Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vytápět 2 místnosti 1 kamnama bez teplovzduchu / teplovody

Autor: Jakub Jakub
Datum: 18.09.2020 13:13
uživatel: 133046

Dobrý den,
Mám dvě místnosti hned vedle sebe, které bych rád vytápěl jedním tepelným zdrojem. Napadlo mě využít krbovou vložku se zadním přikládáním, která by se zabudovala do stěny, která místnosti spojuje. Tím by mohla vytápět obě místnosti najednou bez instalace teplovzdušného či teplovodního systému. V horším případě na obou stranách nad vložkou udělat průduchy pro přírodní proudění teplého vzduchu. Taky mě napadá, že pokud by se vložka zabudovala přímo do stěny (samozřejmě dle bezpečnostních a požárních pravidel), mohla by tuto stěnu nahřívat a ta by fungovala jako radiátor.
Doufal jsem, že by mi v tom pomohla vložka se zadním přikládáním (místnost, kde by se přikládalo, funguje čisté jen jako spíž / chlastárna).
je něco z výše napsaného možné (kromě vzduchového a vodního systému), případně poradíte s řešením?
1. Místnost 5x5x3m, druhá 5x4x3m, spojené příčkou,komin by byl boční plechový venkovní.
Díky za rady / poznatky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ferdinand Dobrotivý19.09.2020 13:25
Jakub Jakub18.09.2020 23:32
Ferdinand Dobrotivý18.09.2020 22:44

Datum: 18.09.2020 22:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
Nevím jestli jste někdy viděl krb v provozu, nejspíš ne. No je to tak, že většina tepla se tam předává do místnosti vzduchovými výdechy. Takže když ty výdechy vyvedete do obou místností , tak možná vytopíte obě místnosti.

Autor: Jakub Jakub
Datum: 18.09.2020 23:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133046
reakce na ...
Viděl, ale vždy v otevřeném prostoru či do patra. To je pak právě otázka, zda by výdechy dokázali vytopit obě místnosti - vzhledem k tomu, jakým směrem bude vložka salát a v tom případě, zda ty výdechy třeba do druhé místnosti nebudou brát výhřevnost do "hlavní" místnosti, tedy tam kam bude směřovat vyhrevna část. A nebo jestli by to nevyresilo oboustranné přikládání.

Autor: Ferdinand Dobrotivý
Datum: 19.09.2020 13:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
Tak samozřejmě, že ty výdechy do druhé místnosti budou brát teplo té první místnosti, to snad chcete ne? No a jestli to vytopí místnosti obě? Tak tam jde o to, jaký bude výkon krbu a jaké jsou TZ těch místností. Když bude krb dost velký tak to asi vytopí, ne?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama