Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Tepelné čerpadlo Vaillant/Protherm

Autor: Filip Novák
Datum: 25.09.2020 22:56
uživatel: 117944

Hledám tepelné čerpadlo s výkonem kolem 5 kW. Poté, co jsem si prošel ceny, zbyly ve výběru prakticky jen japonské/korejské TČ. "Severské" jsou komicky drahé, návratnost nikdy. Všechny ty asiaty ale trápí poměrně vysoká hlučnost. Dokonce i Panasonic má tichou novinku a když jede na plné kule bez nočního režimu, stejně je akustický výkon 60 dB a výše.

Pak jsem objevil Vaillant aroTHERM plus a pravděpodobně to samé jen s jiným znáčkem - Protherm GeniaAir Mono. Ekologické chladivo (R290), A+++, velice tiché (akustický výkon 54 dB) a hodně zajímavá cena. Vaillant není právě levný, výrobu jsem dohledal Francii. Nepodařilo se mi dohledat výrobce kompresoru u Vaillantu, ale Protherm má Mitsubishi. Kde je háček?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 68   starší >>
Datum: 02.10.2020 09:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
54 dB(A) = 1 metr od TC.

Porovnejte i znacku PZP vcetne komponentu, ktere maji v sobe. Znamy ho ma a to jsou aspon ticha TC vzduch-voda ve verzi Dynamic.
https://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/21095-hlucnost-tepelnych-cerpadel
https://www.tepelna-cerpadla-pzp.cz/userfiles/files/17042020143130-Technicke-parametry-DYNAMIC.pdf
https://www.tepelna-cerpadla-pzp.cz/userfiles/files/17042020143210-Technicke-parametry-ECONOMIC.pdf

Pokud by mel dum velmi nizke TC, tak vypada zajimave kolektorove TC zeme-voda od Atrey TCA 3.1, kteremu staci cca 30 m2 plochy pro kolektor a ma venku nulovou hlucnost bez reseni vymeny pohonu ve venkovni bedne za X let, protoze zacne sousedovi vadit hlucnost, pripadne to muze vadit i majiteli.

Datum: 22.10.2020 23:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
PZP jsou pro mě pasé. Ceny Dynamic začínají za částkou 200 000 Kč. Tolik peněz investovat rozhodně nebudu. Záruka je 5 let, pak se něco pose... a pravděpodobná vyšší kvalita bude k ničemu. 150 čistě za TČ bez příslušenství je strop. Tam se dostává právě Vaillant a většina asiatů - aktuálně Daikin Altherma 3 nebo Samsung EHS.

Autor: Marek Bednar
Datum: 23.10.2020 12:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Cena / nizka hlucnost jdou proti sobe. Levnejsi od PZP s vyssi hlucnosti stoji katalogove 143 bez DPH. Jak moc mohou jit s cenou dolu vuci katalogove, tak to fakt nevim, komponenty maji slusne.
Pokud stavite novostavbu svepomoci, tak je nejvyhodnejsi jit cestou dotaci pro pasivni domy a srazit TZ co nejmene a dat treba kolektorove TC zeme-voda od Atrey nebo Vaillantu a nemusite nikdy resit venkovni hlucnost. Mame TC vzduch-voda od radoby Japonske znacky a po par letech jsme u obou resili vymenu lozisek v pohonu ve venkovni jednotce z duvodu zvyseneho hluku (ve vlastni rezii za par stovek). Stejny problem s hlucnosti resil znamy take po par letech a servisak mu menil cely pohon - komponent za komponent (vetsi bussines tam prdnout novy pohon za X tisic a mit s tim mene prace).
Vaillant zeme-voda ma myslim 45 dBA a Atrea podle energy stitku 40 dBA. https://www.youtube.com/watch?v=ZvU4Yt14-Ok
Osobne jsem slysel v jednom pasivu Ochsner EWP2, ktere ma 49 dBA a to uz bylo na muj vkus hlucne.

Datum: 23.10.2020 19:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dynamic, čili s chlazením, stojí 209 000 Kč bez DPH. Těch 143 000 Kč bez DPH stojí varianta Economic. S tím, že je třena koupit taktovací nádrž protože je ON/OFF a má trisních A+. Namluvě o faktu, že hlučný je - akustický výkon 60,5 dB.
Řeším čerpadlo A+++, ideálně R32 (split) nebo R290 (monoblok), chlazení a ani jedno takové PZP nenabízí. Dynamic je už zajímavý, ale má R410A a je děsně drahý.

Proto mě zaujal aroTHERM plus. Akustický výkon 54 dB, R290, zajímavých 152 000 bez DPH včetně nádrže na TUV 300 litrů. Pokud tam někde není nějaký háček, tak je nabídka od PZP spíše špatný vtip.

Datum: 24.10.2020 00:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten Vaillant vypada dobre o tom zadna, ale tech 54 dB nema, protoze se to nikde neuvadi. Uvadi se 54 dB(A), coz neni hluk u zdroje, ale v urcite vzdalenosti od jednotky a myslim, ze to bude 1 metr. PZP ve verzi economy ma 49,5 dB(A) ve vzdalenosti 1 metr. Podle me ten Vaillant bude mit cca 63 dB, ale nikde jsem to rychle nenasel.

Datum: 23.10.2020 19:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Země/voda je jistě zajímavý nápad, ale moc moc drahý. Na dotaci se spoléhat rozhodně nebudu . Aktuální ekonomický vývoj a ekonomika našeho banánstánu tomu moc nenahrává.
Kdyby jste zmínil tu japonskou značku, byl bych rád. Daikin je totiž záložní varianta.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 23.10.2020 22:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pokud máte prostor na kolektor a máte možnost domluvit si šikovného bagristu, tak to v kombinaci s https://www.eltex-km.cz/ceny-tc-etx může vycházet levněji než uvažované vzducháče

Datum: 23.10.2020 23:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Prosím držte se předmětu příspěvku. Kdybych čerpadlo země/voda chtěl, tak zní otázka jinak.

Autor: Karel Technik
Datum: 24.10.2020 07:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobré ráno.
Sledování hladiny hluku u TČ je skutečně jedním z důležitých kritérií. Osobně mohu porovnávat panasonic 16 kW, 8 sezon stáří a rotex 8 kW ( vnější jednotka daikin)4 sezony. I já upozorňuji zájemce na hluk, který může v mnoha instalacích představovat zásadní problém, často vznikající až po spuštění. Připomínám, že nepozoruji změnu ( růst) hluku během životnosti ani u jednoho čerpadla. Panasonica považuji za dost hlučného, daikin proti němu není v podstatě vůbec slyšet. U toho daikina musíte přijít skutečně velmi blízko k jednotce, aby jste si nejaký zvuk vůbec uvědomil, např. zboku ve vzdálenosti 3 a víc m již není slyšet vpodstatě vůbec. A to v celém rozsahu výkonu. A aby to nebylo jednoduché, panasoniců jsem spouštěl možná 10 a rozdíly ( hluku) byly u nových jednotek i stejného typu pro mne dost nepochopitelné. Tím chci zdůraznit, že v technických parametrech si výrobce dá hodnotu jakou jistě plní u všech kusů, ale povedené tiché kusy mohou být značně lepší. Zájemce to nemá jednoduché.

Datum: 24.10.2020 08:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Audio nahravky v nocnich hodinach:
uplne nove vzduch-voda Fujitsu 16 kW, umistene v prizemi, zvuk zaznamenan v patre uprostred mistnosti s naslednym presunem do dalsich mistnosti a zpet, okna 35 let stara 2 skla vsude zavrena:
https://www.dropbox.com/s/76kjwltdq7kqzu6/TC_16kW.m4a?dl=0

4 roky stare vzduch-voda Fujitsu 11 kW, umistene cca 10 metru od domu, zvuk zaznamenan uprostred mistnosti s naslednym presunem k ramu okna, po celou dobu bylo okno otevrene a az od 1 minuty 21 sekundy je 3 sklo zavrene:
https://www.dropbox.com/s/94r9fcgr08hzqa8/TC_11kW.m4a?dl=0

Jednotky myslim jedou na cca 80% sveho vykonu. V ohrevu TUV podle me pojede vetsina vyrobcu na temer max. vykon, aby se TUV co nejrychleji ohrela a TC preplo zpet na topeni.

Nejlepsi je si poslechnout vzduchace v nocnich hodinach kdyz je vsude klid, protoze to muze opravdu obtezovat nejenom majitele, ale i sousedy.

Datum: 24.10.2020 11:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No tiché moc není. Mně teda spíš vadí to, že budu v létě v zahradě a TČ přepnuté do funkce klimatizace mě tam bude rušit. Stěhuji se na vesnici mimo jiné kvůli hluku. Vyrostl jsme na vesnici a hluk města mi v noci vadí. Jak se otevře okno... A TČ v provozu je ve funkci chlazení hlučnější a nebo stejně hlučné jako by jelo na 100% topení. Čili nějaké noční režimy jsou mně k ničemu.
Třeba Panasonicse mi zamlouval, v nočním režimu tichý, vyrábí se v ČR a tím pádem je cena dobrá, ale boužel chlazení dává 65 dB :-( Tím pádem z asijských čerpadel leda Daikin (Daikin Altherma 3 Split).
No a onen Vaillant má krásných 54 dB a to je hodnota velké levné lednice.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 24.10.2020 11:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Píšete nesmysly.

Datum: 24.10.2020 12:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pri chlazeni s omezenym okruhem podlahovky pro loznici atp. TC zvejka na par % sveho vykonu. Nocni / silent rezim znamena, ze TC nejede behem teto funkce na plny vykon. Panasonic se vyrabi v CR? Ani nevim, ze ma tady nekde Panasonic velkou fabriku, kterou ma Daikin v Plzni a pak jeste v Brne. V CR se Daikin zameruje na vyrobu residencnich klimatizaci a Althermy budou podle me vyrabene v jinem state. Do rozestavene novostavby mam koupenou multisplit venkovni jednotku od Daikinu a ta je kompletovana v Plzni a kompresory tipuji na vyrobu v Brne, pac tam se na to specializuji.

Vaillant nikde neuvadi 54 dB, ale je to 54 dB(A), coz je v urcite vzdalenosti. Ta jednotka bude mit prez 60 dB.

P.s. srazte TZ na mnohem mensi hodnoty, poridte zeme-voda vcetne kolektoru za 150 tis. a nikdy nebude resit venkovni hluk na ktery neustale poukazujete. Osobne jsem sel do multisplit klimatizace z duvodu chlazeni, ktere je u podlahovky proste tragicke a kdybych neresil chlazeni, tak nevaham ani minutu a jdu do zeme-voda od Atrey, ktera je zajimava svoji cenou a maji podle technickeho listu dobre odhlucnenou vnitrni bednu.

Datum: 24.10.2020 12:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hluk z venčí si přesunout dovnitř,skvělé.

Datum: 24.10.2020 13:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Venkovni bedna s hucicim ventilatorem a mizernou protihlukovou barierou, ktera je u kompresoru vlastne temer k nicemu, pac ten velky bordel tam dela prave ta vrtule. Obrazek energetickeho stitky pro TC zeme-voda od Atrey pro pasivni domy a druhy sitek je lednicka od Electroluxu.
Atrea je tissi o 5 dB vuci Vaillantu, coz je ve zvuku hodne a tady je Vaillant: https://www.youtube.com/watch?v=ZvU4Yt14-Ok

Datum: 24.10.2020 13:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vážený pane,hluboké tóny Vám nic neříkají,že ano?
Už jste vůbec slyšel tč uvnitř v bungalovu?

Datum: 24.10.2020 13:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Byl jste vubec v nejakym pasivu, ktery mel novejsi TC zeme-voda a ne to co jste mel vy doma pred hromadou let, ze tady porad vytahujete kostlivce ze skrine, ktery mel hlucnost na urovni traktoru?

Datum: 24.10.2020 13:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takového hlupáka jsem nenašel,který by si dal do pasívu země-voda.
Jinak země-voda jsem určitě zažil.A za velmi drahý peníz.
Mohu zprostředkovat schůzku toho majitele.

Datum: 24.10.2020 14:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Uplneho hlupaka delate ze sebe sam, protoze TC zeme-voda ma lepsi koeficient ve vypoctu pro NZU, coz vy vubec nevite a proto jste to dotahl max. na B0, kdezto on ma B2 u ktere dostal o 300 tis. navic vuci vam.

Datum: 24.10.2020 14:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Levá pravá strana?
Pane chytrý,dám země -voda a z B0 mám B2?

Datum: 25.10.2020 10:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jeden známý si pořídil TČ Atrea do pasivu. Díky malému TZ stačí i malá plocha kolektoru. Kolektor si nechal zahrabat rovnou při kopání základů. Celkově se dostal na cenu, kterou by zaplatil i za vzducháč a čerpadlo je slyšet jen v TM.

Datum: 25.10.2020 12:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Muzete prosim ziskat video nahravku s audiem, pripadne jenom audio? Myslim, ze by tato informace zajimala hodne lidi planujici novostavbu s nizkou TZ.

Datum: 25.10.2020 14:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V současné situaci se mi nechce jezdit po návštěvách. Při povozu jako běžná lednička. Já jsem vždy bral TČ zem_voda jako ekonomické jen pro velké TZ a to ještě jen v případě, že je k dispozici obrovské plocha na kolektor. Tato realizace se mi líbila především proto, že stačí malý kolektor kolem 30 až 50 m2 a momentálně bych pro pasiv radši volil tuto variantu.

Datum: 25.10.2020 16:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslíte tohle?
https://www.atrea.cz/cz/tc-zeme-voda
Co to stojí s 250l bojlérem a za jak dlouho to nahřeje ten obsah na 55st. ?

Datum: 25.10.2020 16:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
https://www.atreaeshop.cz/atrea-tepelne-cerpadlo-zeme-voda-tca-3-1-a500310/30955/produkt

Není to drahé, ale je docela hlučný. Venku je sice ticho, ale uvnitř to dává akustický tlak 40,5 dB (1 metr), což je hodně. Hydroboxy levných vzducháčů jsou tišší...

Datum: 25.10.2020 17:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Není to drahé,s bojlérem a montáží jsme na 150k,to mám 9kw vzduch-voda i s chlazením.

Datum: 25.10.2020 18:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jinak řečeno, dostanete se na srovnatelnou cenu. Obě varianty umí chladit. V tomto případě lze hladit i bez kompresoru. Hlučnost je prakticky stejná jako ledníčka, venku nic nestraší, nechá se očekávat vyšší životnost a má vyšší COP stabilní bez odmrazování. Nevím jak to bude vypadat časem, ale zatím se mi to líbí

Datum: 25.10.2020 18:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud to má 3kw při 35st. kolik to bude při 55st.?
A plošným kolektorem toho moc neuchladíte.
Z 80m vrtu mi jde po chvíli 17st.

Datum: 25.10.2020 18:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
p. Homola ma data a co si pamatuji, tak Rakusaci instaluji mnohem vic TC zeme-voda jak CR. V huste zastavbe budou mit lidi radost mit za souseda nekoho takoveho se stiplavym zvukem z venkovni bedny. https://www.youtube.com/watch?v=Y6ODRkBAjWI

Datum: 25.10.2020 19:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Boužel jsem nedohledal data novější než 2016, ale onen rok se prodalo téměř 3 x víc vzducháčů, než voda a země dohromady. Zajímavé je, že voda/voda se drží stabilně, ale země/voda každým rokem klesá. Důvod vidím ve zvyšující se kvalitě vzducháčů. V Rakousku nekupují levné TČ, ale dražší, které mají dobrý SCOP a jsou tiché.

zobrazuji 1 - 30 z 68   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama