Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Obvodový zemnič do U

Autor: Jan Válek
Datum: 26.09.2020 11:15
uživatel: 129378

Dobrý den.
Děláme rekonstrukci staršího domu. K domu přistavujeme a zbytek domu budeme kvůli izolaci obkopávat. Máme udělanou desku v hloubce asi 2,5m (sklep). Chtěl bych do výkopu kolem desky položit před zasypáním zemnící pasek a připravit vývody pro hromosvod a HOP. Jedná se o dvojdomek, takže není možné obejít páskem celý dům po obvodu. Je možné a bude funkční, když položím pásek jen ze tří stran, tedy do "U"? Všude jsem četl, že musí tvořit uzavřený "kruh".

A otázka druhá... Vývod k HOP mužů vézt nahoru ve stěně sklepa ve ztracenem bednění v betonu, projít stropem dovnitř a ve zdi do HOP nebo bude lepší jit venkem po zdi a v místě HOP projít skrz obvodovou zeď dovnitř?

Předpokládám, že musím použít nerez pásek a na vývody nerez drát 10mm?

Děkuji za rady. Honza

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Válek26.09.2020 14:38
Jan Odlas26.09.2020 14:28
Jiří Wimmer26.09.2020 13:46

Datum: 26.09.2020 13:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132500
reakce na ...
Nazdar pane Honzo,
škoda že jste se na toto téma nezeptal dříve, než jste začal betonovat základovou desku, mohl jste udělat daleko efektivnější a lacinějí uzemnění - t.zv. základový zemnič. Jedná se o využití armatury v betonu jako zemnič. Pokud je armatura ,v zákl.desce z karisítí, stačí tyto sítě v rozích provařit a k nim přivařit pouze uzemňovací přívody /počet podle rozměru objektu/. V případě armovaných základových pasů je třeba armovací pruty provařit, jak svislé tak i vodorovné a k nim opět přivařit uzemňovací přívody. Tento systém je zvláště výhodný v loklitách se špatnou vodivostí půdy a zvlášť když na toto uzemnění bude napojen uzemňovací vývod pro HOP, kde je třeba co nejnižší odpor.
Co se týká tvaru uzemnění, není třeba toto uzemnění spojovat do okruhu. Jak jsem se již zmínil o vodivosti - nevím jaká je u Vás,
ale pochybuji, že pouze položený pásek bude vyhovovat ke společnému uzemnění pro hromosvod a elektriku. Myslím tím, že těžko tímto dosáhnete nízkého přechodového odporu, pravděpodobně bude zapotřebí přidat další zemniče.
Co se týká druhé otázky - vývod k HOP, využijte pokud možno armaturu v tom ztraceným bednění. Připojení proveďte oboustraným svárem cca 10 cm dlouhým a zaizolovat nějakým asfaftovám nátěrem, to samé platí u všech zemních spojů. Izolacve zemních spojů je nejdůležitější úkon k dobrému a trvalému uzemnění.
Co se týká materiálu pro uzemnění, není třeba použít nerezového materiálu, stačí pozikovaný. Nerezový je dosti drahý.
S pozdravem J.Wimmer - revizní technik

Autor: Jan Odlas
Datum: 26.09.2020 14:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100438
reakce na ...
Dobrý den,
jak správně píše kolega Wimmer, promeškal jste optimální příležitost.
Nyní uložte pásek FeZn 30x4 v nezámrzné!! hloubce a po cca 4-5m natlučte zemnící tyče ZT2m, které spojíte se zemnícím páskem, zahrňte prosátou zeminou. Každý spoj ošetřit proti korozi stejně jako přechody pásku mezi materiály dle ČSN. Pozvěte si ale revizního technika ať vám to ještě před konečným zásypem proměří. Ať se daří

Autor: Jan Válek
Datum: 26.09.2020 14:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129378
reakce na ...
Že jsem si to měl uvědomit dřív už vím. Bohužel mě to nenapadlo.
Nezamrzná hloubka to 100% bude. Jen s tou prosátou zeminou bude trosku problém. Výkop je v jílu a ten moc prosit nejde. Nápad s tyčema mě napadl taky. Jsem rád, že i tady lze použít FeZn materiál. Pri pohledu na cenu nerezi mě braly mory :-)

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama