Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Akumulace tepelné energie - fyzikální principy

Autor článku: Bronislav Bechník
Plné znění článku: Akumulace tepelné energie - fyzikální principy
Anotace článku: Popis způsobů akumulace tepelné energie. Popsány jsou čtyři principy akumulace tepla - prostý ohřev akumulační látky, změna skupenství akumulační látky, desorpce vlhkosti z porézních látek v rozsahu hygroskopické sorpční vlhkosti a dehydratace krystalických chemicky čistých látek, které ve své struktuře obsahují krystalovou vodu. Jiné možnosti jsou zmíněny pouze okrajově.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): A co praxe?ing. Jan Písačka18.01.2009 13:59
Re: Vlastní aku do voskuBronislav Bechník30.07.2008 11:52
Vlastní aku do voskuLukáš Pilch28.05.2008 14:04
Tak si to postavte samnene nene14.06.2006 16:03
Re: vzduchBronislav Bechník21.01.2004 16:29
vzduchfilip Gottstein21.01.2004 15:53
akumulace tepla do voskuJan Navrátil22.05.2003 16:34
Re (2): skupenské teploZdeněk Dvořák21.05.2003 11:29
Re: skupenské teploBronislav Bechník21.05.2003 09:10
skupenské teploJan Navrátil20.05.2003 19:18
skupenské teploJan Navrátil20.05.2003 19:13
Re: A co praxe?Jan Písačka19.05.2003 17:44
Re: A co praxe?Jan Písačka19.05.2003 17:19
Re: AkumulaceZdeněk Dvořák16.05.2003 19:03
AkumulacePavel Nedbal16.05.2003 18:17
Re (3): A co praxe?Jakub Kolařík16.05.2003 17:45
Re (2): A co praxe?Zdeněk Dvořák15.05.2003 18:39
Re: A co praxe?Jakub Kolařík15.05.2003 13:52
A co praxe?Zdeněk Dvořák14.05.2003 20:00

Autor: Lukáš Pilch
Datum: 28.05.2008 14:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zvažuji výrobu vlastního aku zásobníku do vosku, ale dosud se mi nepodařilo sehnat parafín za přijatelnou cenu. Nemáte prosím Vás někdo možnost sehnat levně odpadní vosk napr. z forem na odlévání, nebo slespoň tip kde hledat? Předem děkuji.

Předmět: Re: Vlastní aku do vosku
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 30.07.2008 11:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jeden známý vykupuje v nemocnicích líh a xylen použitý na preparaci tkáňových vzorků, doma to destiluje a pak lije do nádrže auta (líh), jednou za čas vyhazuje pětilitrový kanystr s něčím, co zřejmě obsahuje parafíny

Předmět: vzduch
Autor: filip Gottstein
Datum: 21.01.2004 15:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
zajímalo by mne jaký je poměr mezi měrným teplem vody a měrným teplem spalin z kotle na dřevoplyn. Voda 1L a spaliny m3.
Děkuji za odpověď

Předmět: Re: vzduch
Datum: 21.01.2004 16:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
voda 4,2 kJ/kg (nebo litr, je to jedno)
spaliny přibližně 1 kJ/kg, na m3 to přepočítat nejde, protože hustota spalin závisí na teplotě (V/T=konst.)
pozor, ve spalinách může být vlhkost, která při ochlazení kondenzuje, při kondenzaci se může uvolnit mnohem více tepla než ochlazením spalin

Předmět: akumulace tepla do vosku
Autor: Jan Navrátil
Datum: 22.05.2003 16:34 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
vážení diskutující, vosk do komínku by mi dle sdělení ing Bechníka přinesl navýšení cca jen 8% což je při spalování biomasy zanedbatelný přínos. Ale? Teplota změny skupenství kolem 60 st.c předurčuje vosk pro solární systémy. Jako kutil odhaduji že 140 kg vosku mi vejde do 200 lt.sudu. V době poledního přebytku sluneční energie do tohoto množství uskladním pouhých 10 kWh energie. Ale není právě toto množsví energie navíc vhodné pro pokrytí tepelných ztrát systému TUV a pro delší udržení právě provozní teploty TUV v rozmezí 45-50 stc?
Pokud si systém tvoříte sami a získáte někde levný odpadní vosk (např.z přesného lití oceli metodou ztraceného vosku) stojí tato úvaha za trochu přemýšlení. U komerčně vyrobených systémů je návratnost vynaložených investic prozatím v nedohlednu. Ale kutil ví své.
Přeji hodně úspěchů v dalším bádání jak na to teplo vyzrát! Navrátil

Předmět: skupenské teplo
Datum: 20.05.2003 19:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jsem představitelem typického kutila který zkoumá a zkoumá. Tak se stalo, že mám doma AN nádrž upravenou se středovým komínkem jako ohřívače Quadriga. Po zahájení provozu jsem pro značné komínové ztráty upustil od hořáku u dna a přidal na bok průtokový ohřívač s čerpadlem a zp.klapkou. (starý systém TEZAP) Komínek jsem ucpal a kupodivu se citelně prodloužila doba udržení se tepla v AN.
Pane Bechníku, kde mohu získat hodnoty skupenského tepla vosku? Jen tak pro zkoušku bych nalil vosk do středového komínku a sledoval, o kolik tepla více a o kolik déle mi vydrží TUV v AN. Prostě porovnat přibližný výpočet s praxí.

Přeji hezký den Navrátil

Předmět: Re: skupenské teplo
Datum: 21.05.2003 09:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
podle dostupných zdrojů je to cca 240-260 kJ/kg

Předmět: Re (2): skupenské teplo
Autor: Zdeněk Dvořák
Datum: 21.05.2003 11:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vychází mi 70Wh/kg, což je asi 14kg vosku na 1kWh. To není nic moc, není něco vhodnějšího, tedy cenově přijatelného?
ZD

Předmět: skupenské teplo
Datum: 20.05.2003 19:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jsem představitelem typického kutila který zkoumá a zkoumá. Tak se stalo, že mám doma AN nádrž upravenou se středovým komínkem jako ohřívače Quadriga. Po zahájení provozu jsem pro značné komínové ztráty upustil od hořáku u dna a přidal na bok průtokový ohřívač s čerpadlem a zp.klapkou. (starý systém TEZAP) Komínek jsem ucpal a kupodivu se citelně prodloužila doba udržení se tepla v AN.
Pane Bechníku, kde mohu získat hodnoty skupenského tepla vosku? Jen tak pro zkoušku bych nalil vosk do středového komínku a sledoval, o kolik tepla více a o kolik déle mi vydrží TUV v AN. Prostě porovnat přibližný výpočet s praxí.

Přeji hezký den Navrátil

Předmět: Akumulace
Autor: Pavel Nedbal
Datum: 16.05.2003 18:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ano, zásobníky Cristopia s akumulací skupenského tepla se hodí pro uskladnění chladu. Ale pro uskladnění tepla to již moc dobře nevychází - jednak tam inzerovaný materiál má teplotu skupenské změny dost nízkou, a také latentní teplo není až tak vysoké. Zajímá mne výhradně uskladnění tepla.
Co ceny takovýchto systémů
ing. Pavel Nedbal

Předmět: Re: Akumulace
Datum: 16.05.2003 19:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ano, otázka byla položena takto:
Kde koupím akumulační nádobu s vhodnou látkou pro akumulaci
tepla za cenu, která se nebude blížit rozpočtu hlavního města?
To není myšleno jako čekání na odpověď "nikde". Kde a zakolik?

Předmět: A co praxe?
Datum: 14.05.2003 20:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
"Ideální akumulátor má malý objem, nízkou cenu a malé ztráty energie." Přání a realita.
Můžete uvést konkrétní aplikace a cenové relace, například
pro běžný RD? Ceny, návratnost, technické problémy, kde je možné něco takového vidět? Není to jen hezká fyzikální teorie? Četl jsem o tom už před 15 lety. I o vodíku jako ideálním palivu se píše snad i ve Vlastě, ale realita je jiná.

Předmět: Re: A co praxe?
Autor: Jakub Kolařík
Datum: 15.05.2003 13:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený pane,

akumulace tepelné energie pomocí fázových přeměn je dnes ve světě naprosto běžnou praxí. Například akumulace chladu pro potřeby klimatizace pomáhá snižovat spotřebu elektrické energie, překlenout oběrové špičky, snižovat velikost použitého chilleru atd.(např. www.cristopia.com). To, že u nás projektanti tento způsob zatím přehlížejí, je věc jiná. Doufejme, že se situace v brzké době zlepší.

S pozdravem

Jakub Kolařík

Předmět: Re (2): A co praxe?
Datum: 15.05.2003 18:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Slova jako z naučného slovníku. I palivové články H2/O2 byly
už na Apollu, kde se dají sehnat pro běžné použití?
Kde koupím akumulační nádobu s vhodnou látkou pro akumulaci
tepla za cenu, která se nebude blížit rozpočtu hlavního města?

Předmět: Re (3): A co praxe?
Autor: Jakub Kolařík
Datum: 16.05.2003 17:45 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,

z Vaseho RE: usuzuji, že jste se na uvedenou webovou stránku nepodíval, protože také tam najdete odpovědi na Vaše otázky. Je samozřejmě něco jiného, pokud budete budovat systém akumulace chladu u administrativního centra, nebo u malého domku na vsi.

Akumulační nádoba je stejná jako ta, kterou si pořídíte pro akumulaci do vody(citelnou). Jádrem systému jsou moduly, ve kterých je zapouzdřena akumulační látka (PCM - Phase Change Material).Cena modulů se pohybuje ve stovkách EUR za 1m3(cca 500-700 dle druhu PCM a teploty fázové přeměny). Tyto systémy nejsou budovány jen z důvodu úspor provozních a investičních nákladů. V některých případech je jejich použití jediným technicky smysluplným řešením problémů s nedostatkem elektrického příkonu atd. Uplatnění také najdou při zvyšování disponibilního příkonu stávajícího chladícího zařízení.

Vhodnost aplikace těchto systémů není jen otázkou jednoduše spočítané návratnosti (tolik oblíbené téma u prodejců TČ pro rodinné domky atp.), ale spíše důkladného posouzení mnoha faktorů ovlivňujících provoz zařízení jako technologického celku.

S pozdravem

Jakub Kolařík

Předmět: Tak si to postavte sam
Autor: nene nene
Datum: 14.06.2006 16:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nechte si udelat vnejsi obalku na standardni akumulacni nadrz bez izolace a naplnte ji 200 az 300 kg parafinu a cele to obalte izolaci. Vysledkem bude že do nadrže 500 l naakumulujete teplo jako do nadrze 800-900 l, takze pri cene parafinu nula od nuly pojde. Proto se to take nevyrabi seriove, ačkoli to ma smysl z důvodů úspory mista a vzdy by se to vyplatilo v pripade prerusovaneho vytapeni. Krome toho tim parafinem podstatne zlepsite izolacni vlastnosti akumulacni nadoby.

Autor: Jan Písačka
Datum: 19.05.2003 17:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ten článek má v názvu "- fyzikální principy". Nečekal bych proto, že bude obsahovat kuchařku či katalog hotových řešení.

Hezký den.
Jan Písačka

Autor: Jan Písačka
Datum: 19.05.2003 17:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ten článek má v názvu "- fyzikální principy". Nečekal bych proto, že bude obsahovat kuchařku či katalog hotových řešení.

Hezký den.
Jan Písačka

Předmět: Re (2): A co praxe?
Autor: ing. Jan Písačka
Datum: 18.01.2009 13:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravím Jane ,

zajímavá shoda jmen

Jan Písačka

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama