Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

kondenzace vody pod parozábranou

Autor: Libor Rericha
Datum: 09.10.2020 12:03
uživatel: 133177

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Dobrý den,

prosím o radu.

V koupelně dochází v vlhnutí sádrokartonového stropu (následně pak k plísní na sádrokartonu). Odstranil jsem na půdě izolaci (40 cm vata) a zjistil ze pod parozábranou kondezuje celkem velké množství vody (loužičky). V koupelně je okno ,kterým větráme,ale stále to nestačí. Skladba stropu je následující:(odspoda)
-sádrokarton
-parozábrana(myslím, že je připevněna k profilům)
- Profily
-volně ložená izolace přímo na stropu - 40 cm vata

Kde může být problém? Přijde mi , že parozábrana zabraňuje odpařování vody pryč a ta pak následně kondezuje. Nejraději bych parozábranu odstranil ať srtop může dýchat. (otákou je zda vata vlhkost propustí nebo nasaje?)

Je použita nevhodná parozábrana nebo špatně namontována?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Lubos Siska14.10.2020 20:27
Jiří Kubíček12.10.2020 17:12
Libor Rericha12.10.2020 13:32
Jiří Kubíček09.10.2020 18:51

Datum: 14.10.2020 20:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Dobry den, bol v kupelni pouzity spravny sadrokarton?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 09.10.2020 18:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jak vypadal ten OSB záklop ze spodní strany, nebyly tam stopy po kondenzaci a vlhkosti ? Jde o to, že při složení SDK, parozábrana a tepelná izolace nemůže docházet pod parozábranou ke kondenzaci vlhkosti, protože zde prostě nemůže být rosný bod, tedy takové teploty u parozábrany, že by zde docházelo ke kondenzaci. Taky předpokládám, že koupelnu po použití normálně vždy vyvětráte a vysoká vnitřní vlhkost je vždy jen přechodně nějakou omezenou dobu během použití koupelny. Ke kondenzaci pod parozábranou by mohlo docházet pouze v případě, že by parozábrana byla ochlazovaná díky tomu, že by někde nad ní třeba chybělo kus izolace nebo by tam byla v izolaci nějaká mezera vytvářející tepelný most. Vidím tam nějaké díry v parozábraně a dále to vypadá, že parozábrana není dobře slepena a je přímo pod profily a tedy provrtána mnoha vruty, takže s největší pravděpodobností dochází k průniku vlhkosti do izolace a k OSB deskám, kde voda kondenzuje a pak stéká na sádrokarton.

Autor: Libor Rericha
Datum: 12.10.2020 13:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133177
reakce na ...
Dobrý den.

Děkuji za odpověď.

Aby byla půda pochozi nechal jsem na nad izolaci (vatu) dát osb desky. To byla zřejmě chyba.

Osb deskjy byly původně i nad izolaci v koupelně a po odklopení byly zespoda vlhké. Vlhkost tedy neměla kam unikat a pravděpodobně kondezovala na parozábranu. Jenomž desky jsem nad koupelnou odstranil. V létě byl strop suchý a problém začal opět až teď kdž je venku větší zima.Na stropě byly jen vata a přesto byl strop opět vlhký. Pořídil jsem vlhkoměr a zjistil že i když větrám malým oknem jen na větraču je v koupelně vlhkost kolem 70%.

Obecně mám problém s celým domem a mám pocit, že dům špatně dýcha.
Ve většině místností mám v chladný podzima a zimu většně orosená okna.
Okna jsou dřevěná s trojsklem, předsazená montáž, v celém domě podlahové vytápění, nosné zdivo vápenopísek 24 cm + 30 cm polystyren,na stropech 40 cm vaty.

Je možné,že nedostatečně větráme? v menších pokojích je oprvadu ráno vydýcháno. Vyvětrám třeba 15 min. ,odpoledne také. Delším větráním ale už příliš ochlazuji interiér. Někdy mám pocit , že nedělám nic jiného než že lítám po domě a stále větrám.

Zatím mi bylo doporučeno více větrat v kouplene (teplota je tam pak kolem 20C).

Co si myslíte o skladbě zdiva a izolací?

Děkuji

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 12.10.2020 17:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, chybou nejsou ani tak ty OSB desky jako špatně provedená parozábrana, která prakticky nefunguje a proniká přes ní velké množství vlhkosti. Vy abyste tu chybu trochu napravil, tak můžete půdu udělat nepochozí a vlhkost nechat pronikat do toho otevřeného prostoru, ale položte si otázku, co vlhkost udělá tam. Ten prostor není zas tak velký a podle fotek je střecha bedněná, tedy též s OSB deskami a když takhle necháte pronikat vlhkost do půdního prostoru, musíte zajistit velice dobré odvětrání toho půdního prostoru, tedy nejlépe mít dobře odvětrávaný celý hřeben střechy. Když ten půdní prostor nebude odvětráván, bude vlhkost místo pod OSB deskami na podlaze kondenzovat pod OSB deskami pod tou špičkou střechy a problému se nezbavíte. Navíc by bylo dobré zjistit, jak jsou na tom všechny OSB desky na podlaze půdy, protože mám tak trochu podezření, že parozábrana je špatně provedena v celém domě a i když nad koupelnou dochází ke kondenzaci ve větší míře, tak v ostatní částech stropu to bude podobné, jen toho kondenzátu nebude tolik, přesto tam budou pod OSB deskami hrozit plísně. A to vás ani nechci strašit s tím, jestli vám někam do obytného prostoru zasahují i šikminy, kde by byla s velkou pravděpodobností též špatně provedena parozábrana a díky bednění z OSB desek na venkovní ochlazované straně bude problém i zde. Celé se mi to vůbec nelíbí a měl byste to zkontrolovat na více místech, nejlépe během zimy nebo těsně po zimě. I když se toho obávám, tak vám vůbec nepřeji předělání parozábrany na celé střeše a stropě, a to vám ani nebudu psát takové věci, že když si zateplovanou střechu zabedníte z venkovní strany OSB deskami, bylo by nejlepší udělat nadkrokevní izolaci nebo vytvořit pod OSB deskami odvětrávanou mezeru a parozábranu vždy instalovat s mezerou mezi parozábranou a SDK záklopem. Už jsem pár plesnivých zabedněných střech i s parozábranou viděl.

Co se týká oken a složení zdiva, v tom žádný problém nevidím, ale nelíbí se mi provedení stropu pod střechou případně šikmin, jestli zasahují do obytného prostoru, což předpokládám, že zasahují. Jak už jsem naznačoval, je pak dost možné, že kondenzuje vlhkost na mnoha místech. Obecně platí, že nové domy jsou samozřejmě více utěsněné (těsná okna, parozábrana atd.), v kombinaci VPC a EPS žádný problém nevidím, obecně obvodovým zdivem odchází velice malé procento vlhkosti a ani ten EPS není parozábrana, důležité je, že nedochází ke kondenzaci někde v té obvodové konstrukci, což při vašem složení nedochází. Je ale důležité dobře větrat v koupelnách a třeba v kuchyni (v koupelně pořádně vyvětrat vždy po použití, v kuchyni pomocí digestoře při vaření) a např. používat na prádlo sušičku. Pak by žádné problémy se zvýšenou vlhkostí nastávat neměly, samozřejmě je potřeba pravidelně větrat, ideálně pomocí rekuperace. Nejvíce se ale u vás obávám problému ve většině střechy a stropu, zde mělo být provedení parozábrany řešeno úplně jinak a hlavně by se taková střecha neměla bednit, protože tím pádem jste ji dost difúzně uzavřel a jestli navíc máte na bednění nějakou lepenku a krytinu jako plastové nebo plechové šablony nebo něco podobného, máte možná střechu difúzně uzavřenou úplně.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama