Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Stará chalupa - zateplení, vytápění

Autor: Gabriela Kirika
Datum: 12.10.2020 15:32
uživatel: 133190


Dobrý den,
opravuji starou chalupu ( svépomocí s přítelem), bohužel finance docházejí a jdu si sem pro radu, jaká opatření udělat teď na zimu skrz vytápění.

Chalupa je někdy z roku 1900, část zdiva kámen 60-75 cm a část smíšená.
Podlahy vykopané, udělané odvětrávání do komína. V nich 20 cm EPS. Je to rozdělené dvě části novější ( ve které se teď bydlí) a býv. vejminek ( ten se teprve bude opravovat příští rok) - bude cca 60 m2 s otevřenými stropy. Okna už jsou - trojsklo plast.
Obytná plocha v současnosti 55 m2 velká místnost a chodba s koupelnou cca 20 m2.
Vytápění plynový kotel a radiátory. V plánu vytápění krbovými kamny s výměníkem ( vše připravené) a akumulační nádrž ( ta ještě není).
Dělá se teď střecha.
V zimě mírně plesnivěly zdi v rozích i přes větrání - ale není to zatím obkopané - dům v kopci. Samozřejmě větrám.
Od 1/2 listopadu, kdy jsem se stěhovala jsem do května protopila nějakých 23 tis., topí se na teploty 19 C přes den, večer 2 hodiny 21 C a přes noc 16 C. Vzhledem k tomu, že pracuji z domu, je mi zima.

Chci prodiskutovat nějakou návratnost opatření, co je potřeba udělat teď na zimu -
1. zateplit strop nad obytnou části - 40 cm vata?
Přímo na strop na půdě ( v projektu je mezi trámy) - budu si to už dělat sama bez přítele.
Půda nebude pochozí. Pod vatu parotěs - mohu položit na původní skladbu, která je pokrytá půdovkami?

2 . investovat rovnou do kamen s výměníkem ( jaký výkon?) - nebo si sem teď na zimu dát půjčená obyč. kamna ( skrz finance) a raději investovat do akumulační nádrže ) a topit ji plynem?
Bohužel sklep je velmi malý s klenbovými nízkými stropy - je v něm kotel. bojler na ohřev vody. Budu omezena šířkou dveří. Jak velkou nádrž?
Obojí teď nejsem schopná zafinancovat.

3. kamnář co mi staví komín ( známý), mi tvrdí, že ten prostor krbovkama nevytopím a tlačí mě do krbu. ( ale finance).

Nemohu se sama rozhodnout.

V projektu k rekonstrukci jsem měla i vnější zateplení, ale vzhledem k tomu jak dům funguje z toho mám obavu uzavřít polystyrenem. Dům měl padnout do nízkoenergetického.
Projektanta jsem znova oslovila, aby mi spočítal celé znovu ztráty, ale zatím nereaguje a všude čtu něco jiného. Chtěla jsem žádat o NZÚ.

Děkuji moc
G.K.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček14.10.2020 14:13
Gabriela Kirika13.10.2020 19:09
Jiří Kubíček12.10.2020 23:05
Gabriela Kirika12.10.2020 22:24
Jiří Kubíček12.10.2020 21:22
Gabriela Kirika12.10.2020 19:22
Jiří Kubíček12.10.2020 17:56

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 12.10.2020 17:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, u takového staršího objektu by se nejdříve měla vyřešit vzlínající vlhkost do zdiva, takže nejlépe nějaký druh vodorovné hydroizolace, boční obkopání a případně zaizolování může vzlínání jen do nějaké míry omezit, ale určitě to není 100% řešení a předem nelze říci, jak moc to pomůže. Na zdivo vlhké od vzlínající vlhkosti by neměl přijít žádný izolant, ani vata, a na zdivo suché pak můžete dát co chcete, třeba i ten EPS. Chápu, že to jste ale slyšet nechtěla, protože vyřešit vlhkost není finančně nejlevnější, ale je to základní podmínka úspěchu každé rekonstrukce a vyhnutí se budoucím problémům.

Co se týká zateplení stropu, zde záleží na tom, zda půdu bude chtít využívat a bude pochozí, pak musí být ve skladbě konstrukce i parozábrana, nebo zda by byla půda nepochozí a dobře odvětraná, pak parozábranu nepotřebujete a stačí vám jen na podlaze půdy rozbalit vatu. Jinak samozřejmě parozábranu i zateplení můžete udělat až na současnou podlahu půdy, v případě pochozí půdy se podívejte třeba na systém isover stepcross.

Jestli vám nějaký zdroj něco vytopí nebo nevytopí, je závislé od aktuálních TZ toho prostoru a výkonu topného zdroje. Tam pak bude hodně záležet, zda bude zateplené obvodové zdivo, protože to by mělo bez zateplení největší tepelné ztráty a tím pádem by byla podstatně větší potřeba výkonu topného zdroje. TZ objektu byste měla vědět před volbou topného zdroje a jeho výkonu. Jestli topit plynem nebo kamny, to záleží jen na vás, plynem to budete mít dražší, ale zase komfortnější a nutně hned nebudete potřebovat AKU nádrž, ta bude mít význam hlavně při vytápění kamen s výměníkem. Výkon kamen a velikost případné AKU nádrže jsou věci opět dané tepelnými ztrátami, takže i tím, jak bude dům zateplen. Každopádně, jestli bude dům zateplený komplet celý, bude mít asi velice malé TZ (nepředpokládám, že je to nějaký velký dům), takže hlavním topným zdrojem by měl být plynový kotel odpovídajícího výkonu vzhledem k TZ domu a jakákoli kamna nebo krb by byla jen pro radost a s velice malým výkonem. V tom případě bych vůbec kamna nebo krb s výměníkem a AKU nádrží nepořizoval, je to naprosto zbytečné utrácení peněz a hrozí problémy s přetápěním domu.

Autor: Gabriela Kirika
Datum: 12.10.2020 19:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133190
reakce na ...
Dobrý podvečer pane Kubíčku,

dům je částečně z levého boku pod terénem - pravá strana je nad terénem ( je to ve snahu). Když jsem to kupovala nic vlhkosti nenasvědčovalo - nebylo to dlouho obývané.
Po koupi se našly dva problémy - ucpaný okap a dešťový svod - takže v jednom rohu crčela při dešti voda - to se opravilo. Svody v tom rohu teď vůbec nebudou. A další vlhká jedna příčka, tam kde se při vykopávání podlahy objevily totálně prorezlé trubky od vody.
Uvidím co udělá okopání, ale až na jaře.
Má domněnka je, že před stěhováním, které muselo být narychlo se jelo moc mokrých procesů a nestihlo to pořádně vyschnout.

Půda bude nepochodí - takže to pořeším, jak jste psal.

Takže si než budou výpočty půjčit jen obyč krbovky, abych tu nezmrzla.
potřebuji trochu zvýšit tepelný komfort, ale za cenu xx více na plynu ne. Ke dřevu mám přístup.

A až budu mít výpočty TZ, tak pořešit krbová kamna a akumulační nádrž?


Zateplovat zřejmě nebudu.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 12.10.2020 21:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Jaká by byla přibližně celková vnější plocha toho případně zateplovaného obvodového zdiva ? Jde o to, že ta obvodová stěna, i když je celkem silná, rak má stále hodně mizerné tepelně izolační vlastnosti a bude vám dělat velké TZ a dost zvedat náklady na vytápění. Navíc když tu stěnu nezateplíte, budete mít chladnější vnitřní povrchovou teplotu té stěny a tím pádem pak hrozí kondenzace na takové stěně, hlavně v různých rozích a na severních stěnách domu. Rekonstrukce by se měla řešit komplexně, tedy s utěsněním domu pomocí nových oken a dalších věcí by se měl i dům jako celek zateplit právě kvůli tomu, aby jste pak neměla díky třeba zvýšené vnitřní vlhkosti problémy na nezateplených a tím pádem chladných stěnách.

Autor: Gabriela Kirika
Datum: 12.10.2020 22:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133190
reakce na ...
Vnější zateplovaná plocha by byla cca 200m2 bez oken ( ty jsem v rychlosti spočítala na 20 m2). Dům je cca 25 m dlouhý a 6,5 m široký.

V projektu má projektant 16 cm EPS.

Jste mě s tím zateplením nahlodal. Plánovala jsem zateplení severní stěny. Kde se stavěl nový štít ze ZB a zpevňující stěna před původní stěnou sklepu.
Na dům původně navazovala dřevěná stodola, která musela jít dolu.

Takže opravdu myslíte obkopat, zateplit? A tím dosáhnout opravdu úsporného domu? část nákladů na NZÚ?
Pak nemuset složitě řešit způsob vytápění a táhnout to jenom plynem, a pro moji pohodu krbovky, bez všech složitostí?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 12.10.2020 23:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Součinitel prostupu tepla té nezateplené stěny bude kolem 1,4-1,5 W/m2K. Když na to dáte 16 cm izolace, jste na součiniteli kolem 0,2 W/m2K a snížíte TZ domu o cca 8- 9 kW, což už je pořádná porce. Kompletně zateplený dům této velikosti a tvaru bude mít orientačně TZ kolem 6 kW (s 20 cm izolace v podlaze, 30-40 cm ve stropě, 16 cm na stěnách, nová okna s trojskly, obkopané i zateplené sokly domu, nejlépe do nezámrzné hloubky, minimálně 30 cm pod zem - použil bych 10 - 12 cm XPS nebo perimetru). Když nezateplíte tu stěnu, bude to o těch 8 - 9 kW více a hrozí problémy s kondenzací na vnitřním povrchu stěn, takže jednoznačně bych zateplil celý dům, i náklady na vytápění budou méně jak poloviční. Při TZ kolem 6 kW doopravdy nemá cenu řešit krb s výměníkem a AKU nádrží, která by musela být celkem velká, jen kdybyste byla hodně velký fanda topení dřevem, ale jestli si v krbu zatopíte jen občas pro radost, řešil bych to hlavně tím plynem, jestli už je přímo v domě, a krb pořídil jen obyčejný bez výměníku pro radost s výkonem jen kolem 4-5 kW (většinu topné sezóny budete aktuálně pokrývat jen asi poloviční TZ, než jsou výpočtové, takže jen kolem 3 kW). Hlavně nedejte na hospodské řeči, že silná kamenná zeď dobře tepelně izoluje a není potřeba jí zateplovat.

Autor: Gabriela Kirika
Datum: 13.10.2020 19:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133190
reakce na ...
Dobrý podvečer pane Kubíčku,

moc děkuji za odpovědi.
Dost jasně jste mi to osvětlil, takže se vrátím k původnímu plánu nízkoenergetického domu a budu všechny kroky směřovat k němu.

Mohu se případně v budoucnu ozvat do diskuze, kdybych ještě něco potřebovala?

G.K.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 14.10.2020 14:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, on to nebude nízkoenergetický dům v rámci standardů pro NED, protože na měrnou potřebu tepla do 50 kWh/m2 se při rekonstrukci takového domu jen tak nedostanete, ale jestli to berete jen jako takový obecný termín, tak pak ano, snížení TZ oproti současnému stavu bude hodně velké, kolem 70 - 80%. Jinak oživit vlákno a napsat můžete kdykoli.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama