Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Řešení RD s přístupem od JZ

Autor: Petr Souček
Datum: 13.10.2020 14:35
uživatel: 132563

Fotogalerie:

Dobrý den, chtěl bych poprosit místní diskutující o radu, jak nejlépe vyřešit umístění terasy a tím pádem i obýváku s kuchyní na tomto pozemku. Představa je jednoduchý RD 4+kk obdelník, cca 9x15, sedlová střecha (vazníky). Garáž či stání by se dodělávalo samostatně, dle financí. Vzhledem k cestě na JZ bude vstup z této strany, nemůžu nějak rozseknout, zda dát obývák na SZ nebo SV, aby pak bylo na terase příjemně. Jaké by bylo vaše řešení a proč. Předem děkuji za podnětné rady. Petr

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr Souček14.10.2020 16:25
Dětřich Danek14.10.2020 14:06
Ferdinand Dobrotivý13.10.2020 18:06

Datum: 14.10.2020 14:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121185
reakce na ...
Stavbu bych pootočil tak, aby později ten, kdo bude chtít instalovat fotovoltaické panely, z nich měl co nevětší užitek. Panely a baterie scela jistě klesnou v ceně, to průmyslové výrobky dělají. Nebo budou za stejnou cenu účinnější (již nyní se vyrábějí, zužitkují dvě spektra záření). Na letní zastínění není problém použít fazole, pergolu, vnější rolety.
Nechat si nakreslit pasivní dům (bez použití slova pasivní) a při jednání se stavební firmou slovo pasivní nepoužít. Jinak zvedne cenu.

Autor: Petr Souček
Datum: 14.10.2020 16:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132563
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za reakci. Tak nějak jsem původně uvažoval také, ale mám obavu, abych stavbou nezabral zbytečně moc pozemku. V podstatě roh domu by byl cca v půli pozemku. Někde jsem četl, že FVE na JZ mají oproti J ztrátu jen cca 10%, s čímž bych zase neměl až takový problém. Navíc pokud stavba bude rovnoběžně s cestou (+chodníkem) tak si i více vytvořím soukromí směrem do zahrady. Pokud bych dal natočení hřebene k jihu (max. využití FVE), tak mi v pravé spodní části vznikne trojúhelníkový prostor pro přístřešek či garáž, nevím zda by to bylo úplně vhodné a dobře využitelné.

Autor: Ferdinand Dobrotivý
Datum: 13.10.2020 18:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
Nejlepší umístění terasy je tak, aby na ni minimálně svítilo slunko, tedy orienrovanou na severovýchod, to dům většinu dne terasu odstíní, to tam svítí jen po ránu. A když chcete na takové terase sluníčko, tak uděláte pár kroků od domu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama