Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Šíření zápachu od vaření do spodních pater

Autor: Michal Knytl
Datum: 16.10.2020 12:00
uživatel: 133223


Dobrý den,
než někoho objednám, poprosím o radu. Sousedka, která bydlí o dvě patra NÍŽE si stěžuje, že když smažím jídlo, zamořím jí celý byt zápachem a ona nemůže dýchat, zápach se jí prý nasaje do bytu přes větrák u WC a koupelny. Při kontrole ventilačního potrubí na střeše je prý vše v pořádku a za problém tedy zákonitě mohu já, prý nemám nainstalovanou zpětnou klapku u digestoře a také za tím mohou být praskliny na potrubí mezi digestoří a centrálním ventilačním potrubím. Prý byť milimetrová prasklina zapříčiní, že zápach půjde směrem dolu k ní do bytu. Bydlíme ve starším paneláku, digestoř+větráky WC+koupelna jsou svedeny do centr.vent.potrubí. Řešili jste někdo podobný problém? Co byste doporučili? Zatím jsem udělal následující:
1.Zakoupil nový uhlíkový a tukový filtr na digestoř
2.Do centr.vent.potrubí jsem vložil na špejli kus igelitu a zapnul digestoř, vzduch igelit nadnášel směrem nahoru
3.Centr.vent.potrubí vede světlíkem, na svém patře jsem nezaznamenal, že by zápach někudy unikal
3.Během smažení zavírám dveře na WC i do koupelny a zápach nechávám odcházet pouze digestoří, případně průvanem.
Děkuji za rady

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Michal Michal18.10.2020 19:18
Jozef Homola16.10.2020 12:49

Příspěvky
Autor: Jozef Homola
Datum: 16.10.2020 12:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Něco o problémech panelákového větrání vím z podobných zkušeností. To že od Vás proudí něco nahoře neznamená, že část neproudí dolů. A u té ztěžovatelky záleží jaké má tlakové poměry v bytě (přetlak nebo podtlak). Tyto panelákové větrací šachty byly určeny zásadně pro digestoře vybavené jenom tou lapací stříškou tedy bez nějakého motoru (přirozený tah) a jeden centrální elektromotor s vrtulí byl na střeše. Toto se dalo ovládat knoflíkem u sporáku akorát nikdo neměl tušení jak to funguje, navíc to mělo časově omezený chod, který uživate nemoh ovlivnit. Prostě to nějakou chvíli běželo a odsávalo všem.

Autor: Michal Michal
Datum: 18.10.2020 19:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129091
reakce na ...
Byly tam tlačítka se signalizační doutnavoku a po stlačení písťák sepnul stykač a ten rozběhl ventilátor na střeše... Myslím si ale, že to většinou nějak moc dlouho nikde nefungovalo ... Každá digestoř pak měla takový dvířka a když nevařili zatáhli je :-) To samý bylo i na WC ... tam to pak odsávalo celou stoupačku

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama