Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Zapojeni topné sestavy

Autor: Jaroslav Váňa
Datum: 16.10.2020 23:27
uživatel: 133228

Fotogalerie:

Zdravím všechny,

obracím se s dotazem, jak vyrešit nějak jednodušše, ale funkčně topení. Předem podotýkam, že se jedná o topení na chalupě, kde není hlavním cílem topit “naplno” nějakých 260 dní v roce. V době, kdy na chalupě nikdo nebude, chtěl bych nějak automaticky zavlažovat topení dejme tomu na 10-13st. Poté přes dalkové ovladání ( třeba v pátek ráno ) nastavit teplotu na 20st.
Hlavní zdroj tepla je Protherm 9kW. Dále teplovzdušná krbová vložka 14kW, kde je rozvedeno potrubí pro teplý vzduch ( když se zatopí v krbu, aby nějak sálalo teplo i do 1. patra). Na kouřovodu je osazen teplovodní výměník 9kW. Dále v technické místnosti akumulační nádrž 750l. Do nadrže budou nainstalovány 3 topné patrony, každá o výkonu 1200W/48V, každou patronu bude napájet soustava 4 fotovoltaických panelů ( 4x300W ). Smyslem tohoto je, že přes týden, kdy bude požadavek jen na zavlažování, tak radiátory bude zásobovat AN, kterou budou natápět patrony preš FVE panely, pokud by teplota otopné vody nebyla dostatečná, dohřeje AN el. kotel ( snad díky FVE by neměl spínat až tak často ). Po příjezdu na chalupu zatopím v krbu (pokud bude potřeba) a výměník od krbové vložky lehce pomůže přihřát AN.
Tedy představa je taková: všechna teplá voda půjde do AN, teprve z ní do radiátorů (nikoliv obráceně). Takže výměník od krbové vložky by mél mít svůj samostatný uzavřený okruh. El. kotel by měl mít též svůj samostatný uzavřený okruh. Radiátory by měly mit svůj samostatný uzavřeny okruh. Ex. nádoba je 50l, čerpadlo od výměníku Grundfos Alpha1 25-40, čerpadlo do radiátorů Grundfos Alpha1 25-60. Bojleru si v nákresu nevšímejte, ten do systému nijak zapojený nebude. Jelikož chalupa má 2 patra, v nejvyšším patře počitám s odvzdušňovací ventilem.

Dokáže někdo poradit a trochu laicky popsat, co (případně nějaký konkrétní typ), kam, kde zapojit? Vláken s podobnými tématy jsem pár našel, ale úplně to není to, co řeším zrovna já.

Díky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Wolf17.10.2020 21:50
Jaroslav Váňa17.10.2020 21:36
Pavel Wolf17.10.2020 21:20
Jaroslav Váňa17.10.2020 20:53
Pavel Wolf17.10.2020 20:23
Jaroslav Váňa17.10.2020 19:51
Mirek Svejda17.10.2020 19:27
Jaroslav Váňa17.10.2020 19:03
Mirek Svejda17.10.2020 18:13
Pavel Wolf17.10.2020 16:13
Jaroslav Váňa17.10.2020 16:06
Jaroslav Dítě17.10.2020 15:55
Jaroslav Váňa17.10.2020 15:26
Pavel Wolf17.10.2020 12:52
Mirek Svejda17.10.2020 12:06
Stanislav Vinklárek17.10.2020 07:17

Datum: 17.10.2020 15:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pokud by jste si pro radost pořídil jen normální krb, tak by vám vše ostatní zprostředkoval elektrokotel se slušnou regulaci a dálkovým ovládáním. Další možnost je, umístit do AN topné těleso, které by nahřálo část AN a tím by bylo možné překlenout kratší výpadek proudu. Pak by možná nemusel být ani ten elektrokotel a dalo by se to spojit s tou krbovou vložkou. Nevím ale kolik by vám tato kombinace ušetřila, Proto že by jste stejně pro ohřátí objektu využil nejprve elektřinu a pouze pro udržení tepla pak topil s krbovou vložkou. Jinak, pro oddělení těch různých zdrojů je nejjednodušší správné použití zpětných klapek.
Pokud o topení nemáte základní znalosti, pak je dobré svěřit vyřečení odborníkům. Toto není na řešení po internetu.

Datum: 17.10.2020 16:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, na elektrokotel by bylo v planu napojit na dalkove ovladani, pres eBus. Do AN jsem planoval 3ks topnych patron, ktere by mely snizit vybijeni AN, aby nemusel elektrokotel tak moc topit - jiny zpusob zavlazovani, nez elektrokotel, prip. topne teleso pres FVE nemam ( plyn tu neni ).

Autor: Mirek Svejda
Datum: 17.10.2020 18:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Stejná otázka se řešila zde
https://forum.tzb-info.cz/148295-vytapeni-rekreacniho-objektu
a je i stejná odpověď. Pokud tam plánujete jezdit častěji vykašlete se na podobné složitosti a dejte tam TČ minimálně v provedení vzduch-vzduch (klimatizace). Ty FVE Vám v zimě nepomůžou a v létě budete mít přebytek.
Navíc to vychází proti TČ blbě i z hlediska investičních nákladů.
Psal jste o třech patronách a ke každé FVE panely. To chápu tak, že to chcete propojit napřímo. Něco si na toto téma přečtěte. Pokud to propojíte napřímo, tak efektivita FVE razantně klesá právě při slabším osvitu, kdy potřebujete přitápět.
Pokud se rozhodnete topit elektřinou, tak je zbytečná komplikace dávat tam elektrokotel. Stejnou službu zajistí elektrická patrona v AN za podstatně nižší cenu a o to vyšší spolehlivostí. Proto jsem psal o tom, že kombinace elektrokotle a AN je nesmysl.

Datum: 17.10.2020 19:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
O TČ vubec neuvazuji. Proc je komplikace davat Elektrokotel? 2m okruh k AN - min ztraty... patronu kterou myslite ( klasika 230V )? Dokaze to v porovnani s EK dostatcne topit? Zvladne to udrzovat v AN dostatecne teplou vodu na vikend, kdyz budu chtit v chalupe 22st? Jak jsem psal, FVE a vymenik na krbove vlozce by mely byt jen podpurnym prostredkem pro EK, aby nemusel tolik topit.

Datum: 17.10.2020 19:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Proč by nestačila elektropatrona? Psal jste, že máte kotel s výkonem 9kW. Pokud dáte do AN třeba tuto patronu s výkonem 9kW
https://akumulacni-nadrz.cz/topne-teleso-etk.php
Budete na tom úplně stejně ale ušetříte min 15000Kč. Elektrokotel je prakticky ta samá patrona + elektronika, kde je plno poruchových relátek + expanze + nádrž + oběhové čerpadlo. Jenže to vše budete mít i v celkové sestavě kolem AN. Podívejte se na standardní sestavy s AN

Datum: 17.10.2020 19:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak tohle mozna i dava smysl.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 17.10.2020 20:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Ono k tomu tělesu musíte mít také jištění 2 termostaty, stykač. Když si to neuděláte sám tak to bude hotové stát taky dost. Co každopádně nebude tak to jsou ty trubky a jejich ztráty.

Datum: 17.10.2020 20:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
2 metry zaizolovanych trubek asi neudela zadnou velkou ztratu. EK by byl pripadne hned vedle AN. Ale samozrejme by to odpadlo

Datum: 17.10.2020 21:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můj návrh tady padnul bylo to stou úsporou 100t na konci. Mám krbovky taky asi 13 kw z toho do vody 8kw a jakmile není v kamnech pořádný plamen tak výměník nic moc. Obyvák mám 40 m2 za hodinu tam je 25st a teplo od radiátoru ve 2 místnostech. Topím v tom jen přechodném období jako je dnes. Nedokážu si představit že by to mělo nahřívat nějakou AN.

Datum: 17.10.2020 21:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jasne chapu. Ale jak uz jsem psal, to ze bude z vymeniku nejaka tepla voda je jen k dobru. Kdyz uz budu topit, vyuziju spaliny k tomuhle, lepsi nez je poustet jen tak do kominu.

Datum: 17.10.2020 21:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen tak k dobru zaplatíte výměník a AN, izolace a mnoho věcí kolem co bude potřeba a bude to zbytečná investice. Trochu si to spočítejte. Když nebude výměník tak se nemusíte starat o zajištění chodu čerpadla při výpadku proudu a normálně topíte dál. Naprosto jednoduché připojení EK na topeni s min velikosti ex. nádoby. Čerpadlo stačí 25-40 mám 6 radiátorů a žebřík a čerpadlo běží na 4W.

Datum: 17.10.2020 15:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Diky za reakce, ale to, ze napisete, ze to nejde, mi nic neresi. Kdyz reknete A, tak reknete i B nebo C = kdyz to nejde, tak proc to nejde, pripadne podobne reseni, jak by to mohlo jit. Ostatni prispevky mi jsou k nicemu.

Vymenik na kourovodu u krbove vlozky neni primarni zdroj vytapeni, kdyz zatopim, bude to davat nejakou teplou vodu do AN, kdyz nezatopim, tak nic. Nepotrebuju nutne valit vymenik na 9kW, ma to byt jen jako podpora. Stejne tak i zamyslene FVE, ktere jsem uvazoval polykrystalicke. Ano, pocitam s tim, ze patrony nebudou davat stale 3,6kW teoretickeho vykonu, ale ze se budu pohybovat nekde okolo 2kW, mozna 2,5kW-tezko rict. Ale stale to jsou kW, ktere nemusi natapet elektrokotel. A jak jsem psal uz vyse, FVE a elektrokotel ma slouzit k zavlazovani topeni, kdyz na chalupe nikdo nebude. Krbova vlozka bude nejak vytapet spodni patro + radiatory. Kdyz se bude topit v krbu, z vymeniku pujde dalsi plusove kW do AN, ktere nemusi elektrokotel ohrivat.

Datum: 17.10.2020 16:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
K vytápění FV není žádné B ani C prostě to v zimě žádný užitečný výkon nedá. Očekávat od tohoto fóra že vám to někdo dá i dokumentací to asi ne. Hledejte studujte. http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt-menic-pro-ohrev-vody-siton-210/

http://mypower.cz/
Počítejte při dobrém zapojení FV tak 10% výkonem, bavíme se o zimních měsících. A co použít jsem už napsal.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 17.10.2020 07:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Asi už máte vše nakoupeno ...
.. osobně bych použil jen ten elkotel + Wifi programátor apod a krb. vložku která umí topit i bez el. napájení.

K vašemu dotazu - zdroje navěsit na akunádrž - viz vzorová schemata výrobců akunádrží.

Datum: 17.10.2020 12:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kombinovat elektrokotel s AN je docela konina. Proč jednoduše nepřidáte další patronu do AN. Víte o tom, že nemůžete rovnou napojit FVE na elektrické patrony ?
Ve výsledku budete mít radiátorový okruch, na který chcete připojit prostřednictvím třeba zonového ventilu elektrokotel nebo výstup ze směšovací sady s oběhovým čerpadlem na výstupu AN. Zapojení krbu, AN a směšovací sady za AN si najdete na internetu. Třeba u většiny výrobců krbů s výměníkem. To nemá cenu vysvětlovat

Datum: 17.10.2020 12:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bude to jak občas píšu malý Temelín. Zamyslel jste se jak třeba dlouho svítilo slunce za poslední týden. Jestli by něco panely dodaly tak to skončí ve ztrátách v AN a na topeni nezbyde nic. O tom zapojení panelů asi taky moc nevíte, nepíšete co bude zapojené mezi panely které mají st. napětí podle zapojení 30,60 nebo 90 V. Vaše tělesa jsou 48V. Když použijete 30V pro těleso bude hřát ale dost málo. Většina solárníků ukládá EE do vody ale určitě ne v období kdy se topí to jsou jak jsem už psal solární zisky proti létu mizivé. K těm krbovkám jak dlouho podle vás budete topit těma krbovkama výkonem přes 10 kW protože aby výměník do vody měl nějaký výkon musíte topit dost. Místnost ve které budou kamna umístěny se bude přetápět. Je mi jasné že jste se do svého snu dostatečně zapálil ale podle mě zapomeňte na panely a AN a výměník na krbovkách. Potřebujete rychlý zdroj tepla a to ty krbovky splňují je jasné že i po příjezdu a zatopení může ještě nějakou dobu pomoc ten el. kotel který není problém ovládat na dálku. Ještě to má jednu podstatnou výhodu a to že vám zůstane na kontě min. 100000 kč.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama