Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Chybný záklop z OSB

Autor: Marek Jedlička
Datum: 29.10.2020 19:22
uživatel: 133322


HEzký den,

stavím zděnou přístavbu vytápěného zádveří s klasickou plechovou střešní krytinou na laťování.

Řeším, jak napravit chybu, co jsem si nepohlídal, a sice to, že střechaři udělali záklop krovu osb deskami. Čili na krokvích je osb deska na ni leží střešní folie, na tom latě kontralatě a bude se dávat plechová krytina.

Mezi krokvemi (140 mm) a pod nimi bude vata, pod tím parozábrana a SDK podhled. Jak se tu často řeší, skladba by měla být směrem nahoru ven difuzně otevřenější, avšak v cestě parám mi brání ty OSB desky, kde se bude, předpokládám, srážet vlhkost z interiéru (mokrý boty, sušení svršků,...)

Co se s tím dá ještě dělat? Nechce se mi moc spoléhat na geniálně provedenou parozábranu... Co opatrně provrtat určitý (jaký?) počet děr do OSB se snahou neporušit stření folii, která je ale položená na těch OSB deskách... :/

Díky za každý podnět

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček09.11.2020 19:42
Marek Jedlička09.11.2020 11:51
Jiří Kubíček04.11.2020 18:48
Marek Jedlička04.11.2020 13:03
Jiří Kubíček30.10.2020 23:06

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 30.10.2020 23:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, buď by se měla udělat odvětrávaná mezery pod OSB deskami nebo ty desky můžete provrtat a nedokáži si představit, jaká by tam musela být hustota děr, aby to fungovalo. Jinak co se týká té fólie na OSB deskách, měla by to být pojistná kontaktní difúzní fólie.

Autor: Marek Jedlička
Datum: 04.11.2020 13:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133322
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji za názor.

Takže pouze na parozábranu se nespoléhat. A provrtávat OSB naskrz není tedy účelné?

Odvětrávaná mezera musí mít vstup a výstup v nejnižším a nejvyšším bodě, je to tak? Neumím si to moc představit u pultové střechy, kde nejvyšší bod střechy je napojen ke stěně baráku. Navíc by odpadla možnost zateplení mezi krokve, jelikož větraná mezera (nasávání) by šla udělat právě mezi krokvemi, a pod nimi (pod zateplením) jinak asi těžko...

Ještě mě napadá prostě ty desky zevnitř ("od stropu") odřezat okružní pilou s nastavenou hloubkou řezu podle tloušťky OSB desky?? A nemít tak vlastně záklop žádný, pouze folii a nad ní latě a plech...

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 04.11.2020 18:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, jak už jsem psal, nevím, zda tohle někdo v praxi zkoušel a těžko vám někdo řekne, jakou byste musel mít hustotu děr v OSB deskách, aby to mělo nějaký význam. Ano odvětrání musí fungovat, tedy musí být s přístupem a výstupem vzduchu dole a nahoře. V praxi jdou samozřejmě některá řešení dělat jen hodně těžko, proto se musí hned od začátku správně vše naplánovat, některé věci jsou dodatečně prakticky neřešitelné. Těžko nyní radit, co s tím, nějakým vyřezáváním desek podle mne poškodíte i tu fólii nad tím. Od začátku to mělo být buď bez těch OSB desek a nebo se mělo provést nadkrokevní zateplení s OSB deskami a parotěsnou vrstvou na OSB deskách. Jestli už nyní máte střechu hotovou a z horní strany do toho nechcete zasahovat, a nelze z jakýchkoli důvodu provést funkční odvětrání pod OSB deskami, tak už bych to řešil jen pouze poslední možností a to je provést to tak, aby se vám do střešního pláště nemohla dostat žádná vlhkost a nemusel jste se spoléhat jen na 100% funkčnost parozábrany, které sotva docílíte. Takže bych to viděl na tyto velice dobře parotěsné možnosti:
a) použít kompletně k zateplení tvrdou PUR pěnu s uzavřenou buněčnou strukturou, která má hodně vysoký difúzní odpor, a ještě to pojistit parozábranou, nevýhodou je vyšší cena a pravděpodobně horší akustické vlastnosti
b) dát mezi krokve minerál a pak celoplošně pod krokve PIR desky obalené z obou stran parotěsnou ALU fólií, třeba tyto: http://www.stawebniny.com/pur-pir-izolacni-desky/c-1754/ , pozor existují i PIR desky s neparotěsnou fólií, s deskami se velice dobře pracuje, od 4 cm síly mají perodrážku, jen desky naskládáte k sobě, pomocí vrutů se širokými podložkami připevníte ke krokvím, ve spojích desky přelepíte kvalitní páskou na parozábranu a též místa, kde budou vruty, u stěn případné mezírky vypěníte a pásku na parozábranu nalepíte i do rohů, velice kvalitní a na všem dobře držící je třeba tato páska https://www.denbraven.cz/produkt/hlinikova-paska/ , pro inspiraci třeba zde: https://www.podkrokevne.cz/images/stories/Letaky/PAMAtherm_podkrokevne_PIR.pdf

Autor: Marek Jedlička
Datum: 09.11.2020 11:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133322
reakce na ...
Děkuji Vám, pane Kubíček, za Váš neutuchající elán zde na fóru, je až neuvěřitelné jaký máte záběr a pokrytí, myšleno opravdu vše v dobrém :)

Shora je zatím jen folie, kontralatě a latě, nicméně je to na hřebíkách a myslím, že dostat se pod to, by bylo dost devastující :/

Pojistná folie-hydroizolace- má jak moc důležitou roli? V případě, že bych ji poškodil vyřezáváním desek... Jistě, má roli danou už svým názvem, nicméně, kdybych ji případně poškodil a přelepil adekvátní páskou shora (dostanu se k ní přes latě) byl by to závažný problém? Jde o to, že případná neodvětraná vlhkost z laťování se vysráží na spodní straně plechové krytiny a vlhkost odkapává dolů na tu folii? Nebo toto se vůbec neděje?

Pokud tedy laťování slouží jako odvětrávaná mezera, na horním konci střechy v nejvyšším místě (u mne ve styku se stěnou domu) by tedy měla být tak jako tak nějaká větrací mřížka?

Děkuji taktéž za nápad s PIR deskami, už jsem tu na tuto Vámi doporučovanou možnost narazil. Zní to dobře. Vata bude tedy od spodu i shora kompletně difuzně uzavřená i s krokvemi. Zde se trochu obávám vlhkosti zabudované v konstrukci právě z těch krokví, protože řezivo je to celkem čerstvé, žádné vysoušené... :/ Jen si neumím představit, kolik takovéto vlhkosti z krokví vzejde.

S pozdravem

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 09.11.2020 19:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, když tu fólii kvalitní páskou opravíte, tak se zas tak nic hrozného neděje. Ta fólie je tam hlavně kvůli zavětrování a ochraně spodních vrstev, kdyby se tam třeba při silném větru s deštěm dostala voda atd. Ano, aby to dobře odvětrávalo, musí být nějaký výstup vzduchu i v horní části střechy. V případě, že dřevo není úplně suché, tak se ta vlhkost přes OSB desky i difúzní fólii má možnost dostat ven, takže v tom bych problém neviděl.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama