Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Výpočet tepelné ztráty novostavby RD

Autor: Tom GGGG
Datum: 31.10.2020 19:58
uživatel: 132954

Dobry den rad bych se zeptal, zda by byl nekdo tak hodny a spocital mi tepelne ztraty domu a do jake kategorie PENB bychom spadali? Mame spocitany PENB ale delali jsme tam zmeny, navic to nepocital primo nas projektant, ale nekomu to zadaval a nejsme si jisti, jestli je to spravne. Zasilam informace, kdyby bylo potreba neco dalsiho, tak prosim dejte vedet, rad dodam. Pripadne mohu zaslat na mail projekt a PENB. Dekuji.

- Objem budovy 782,8 m3
- objemovy faktor tvaru budovy 0,8 m2/m3
- Celkova podlahova plocha Ac 254,2 m2
- obvodova stena Aj 224m2
- vnitrni stena Aj 35,32 m4
- podlaha na terenu Aj 128 m2
- strop nad garazi Aj 31,93 m2
- strecha - rovne casti 122,93 m2, 44 cm mineralni vata Isover domo plus 0,038 Wm-1K-1
- strecha sikme casti 37,7m2, 34 cm mineralni vata Isover domo plus 0,038 Wm-1K-1
- okna 34m2 PKS https://www.pksokna.cz/plastove-okno-88
- dvere Aj 1,82 m2 vp trend 88 mm profil VP trend profil 88 mm, HPL vypln
- podlaha 15 cm EPS 100S, teplovodni podlahove vytapeni,
- vytapeni a ohrev vody plynovym kondenzacnim kotlem
- vymena vzduchu vetrani
- obvodove zdivo nezateplene 44 Porotherm EKO PROFI DRYFIX
- garaz nevytapena, strop zatepleny EPS 15 cm
- dum se nachazi u Znojma

Dekuji a preji hezky vikend. Tomas.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 56   starší >>
Datum: 01.11.2020 19:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133303
reakce na ...
Fotogalerie:
Na obrázku máte výpočet dynamického chování stavby při venkovních -10°C. Z popisu to vypadá na bungalov odhadem 25x 10m (upřesněte).
Celkové TZ vycházejí 6 kW , z toho 2 kW je větrání 0,3 Ostatní položky vyrovnaně po 1 kW.
Střední teplota vody v podlahovém topení do 31°C
Přesnější výpočet upravte dle požadavků kategorie, kterou chcete dosáhnout. Projektant hodí na papír "cokoliv chcete".

Datum: 01.11.2020 19:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dekuji za odpoved. Jedna se dum s podkrovim. Spodni cast ma tvar L, kdy jedno rameno L je pouze 34,928 m2 (5,9 x 5,92) zastavene plochy, nad nim neni patro. Zbytek domu (druhe rameno L 11 x 11,42 zastavene plochy) je s podkrovim, kdy na jedne casti je sikmina a na druhe casti plnohodnotne mistnosti se svetlou vyskou 250 cm. V teto casti L je v prizemi nevytapena garaz. Prizemi ma svetlou vysku 273 cm krome jednoho pokoje kde je snizena vyska na 260 cm, pokoj ma 14,52 m2. Meni to nejakym zasadnim zpusobem vypocet? Dekuji moc. Tomas

Datum: 01.11.2020 20:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A jeste poznamka: zed mame Porotherm 44 EKO + profi dryfix, nezateplenou. Jestli spravne chapu tabulku, tak tam se pocita s polystyrenem.

Autor: Josef Vavra
Datum: 01.11.2020 21:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
To je pro jednoduché vyplňování - u Vás jsou pochopitelně obě vrstvy zdiva stejný materiál s celkovou tloušťkou 0,3 + 0,14 = 0,44 m. Celkové U stěny je 0,23 W/m2K.
Tvar budovy vychází ekvivalentní kvádr cca 11 x 11 m výška 6m (stejný objem a plocha zdí, podlah). TZ vycházejí 5,6 kW,
Přesnější výpočet je třeba provést po patrech a vyjdou Vám i topné teploty podlah. Realitu zvýšit podle "nepovedenosti" stavby.

Datum: 01.11.2020 22:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc dekuji. Tomas

Autor: Mirek Svejda
Datum: 01.11.2020 22:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Počkejte na výpočet pana Kubíčka. Pan Vávra nepočítá podle norem, takže výsledek je nějaké VTZ (Vávrovo TZ) a ve Vašem případě ani nerespektuje tvar domu a složení.

Datum: 01.11.2020 22:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
On ten dům nemá ztráty podle norem. Normy jsou jen pro papír, tazatel bude platit realitu. Jen musí správně popsat dům.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 01.11.2020 18:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, TZ domu vám klidně spočítám a ověřím, ale nechápu, proč se ptáte, do jaké kategorie v PENB spadáte, když v PENB už to máte uvedeno. Navíc jen z výpočtu TZ to určit přesně nejde, musel by se znovu přepočítat celý PENB. Takže vám jen mohu sdělit, jaké jsou reálné TZ vašeho domu a zda v PENB nejsou nějaké závažné chyby a jestli by ta kategorie neměla být teoreticky o trošku horší nebo lepší, než je vypočteno. Dodejte ještě, zda v domě bude rekuperace a hlavně bych potřeboval z PENB dodat tu tabulku, kde jsou uvedeny všechny konstrukce, jejich rozměry, jejich izolační vlastnosti a v pravém dolním rohu tabulky údaj o celkových měrných TZ prostupem v jednotkách W/K. Dále jestli tomu dobře rozumím, jedná se o dům s vytápěným podkrovím se šikminami zasahujícími do do vytápěného prostoru a dole s nevytápěnou garáží. Potřeboval bych ještě uvést čistou vnitřní plochu vytápěné části spodního podlaží a světlou výšku stropů v tomto podlaží, dále čistou vnitřní plochu celého podkroví (to je asi vytápěné celé) a světlou výšku stropů v části s rovným stropem.

Datum: 01.11.2020 19:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Dobry den, ptam se z duvodu, protoze jsme delali zmeny a nejsme si jisti, jestli nam ten PENB vychazi stejne. Jinak nam vyslo B. Teprve stavime, takze bychom pripadne mohli jeste nekde pridat izolaci, pripadne zvazit napr. fotovoltaiku.
V dome rekuperace nebude.

Dum je tvaru L, podkrovi ma jen jedno rameno Lka.
- Prizemi ma 94,97 m2 vytapenou plochu (bez plochy pricek), z toho u 14,52 m2 svetla vyska stropu 260 cm, zbytek 273 cm.
- Patro ma 101,65 m2, svetla vyska 250 cm, na jedne casti strechy je sikmina a na druhe strane jsou klasicka okna a vyska vsude 250 cm. Cast, kde je sikmina, zabira celkem 17,73 m2

Jak jsem jiz predesilal. Je tam zmena cihly. Bude Porotherm 44 eko+profi dryfix, bez zatepleni.
Izolaci ve strese jsme navysili na 44 cm mineralni vata Isover domo plus 0,038 Wm-1K-1 a v sikme casti stejna izolace ale 34 cm.
take jsme odstranili luxfery 1m2

Doufam, ze zasilam spravne udaje a velmi dekuji za ochotu. Tomas

Datum: 01.11.2020 22:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě přidejte z PENB tabulku "stavební prvky a konstrukce"

Datum: 01.11.2020 22:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dekuji za doplneni.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 02.11.2020 00:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, nebudu brát v úvahu to, že by byla nějaká chyba ve výpočtu plochy ochlazovaných konstrukcí, to beru, že je správně, ověřit by se to muselo jedině podle plánů domu a zabralo by to nějaký čas. Takže jsem jen přepočítal součinitele prostupu tepla podle údajů o zateplení, což znamená, že všude jste si polepšil, ale obvodová stěna pohoršila. Pak se mi nelíbily činitele teplotních redukcí a to hlavně u podlahy na zemině a u prostor přilehlých ke garáži a ještě jsem započítal přídavek na tepelné mosty. Celkově mi vyšlo, že měrné TZ prostupem jsou 138,74 W/K oproti původním 176,9 W/K. Počítal jsem s mírným klimatickým pásmem s venkovní výpočtovou teplotou -12°C a průměrnou vnitřní 21°C, TZ prostupem tedy vycházejí cca 4,6 kW (původně by to vycházelo 5,8 kW). Vnitřní objem vzduchu vytápěné zóny mi vyšel cca 500 m3 a TZ větráním bez rekuperace při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h vycházejí cca 1,8 kW, celkové TZ tedy cca 6,4 kW.

Podle původního výpočtu by to vycházelo o 1,2 kW více. Hlavními ukazateli PENB je celková dodaná energie a celková neobnovitelná energie. Tím, že vám to vychází o něco lépe, než je původní výpočet, tak se dá jen těžko odvodit, jestli byste se po přepočítání PENB a jiné součinitele a po úpravě redukčních činitelů vešel už do třídy A, co se celkové dodané energie týká. Aby se to ověřilo, musel by se celý PENB přepočítat, ale můj odhad je takový, že s velkou pravděpodobností byste stejně asi zůstal na B, ale 100% vám to neřeknu. Stejně vám to ale může být jedno, co bude na papíru, tedy jestli nemáte v plánu žádat o dotaci v programu NZÚ na novostavbu. Bez rekuperace ale stejně o dotaci žádat nemůžete, rekuperace je nutná v každé podoblasti podpory pro výstavbu nového domu. Co se týká případné fotovoltaiky, tak ta má vliv pouze na neobnovitelnou primární energii, na ukazatel celkové dodané energie vliv nemá a navíc je to zpravidla i s dotací nenávratná záležitost. Při vašich TZ bych osobně dal všude teplovodní podlahové topení a pořídil tepelné čerpadlo, nějaký inverter za rozumnou cenu.

Datum: 02.11.2020 09:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc dekuji za vasi odpoved. O dotaci nemame v planu zadat. Meli jsme prave naopak strach, abychom se zmenou obvodoveho zdiva nedostali na horsi kategorii PENB, coz by byl problem na SU. Dekuji tedy za uklidneni a preji hezky den. Tomas

Datum: 02.11.2020 11:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kubíčku omlouvám se. ale ani já se nevyznám ve Vašich úvahách. Mohl byste vložit - upravit excel do adresáře
http://janusv.sweb.cz/
Pomůže to odstranit zbytečné hádky mezi realitou a výpočtem.
Tedy stáhnout soubor tom-ggg , upravit jej podle svých úvah a vrátit pod jiným názvem tlačítkem Upload. Děkuji.

Datum: 02.11.2020 13:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kde vidíte rozdíl mezi realitou a výpočtem. To jako, že Váš výpočet je špatně? Nedivte se, již na počátku máte chybu. Složitý patvar domu (v tomto případě dům do tvaru L) nemůžete nahradit nějakou kostkou. Stejně tak nevím, kde jste vzal venkovní výpočtovou teplotu -10st. Co se podívat do příslušných norem. Kromě jiného zjistíte, že ztráty podlahou se opravdu nepočítají jako by pod domem byla měděná deska s konstantní teplotou jak jste zde někde psal.

Datum: 02.11.2020 14:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Svejdo velice mě mrzí, ale Vám nelze vysvětlit ani ekviterm, natož výpočet PENB. Protože projektanti také neví co počítají - někdy je PENB dvojnásobný proti realitě a v jiných případech až poloviční proti realitě - nabízím výpočetní postup , který počítá například ve vláknu
https://forum.tzb-info.cz/148398-jaka-muze-byt-odchylka-od-vypoctene-spotreby-gj-dle-penb
s odchylkou reality proti výpočtu +-3% .
A to není žádná ušmudlaná pastóška za pár korun.
Doufám, že pan Kubíček chce být platným přispěvatelem a napíše, odkud přebírá čísla. Nejlépe jednoduchým vyplněním připraveného excelu.

Datum: 02.11.2020 15:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jeste bych se rad zeptal, dokazete z TZ a informaci, ktere jsem poskytl, spocitat, jake budou cca mesicni naklady na plyn pro 2 osoby (24/7 doma) - ohrev vody a teplovodniho podlahoveho topeni + vareni na plynu. Ja to zkousel zadat do kalkulacky tady na tzb a vyslo mi 3 tis. Je to mozne?

Datum: 02.11.2020 15:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Tome, to odpovídá. Záleží samozřejmě na chování obyvatel a také na tom, jak se mění průměrná roční teplota.

Datum: 02.11.2020 15:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dekuji za odpoved. Jeste jsem si vsimnul, ze 3 tis je to vcetne elektriny (zadaval jsem to do teto kalkulacky https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info). Stale to odpovida?

Datum: 02.11.2020 15:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mě sice pro Vaše zadání vyšlo cca 3300 Kč/rok, ale to je v rámci tolerance. Máte tam všechny položky včetně topení, ohřevy TUV, elektro i paušály. Vpravo si můžete tou malou kalkulačkou nastavit investiční náklady pokud je chcete rozpočítávat. Vetšinou ne, tak si je vynulujte

Datum: 02.11.2020 17:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsem také ve Vaší situaci. Zda volit levně plynový kotel (do 20 tis Kč) a nebo za 100 tis tepelné čerpadlo.
Plyn vyjde ročně za 15 tis a k tomu elektřina za 11 , amortizace pár drobných.
Když pořídím TČ za 100 , tak jsem elekřinou za 20 ročně + amortizace TČ za 10 ročně.
Tedy v obou případech stejně.
Proto je spíš na Vašem rozhodnutí. S tím TČ zvládnete i letní chlazení. Proto ho nakonec chci koupit a plyn odstavit.

Datum: 02.11.2020 17:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vzhledem k tomu, ze manzelka chce varit na plynu, takze stejne plyn mit budeme, jsem rozhodnuty pro plyn. Dalsi vec, co me v rozhodnuti utvrdila bylo, kdyz se tchyni rozbil plynovy kotel a vzhledem k tomu, ze je sama, tak byl problem nasetrit 50 tis na vymenu a nedokazu si predstavit, kde by vzala 100 tis. Dale jsem cetl, ze TC vzduch/vzduch (mozna i voda/vzduch?) vydava zvuk, ktery vedome nepostrehneme, ale muze se nam pri nem spatne spat apod. A delat vrt se nevyplati vubec. Plus jeste dalsi vec je ten lepsi tarif na el. V tomhle se tedy vubec neorientuji, ale pokud by sla elektrina nahoru a zrusili zvyhodneny tarif, tak budu mit doma TC a velke naklady.

Datum: 02.11.2020 18:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty cenové údaje, co zde uvedl Vávra jseu nereálné. TČ počítejte spíše s cenou 180tKč a v případě plynu to bude včetně přípojky nad 100tKč. Provozní náklady s TČ ale výchází nižší. V kalkulačce na TZB je to poněkud zkreslené, protože u TČ se počítá s velkým podílem bivalence. Je to na Vás a zase tak moc na tom nezáleží.

Datum: 02.11.2020 19:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dekuji za informaci.

Datum: 02.11.2020 15:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Vávra, to je zbytečná debata. Nejprve si prostudujte pořádně funkci ekvitermu a stejně tak i výpočet TZ. Pak sem nebudete cpát ty Vaše odhady TZ včetně Vašeho nesmyslného údaje "pata ekvitermu".

Datum: 02.11.2020 16:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Svejdo ty odhady jsou věcně správné. Že je nechápete je pouze Váš problém. Ale můžu Vám to celé vysvětlit, pokud budete chtít.

Datum: 02.11.2020 16:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nechci to vysvětlit, stačily ty dvě chyby, kterých jsem si všiml.

Datum: 02.11.2020 17:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A jaké že to vztahy považujete za chybné? Pro Vás neplatí fyzikální zákony a nebo vůbec netušíte, která bije?

Datum: 02.11.2020 19:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co si např přečíst původní dotaz. Otázka zněla, jak se změní PENB. To znamená spočítat ze současného PENB hodnotu TZ, upravit konstrukce a spočítat nové TZ. Toto pan Kubíček provedl a logicky to vysvětlil. Jediný kdo to nechápe jste Vy. Takže jste si nepřečetl zadání, počítáte nějaká dynamické závislosti, které nikdo nechtěl včetně nějaké paty ekvitermu, která neodpovídá realitě. Hlavně, že se oháníte fyzikálními zákony. Ty jsou k ničemu, pokud zadáváte blbě vstupní údaje.

Datum: 02.11.2020 20:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Říká se chytrému napověz. Tak snad to bude pravda. Stáhněte si ten Excel počítající PENB tazatele, proveďte změny pana Kubíčka a vraťte ho pod jiným názvem. Já se přiznávám - netuším, co pan Kubíček kouzlil.

zobrazuji 1 - 30 z 56   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama