Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Ztráty na kabelu mezi jističem a spotřebičem

Autor: Jindřich Gabriel
Datum: 02.11.2020 20:50
uživatel: 133361


Klešťovým multimetrem byl změřen vodič za jističem a byla zjištěna aktuální spotřeba 0,11 A při U = 230 V (ověřeno multimetrem). Při jednoduchém výpočtu P=U*I = 25,3 W. Digitálním měřícím přístrojem v zásuvce byla změřena aktuální spotřeba spotřebiče PC ve standby režimu 8 W. To je více než 3krát menší spotřeba než na vodiči za jističem. Jedná se o maximálně 20 m vzdálenost mezi jističem a spotřebičem. Je možné, že vznikají ztráty ve vodiči? Prosím o vysvětlení tohoto příkladu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Petr Zíka
Datum: 03.11.2020 18:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Fundovanou odpověď jste dostal už na elektrika.cz, já bych dodal: Proud do počítače může být velmi nelineární, takže prostý cos fí nelze brát jako fázový posun, ale spíš jako poměr činné a efektivní hodnoty. Celé je to mnohem složitější, než se zdá. Některé měřáky měří střední hodnotu ale jsou cejchované v efektivní (nebo obráceně, jsem ze školy dlouho) některé umí "true rms", pochopitelně jen v určitém rozsahu, wattmetry ukazují cos fí, ale jak ho měří je na VŠ přednášku. Jediné, co Vás zajímá, je zda stejným měřením naměříte na začátku i na konci vedení totéž - pokud ne, pak je někde napojené ještě něco (zvonek, pohon brány, wifi router, anténa...), nebo je vedení poškozené.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama