Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

kontrola výpočtu TZ

Autor: Petr Novák
Datum: 08.11.2020 10:55
uživatel: 101803

Dobrý den , zkoušel jsem vypočítat TZ RD domu a nevím zda je to reálné co jsem vypočítal , vyšlo mi TZ 7 KW , RD je patrový podsklepený , vytápěná plocha 2*70 m2 , výška stropu 2,5 m, obvodové stěny celkem 180 m2 škvárobetonové tvárnice 44cm plus 10 cm polystyren . strop na půdu 70 m2 zateplen 16cm vatou , podlaha nad sklepem 70 m2 ze spodu polystyren 6 cm , ve sklepě v zimě teplota 13 stupňů , okna plastová dvojskla celková plocha 25 m2 , topím obyčejným plynovým kotlem spotřeba plynu za vytápění za tuto zimu která byla teplá 980m3 o rok dříve spotřeba 1160m3 , RD vytápěn na 21,5 stupňů RD se nachází v lokalitě Kolín , poloha RD nechráněná . Protože mě čeká výměna kotle tak bych rád věděl TZ budovy , jestli vyměnit za kondenzační kotel nebo jít do tepelného čerpadla , zároveň v obouch variantách ohřívat i TUV , momentálně máme el bojler , 4 člená rodina. Budu rád za každou radu a info

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 112   starší >>
Datum: 08.11.2020 16:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, než začnu počítat TZ domu podle dodaných informací, mám pár otázek. Počítal jste ty plochy ochlazovaných konstrukcí s vnějších rozměrů stavby ? To vrchní obývané patro má v celé vytápěné ploše rovný strop, nebo tam zasahují i šikminy ? Jestli totiž píšete, že čistá vnitřní vytápěná plocha je 2x 70m2 a plocha podlahy i stropu je 70m2, pak zcela jistě tyto konstrukce nejsou počítány z vnějších rozměrů stavby a jejich plocha do výpočtu by měla být kolem 90 m2 (počítá se i plocha zabírající zdivo a izolant). Ten samý problém asi bude i u plochy zdiva předpokládám ? Když TZ spočítáte jen z vnitřní plochy konstrukcí, bude výpočet značně zkreslující. Rekuperace předpokládám, že v domě není, ale chtělo by to ještě doplnit, zda máte zateplený i sokl domu, nebo zda zateplení stěn začíná až v nějaké výšce nad úrovní podlahy přízemí, případně v jaké výšce ?

Datum: 08.11.2020 17:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den , vytápěnou plochu jsem počítal jen vnitřní část , pokud se tedy počítá ta vnější tak je to 2x 93 m2, , obvodové stěny jsem počítal z venku vychází to na 205 m2 od toho jsem odpočítal okna 25 m2 tedy 180 m2 , zateplení začíná na úrovni podlahy přízemí , sokl je vysoký 75 cm zateplen 8cm polystyrenem 29 m2 , v patře jsou šikminy ve dvou místnostech , začínají jen 0.5 m od obvodové stěny tam jsem to nezohledňoval. Předem děkuji

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 09.11.2020 00:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den vyšly mi velice podobné TZ jako vám, celkem 7,1 kW. Počítal jsem s venkovní výpočtovou teplotou -12°C, průměrnou vnitřní 21°C. Vnitřní objem vzduchu vychází 350m3, což znamená TZ větráním při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h celkem 1,25 kW. Součinitel zdiva jsem počítal 0,3, podlahy 0,55 a s redukčním činitelem 0,5, stropu v patře 0,25, oken 1,4, taky jsem započítal celkový přídavek na lineární tepelné mosty 0,1 W/m2K, jelikož tepelná izolace konstrukcí na sebe nenavazuje a sokl je zateplen jen k úrovni podlahy, celková ochlazovaná plocha vychází 391m2 (93 + 93 + 180 + 25). Měrné TZ prostupem tedy vycházejí 177 W/K a TZ prostupem tedy téměř 5,85 kW a kompletní TZ tedy 7,1 kW.

Datum: 09.11.2020 18:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den , děkuji za výpočet

Autor: Mirek Svejda
Datum: 10.11.2020 11:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Takže pokud se budete řídit hodnotou TZ měl by jste použír kotel který zvádá modulační rozsah zhruba od 2kW do dejme tomu 12 kW

Datum: 10.11.2020 12:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže mám koupit 12 KW kotel ,nebo silnější a jet na nižší výkon ?

Autor: Josef Vavra
Datum: 10.11.2020 12:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133303
reakce na ...
Když se Vám pan Svejda zaručí, že Vám doplatí zvýšené náklady za kotel dle jeho rady, tak ho poslechněte.
Co máte vzít jsem Vám už psal, ekonomičtější cesta neexistuje. Spodní výkon rozhoduje o nákladech v rámci destikorun ročně. Neřešte ho. Řešte dostupnost servisu (obvolat za kolik servisují které značky) , dostupnost náhr. dílů a nenechte se natáhnout při montáži. To je celé. Pak sem napište pro kontrolu, zda montážní technik dobře odvedl svoji práci.

Datum: 10.11.2020 13:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podívejte se do okolních vláken tykající se této problematiky a použijte selský rozum. Připadá Vám logické kupovat si kotel s minimálním výkonem třeba 8 kW ? Pak budete řešit problémy jako v uvedeném odkazu. To znamená, že musíte snížit maximální výkon kotle na minimální hodnotu. To jinak řečeno znamená, že vyřadíte modulaci kotle a uděláte z něj mrzáka, který lze regulovat jen v OnOff režimu. To také znamená, že veškerá inteligentní regulace v kotli je k ničemu, protože ta se snaží využívat modulaci k řízení výkonu kotle. Nelze použít plynulé řízení výkonu podle venkovní teploty (ekviterm). V podstatě Vám zůstanou jen dvě možnosti.
1) nechat kotel udržovat požadovanou teplotu oběhové vody, ale za cenu velice rychlého cyklování (periodické vypínání kotle)
2) nastavit vysokou teplotu oběhové vody a topit stylem brzda plyn. To znamená natopit radiátory (podlahovku) na vysokou teplotu a vnutit dlouhou pausu do dalšího startu kotle. To je verze, kterou zde každému cpe Vávra. Pokud si myslíte, že to je pro Vás ideální kombinace tak to tak klidně použijte. V této verzi samozřejmě můžete použít nejlevnější šunt, protože stejně nevyužijete modulaci. Podobně ušetříte za nějaké chytřejší regulace, protože stejně nebudou fungovat. Je na Vás jakou variantu si zvolíte. Pokud Vávrovinu, tak jsem zvědavý, zda Vám Vávra zaplatí výměnu až zjistíte, že Vám to nevyhovuje.

Datum: 10.11.2020 13:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Svejdo zacnu apelovat na Váš selský rozum. Myslíte si, že je výhodné koupit kotel, jehož výhody využiji dva !! dny v roce? Ušetřím tím 46 haléřů. Za celý rok naprosto závratná suma. 5 korun za život kotle. A přitom bude mít dražší servis, možná i nedostupnější. Kotel bude poruchovější díky snaze o vyšší modulaci a nebude mít rezervu na ohřev teplé vody. S tím vším je třeba počítat a proto neřeším, že si nějaké dva dny v roce užiji slávu kontinuálního chodu. Za to mi ty problémy opravdu nestojí.
Proto provozuji řešení spolehlivé a vysoce komfortní. Prostě jen nastavím anticyklaci a výkon. O ostatní se postarají termohlavice ve všech možných případech. Tedy včetně individuálních představ obyvatel a změn počasí.

Datum: 10.11.2020 14:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli jste si nevšiml, tak nikde nepíšu o nějakých úsporách díky méně časté cyklaci. To mě vůbec nezajímá a myslím si, že Vy jste jediný, kdo si odhaduje kolik ho stojí cyklace. Pokud použije externí zásobník na TUV, tak nepotřebuje výkonný kotel. Osobně nechápu, proč by si někdo měl cpát do domu průtokový ohřev TUV. Pokud se pro tuto variantu rozhodne, pak samozřejmě potřebuje kotel s velkým výkonem. Výhodou je nižší životnost, horší komfort a problémy s minimálním výkonem kotle.
Jak jsem již napsal mnohokrát. Pro mě je brutální cyklování oběhové teploty vysoce nekomfortní režim a stejně tak si jsem jistý, že to vede k horší životnosti kotle. Takže pokud použiji selský rozum, nevím proč bych měl doporučovat průtokový ohřev TUV a vysoce předimenzovaný kotel.

Datum: 10.11.2020 14:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Znova apeluji na Váš soudný rozum. Myslíte si, že pokud nebudu chtít huntovat kotel a pojedu ohřev teplé vody na 50% , tedy 6 kW, že budu spokojen? Mít hodinu výpadek topení u 100 litrového bojleru? Musíte řešit komplexně. Ne jen vidět ty dva dny necyklování a zbytek průser na průser.

Mohu to říct ještě jinak. Všechny kotle odcházejí na výkony, ne na cyklování. Navíc to cyklování snadno snížíme 10x na životnost cca 50 let. Proto je pro spolehlivost výhodnější rezerva, než necyklování. A to cyklováni 2x do hodiny nemá nikdo šanci poznat.

Datum: 10.11.2020 15:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Vávra, já zase apeluji na Vás. Pokud někomu radíte, že vůbec nezáleží na spodním výkonu, tak mu taky napište co s tím souvisí, pokud si koupí kotel s vysokým spodním výkonem. Co s tím souvisí jsem popsal snad srozumitelně i pro Vás. Neustále zamlčujete nebo překrucujete. Např, pokud doma nemá regiment ženských, tak si bez problémů vystačí s bojlerem 90 až 120l. Kotel s výkonem 12kW pro TZ=7kW znamená, že kotel většinu sezóny topí s výkonem 2-3 kW. To Vám připadá jako přetěžování kotle ?

Autor: Jozef Homola
Datum: 10.11.2020 15:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
(p. Mirek Svejda)
Dovolím si připomenout, že už všichni významní výrobci přišli na trh s kotly o spodním výkonu 1,9 až 3 kW a horní výkon 11 až 14 kW, s adaptivním spalování a třídou Nox 6 (mohu jich vyjmenovat půl tuctu). Doba, praxe ale i EU si to žádá. Prostě nám významně poklesly spotřeby. Baráky mají o třídu lepší izolaci a vlastnosti. Nic neničí kotle a ovzduší více jak cyklace.

Datum: 10.11.2020 15:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlasím a vím to, proto jsem navrhoval nějaký kotel s výkonovým rozsahem 2 - 12 kW.

Datum: 10.11.2020 15:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
p. Mirek Svejda
Myslím si, že není od věci aby na TZB byly vyjmenované značky které uvedly na trh (CZ) kotle ve výkonovém rozsahu dolním 1 až 3,4 kW a horním 9 až 15 kW.
Mohu doložit tyto značky:
- ARISTON
- VIESSMANN
- THERMONA
- BAXI
- BUDERUS
- DIETRICH
- AMC
- GEMINOX
- HOVAL
- WOLF
- VAILLANT
- BOSCH
- MIRA ADVANCE
- HERMANN MURELLE
- QUANTUM
- IMMERGAS
- INTERGAS

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 12.11.2020 07:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Sleduji diskuzi o cyklování kondenzáků.
Můžete mi vysvětlit,jak topí kondenzák s výkonem 2kw aby kondenzoval a zároveň necykloval?
Tč doteď topily s nátokem 32-33st. s deltou 1-3st.
Čili předpokládám,že by v tom režimu měly topit i kondenzáky,ale zase nebudou kondenzovat,nebo je to jinak?
Prosím pana Vávru o nějaký čas zdržení se diskuze.

Datum: 12.11.2020 07:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Záleží do čeho budou topit jestli je to podlaha nebo radiátory.
Nicméně kondenzovat budou na co největší ploše kotlového výměníku. Dokonce toto se odrazilo i v konstrukci některých kotlů, které už nejsou "dvojkomorové".
Neochota snižovat výkony pramení ve větších potížích zachovat správnou pneumatickou vazbu a emise. Při malých průtocích (a výkonech) jsou tlaky spalin už jen kolem 8 až 10 Pa.

Datum: 12.11.2020 07:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže kondenzák má nejlepší podmínky pro deltu 2st. s nátokem 32st?

Datum: 12.11.2020 07:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Mám výsledky testů z Dánska a tam skutečně 36/30 dává 107%.

Datum: 12.11.2020 07:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To vychází na průtok 300l/hod.

Nebo čtu správně při 7kw?

Datum: 12.11.2020 07:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Čistý výkon do soustavy je tam 6.5 kW

6500 J/s / 4180 J/kgK / 6°C = cca 0,259 l vody za sekundu

To znamená 933 l/h

Datum: 12.11.2020 07:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže při TZ 2kw bude kotel cyklovat,mám pravdu?

Datum: 12.11.2020 09:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podle mne nemáte pravdu ale zdržím se další diskuse.
Pokud má radiátory, tak se udělá cyklus topící a termostat vypne. Trvá až několik hodin než teplota prostoru spadne o 0,3 nebo 0,5°C (podle hystereze na termostatu nastavené.) To platí pro byty a domy dobře zateplené. A ty co mají větší ztráty, tak obvykle potřebuji větší výkon.

Datum: 12.11.2020 10:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže cykluje nebo necykluje?
Ano nebo ne.
Odpovím sám,cykluje.
Čekáme na pana Švejdu.

Datum: 12.11.2020 08:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Taky pane Homolo,prosím tedy o další zdržení se v diskuzi,pokud nevysvětlíte původní dotaz.
Počkáme si na pana Švejdu.
Děkuji.

Datum: 12.11.2020 07:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Čili tohodle "odborníka" hodit do koše.

https://www.nazeleno.cz/kondenzacni-kotel-v-praxi-na-co-si-dat-pozor.aspx/2/

Datum: 12.11.2020 07:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Neházet do koše, on nic netvrdí co by bylo v rozporu. Článek je poplatný roku vzniku (2013), od té doby se trochu situace mění.
Ještě jedna zajímavost, že v Kanadě aby vychladili zpátečku, tak pošlou vodu do garáže (tam je výrazně nižší teplota) nebo na vytápění části chodníku.

Datum: 12.11.2020 07:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vraťme se zpět,při jakém to je výkonu to Dánsko?

Datum: 12.11.2020 10:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pan Švarc. Po přenos 2kW s dT=1st musí být průtok 1600 l/h. Pokud to dokážete prohnat PT, tak nevím proč by kotel s minimálkou 2kW měl cyklovat a samozřejmě bude kondenzovat. Reálnější je ale dT=3st. Jinak nevím proč se ptáte na cyklování. Pokud je to v rozumná míře, třeba perioda 1h, tak bych tomu neříkal cyklování. Pro mě pojem cyklování znamá rychlé neřízené cyklování s periodou pár minut.

Datum: 12.11.2020 10:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže kondenzák kondenzuje při 33/30?
Průtok cca 600l

zobrazuji 1 - 30 z 112   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama