Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Kape z komínu do kondenzačního kotle

Autor: Přemysl Terich
Datum: 10.11.2020 20:39
uživatel: 113765


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Dobrý den
Vlastníme plynový kondenzační kotel Viessmann Vitodens 111w. Před cca 3 roky se pod ním nahodile objevovaly kapky vody.
Všiml jsem si, že to kape z té komory, kde je umístěný hořák s ventilátorem. Po jejím otevření jsem zjistil, že to kape se zhora z komínu. Komín je tzv. souosý kdy se spaliny vedou vnitřní trubkou a vzduch pro spalování se nasává vnější trubkou. No a z té vnější trubky to kape do té komory. Servisák loni vyměnil gumovou manžetu nad hořákem a chvíli byl klid. Po nějaké době to začalo dělat znovu. Dělá to náhodně (někdy je měsíc i dva klid, pak to kape třeba i dva dny, ale ne elý den, prostě náhodně.
Začal jsem to zase řešit se servisákem a ten usoudil, že v té vnější (nasávací) trubce kondenzuje voda a ta kape do kotle.
Navrhl vyřezat v prostoru půdy v plášti toho komína díru a v té díře to ucpat směrem ke střeše, prostě aby to nenasávalo vzduch ne ze střechy, ale z půdy (která stejně není zateplená). Zdálo se mi to jako blbost (ničit kvůli tomu komín), tak jsem volal přímo do Viessmannu. Mluvil jsem s nějakým jejich servisákem a ten potvrdil, že je to hloupé řešení (zničím komín, atd.) a navrhl, aby se na to podíval kominík. Ten tu byl tento týden a zjistil, asi příčinu. Na komínové hlavici je límec a na jeho spodní straně byly kapky vody. no a kominík si myslí, že když je vítr (příp. vitr s deštěm) tak tu vodu to fouká do té vnější trubky. Když nad tím tak přemýšlím, možná má pravdu - většinou se ta voda objevila když foukalo.
V příloze posílám fotky komínové hlavice na střeše, včetně detailu toho límce s kapkama vody a fotku vnitřní části kotle.
Máte někdo podobnou zkušenost? Jaký je Váš názor a následné řešení? Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Leksa27.11.2020 14:47
Josef Vavra10.11.2020 22:43
Jozef Homola10.11.2020 21:32
Ondřej jjj10.11.2020 21:15

Příspěvky
Autor: Jan Leksa
Datum: 27.11.2020 14:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101713
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den,
vnikání vody do kotle či zatékání v meziprostoru pláště komína je zpravidla způsobeno nevhodnou konstrukcí střešního komínku nebo v případě delších koaxiálních vedení kondenzací vlhkého přívodního vzduchu v meziprostoru. Ostatně výrobci spotřebičů doporučovali v délkách nad 3 m používat odlučovače kondenzátů a oddělené potrubí. Díky použitému těsnění se po čase přidá k recirkulaci spalin i netěsnost ve spojích a je to ...
Daleko lepším řešením je otevření ústí a jednoduchá sací zóna přívodního vzduchu, kde je možnost mísení spalin a strhávání vlhkosti značně eliminována. Vhodné řešení nabízí např. Almeva https://www.almeva.cz/cs/produkty/hlinikovy-spalinovy-system-al2-al-al-nelakovany-nebo-bily-lak nebo pro odvody spalin z plastu https://www.almeva.cz/cs/produkty/venkovni-koncentricky-vzducho-spalinovy-system-lab-pph-nerez-lal-pph-nerezovy-komaxitovany

Autor: Josef Vavra
Datum: 10.11.2020 22:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133303
reakce na ...
V obou případech může stékat voda po vnějším plášti a netěsnostmi protéct dovnitř. Kominíci znají varianty sesazování po kouři a po vodě. Ve Vašem případě bych ale tipoval opět to těsnění. Obzvlášť pokud někdy jede kotel na plný výkon.
PS: Pokud by se vracely spaliny, tak se kotel udusí na CO. Ale netěsnost vnitřních těsnění propustí kondenzát. Tedy netěsné nemusí být jen to první vnitřní těsnění.

Autor: Jozef Homola
Datum: 10.11.2020 21:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Zde se řešil podobný případ.
https://forum.tzb-info.cz/148409-kondenzat-v-sousem-odkoureni

Autor: Ondřej jjj
Datum: 10.11.2020 21:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Je vetsi sance ze mate netesny tesneni ve spalinovy ceste a jsou to zkondenzovany spaliny.. nasavaci vzduch moc nekondenzuje..

Zkuste zmerit ph kapky:)

Edit: dle fotky to spis vypada ze ta horni cepice je divna a asi fakt to je tim

Viz kominky na kondenzaky maji nasavani zaobleny aby se to nedelo.. me to pripada jak komínek na stary turbo kotel a jen v tom nekdo vymenil treba vnitrni trubku


https://www.gas.cz/bosch-sada-odkoureni-dn80125-stresni-c33-cerna/produkt/18297/422/
https://www.gas.cz/regulus-kominek-pr.-80125-mm/produkt/7367/341/

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama