"Smart" vs. ekviterm vs. obyčejný termostat/regulaceDobrý den,
vím, že je tady už x-témat diskutujících různé možnosti regulace. Mám ale dost specifickou kombinaci vytápění a nebyl jsem schopen najít správnou variantu. Kombinace vytápění je výsledkem rekonstrukce domu (zůstalo el. vytápění v podlaze) a nemožnosti využít alternativni varianty (napr. tepelne cerpadlo s otopnou soustavou naceneno na cca. 700k; plyn v obci není, větsí technická místnost na tuhá paliva také není).
=> Jakou byste doporučili regulaci pro následující RD?
Q = 9.5kW (Ztráta prostupem 7,14 kW, ztráta větráním 2,36 kW)
teplovodní elektro kotel PROTHERM RAY 12KE
+ el. podlahové topení v kuchyni/obývacím pokoji (35m2) - radiátory v pokoji nejsou nadimenzovány, aby vždy pokryly potřeby místnosti
+ krbová kamna v kuchyni/obývacím pokoji
+ el. podlahové topení v koupelně (teplota v koupelně je tedy řešena samostatně)
Patrový dům, tvar L
Momentálně je regulace čistě nastavení teploty vody na kotli a hlavicemi na radiátorech. Hledám tedy správnou variantu
a) dává smysl ekviterm, speciálně s ohledem na tři druhy vytápění v obývacím pokoji? chápu, že ekviterm dokáže být přesný a úsporný, ale dokážu ho částečně simulovat ručně (na kotli) podle otopných křivek a teploty venku?
b) je lepší variantou "smart" termostat s hlavicemi, kdy mi dokážou rozumně regulovat různé teploty v různých pokojích? beru tuhle variantu jako samozřejmě i komfortnější...
c) vykašlali byste se na a) i b) a pořídili obyčejný termostat (akorát mam problém s referenční místností) a zbytek ponastavovali hlavicemi dle potřeby?
Ivestiční náklady pro mě hrají nížší roli, než spotřeba a komfort.
Z pohledu spotřeby předpokládám, že dává smysl nastavovat teplotu vody, spíš než zapínat-vypínat, ale lze nějak odhadnout rozdíl?
Děkuji všem za pomoc!