Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kotelna a vytápění nového domu

Autor: Vojtěch Brázda
Datum: 18.11.2020 18:09
uživatel: 133496

Dobrý den
plánujeme stavbu domu. Aktuálně je téma na stylu vytápění.
Vzhledem k tomu, že máme lesy, rád bych dům částečně vytápěl dřevem (částečně). Jako druhou variantu, bych rád zvolil kondenzační kotel (ohřev teplé vody a topení). Zajímavé mi přijde i cesta přitápění teplé v solárních panelech na střeše.
Mimo topnou sezonu by se teplá voda ohřívala plynem a solárními panely. V zimě by se přitápělo kotlem na dřevo. Voda by se akumulovala v nádrži.
Teď kámen úrazu. Lze toto vše zkombinovat dohromady a vytápět dům a ohřívat teplou vodu? Nebo jsem úplný šílenec a vymýšlím nesmyslné a neefektivní systémy? Hledám správnou cestu. V dnešní době všichni tlačí tepelná čerpadla, rekuperace. Jsem asi konzerva, nechci být otrokem vysokých měsíčních plateb za elektřinu a plyn.
Proč se ptám. Zatím máme nakreslený nástřel půdorysu domu vč. místností. Teď jak to toho zakomponovat technickou místnost, ehm... tedy kotelnu. Místo by bylo.
Dům bude cca 140 m2 zastavěné plochy, přízemí a obytné podkroví + garáž 40 m2. Tepelnou ztrátu domu odhaduje projektant na 12-14 kW.
Rád bych si přečetl vaše názory.
Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jaroslav Šalý20.11.2020 16:18
Ivan SSSS20.11.2020 16:13
Josef Vavra19.11.2020 11:02
Pavel Wolf18.11.2020 21:27
Pavel ŽaludCTP18.11.2020 20:29
Pavel Wolf18.11.2020 20:17
Pavel ŽaludCTP18.11.2020 19:28
Roman Novák18.11.2020 18:56
Pavel Wolf18.11.2020 18:34
Jaroslav Dítě18.11.2020 18:31
Jozef Homola18.11.2020 18:22

Datum: 19.11.2020 11:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133495
reakce na ...
Fotogalerie:
Les se dá zužitkovat také tak, že to palivové dříví připravíte a prodáte.
Každopádně si těmi ideály asi všichni musíme projít. Také jsem postavil krb a zatopil v něm... na prstech by se to dalo spočítat. Pak jsem dříví připravoval pro souseda a dnes už ani on nebere, protože je to na něj pracné.
Odhad TZ 7 kW odpovídá špatně zateplenému domu. Výpočet na obrázku.
S podlahovým topením a dřevěnou nášlapnou vrstvou se vejdete do teplot topné vody cca 30 - 32°C . K tomu TČ a je definitivně vyřešeno. Nic jednoduššího nevymyslíte. Funguje i ve vysoce důchodovém věku či naopak velké pracovní vytíženosti.
Praktické realizace zde popisuje pan Svarc.

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 18.11.2020 19:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Pane Brázda pokud dům má splňovat současné normy a to musí budou TZ domu pod 6kW. Tudíž bych dal všude podlahovku, v případě dřeva ,jak požadujete aku :https://akumulacni-nadrz.cz/lmt-1500-d1000-0v.php kotel SLX 20kW, akumulaci pořádně zaizolovat. Spotřeba dřeva cca. 15 PRMs. Za stejnou cenu pořídíte TČ a máte klid jen maximálně nastavíte pokojovou požadovanou teplotu. Kombinovat s plynem se v novostavbě nevyplatí spočítejte si položky přivedení plynu do kapličky,domovní rozvody,kotel, odkouření. Prostě rozhodněte se pro jeden systém a zbytečně nekombinujte. V případě novostavby bych spíše pouvažoval nad rekuperací.
teplota v nádrži min 30 °C tepelná ztráta domu 6,0 kW
teplota v nádrži max 90 °C doba vybíjení nádrže 17,4 hod
objem nádrže (litrů) 1500 lit.
teplovodní výkon kamen 20 kW
uložené teplo Q 104,7 kWh
doba nabíjení nádrže 5,2 hod jen AKU
doba nabíjení nádrže 7,5 hod AKU a TZ 6kW

Autor: Pavel Wolf
Datum: 18.11.2020 20:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Nezlobte se pane Ž ale to si má pán u nového domu nadělat kolem baráku hráně dřeva na 3 roky a každý den zatápět. To si ten nový dům ani majitel nezaslouží. Dřevo jsem připravoval na zimu několik let a už to nepovažuji za relaxaci.

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 18.11.2020 20:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Pane Wolf přečtěte co jsem psal. Osobne dnes do novostavby, rekuperací,podlahovku.TČ. Pokud někdo trvá na dřevo dá se to jedno naložení nabít aku a celý den klid. Cca. 15 PRMs není tolik. Na teplou TUVnapojit myčku a pračku a jsou celkem úspory.

Datum: 18.11.2020 21:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Naprosto se nezlobím a že tu podlahovku také doporučuji to přece víte, jen se mi nelíbí ten zdroj tepla pro nový dům s min.TZ A práce stále zůstává jak u domu který má TZ někde 12 kW.

Autor: Roman Novák
Datum: 18.11.2020 18:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
V domě s obdobnou TZ jsem před lety bydlel. Koupil jsem ho s podobnými ideály. Dřevo prakticky zadarmo s možností dotápění EE.
Časem mi došlo, že to takto nebudu chtít navždy. Postavil jsem si dům u kterého zdroj energie pro vytápění nehraje z hlediska provozních nákladů zásadní roli. Mimochodem nový majitel toho starého domu postupně dozrál do stavu, kdy vážně uvažuje o změně.
Když už stavíte nový dům, pak minimalizujte TZ, optimalizujte využitelnost solárních zisků, vyměňte projektanta jak doporučuje p.Wolf. Nejlépe za takového, kterému i TZ 7kW pro takový dům bude připadat strašně moc. Pak se vše velmi zjednoduší.

Datum: 18.11.2020 18:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jako 1 řešte tu poslední větu, jestli bude celková obytná plocha 200m2 a projektant vám řekne že dům bude mít TZ 13 kW tak než začnete něco plánovat tak vyměňte projektanta.
A k tomu topeni zapomeňte na vše co jste napsal ten dům tipnu na 7 kW kupte TĆ udělejte podlahové topení a kupte nějaké malé krbovky na období přitopení na začátku a konci sezony. Užívejte si nový dům a neběhejte po baráku a nepřepínejte kohouty. Zapomeňte na soláry. Budete mít skoro celodenní dobrou sazbu a s TČ můžete dům částečně i chladit a plnohodnotně ohřívat i TUV. Když porovnám pořizovací cenu TČ a vašeho návrhu vyjde to na stejně.

Autor: Ivan SSSS
Datum: 20.11.2020 16:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108463
reakce na ...
Ušetřím si několik úderů na klávesnici a připojím se k Vašemu řešení. Pro TČ by hovořila možnost i chlazení v letním období / předpokládám podkroví/. Jinak bych spíše volil plynový kotel. Pokud trváte na dřevu, tak do obýváku krb či krbová kamna pro atmosféru nebo topení při výpadku elektřiny / i to se pořád děje a je předpoklad že se to bude dít dále/. Já osobně mám TČ / sice mám v dosahu plyn, ale musím chladit podkroví se střešními okny a jsem do TČ fanda- stávající jsem si kompletně navrhl a postavil. Ale ne každý má takové znalosti, možnosti a je to jeho hoby/ a v obytné kuchyni jsou stará... starožitná??? litěná kamna , která slouží jako odpadkový koš na papír, dřívka,... a v sobotu je zapálím a vše spálím. Nebo pokud chci šetřit přímotopný dotop TČ tak zatopím pokud je venku pod cca -3 až - 5°C a tím pomohu TČ - kompresoru ev v přechodném období, kdy ještě nechci pouštět topení pro celý dům, tak si zatopím. Ale ročně takto spálím cca 1 - 2 prm a jen ze zahrady mám nyní cca 15 prm, tj na 10 let dopředu / asi budu muset víc topit :-) /.

Autor: Jaroslav Šalý
Datum: 20.11.2020 16:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127876
reakce na ...
KOMPLET FRIGOTECH (5 v jednom) - pasivní rekuperace v pasivním domě má své místo, i tepelné čerpadlo pro ohřev vody (možnost pro podlahovku i) pro teplovzduch v dvouteplotním režimu, ohřev teplé vody, klimatizace jako bonus. Komfortní řešení. Oboje SVT pro dotaci,

Autor: Jozef Homola
Datum: 18.11.2020 18:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Když chcete šetřit,
- menší dům
- menší tepelné ztráty
- menší investiční náklady na otopný systém a TUV

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 18.11.2020 18:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pane Homolo. víte o tom, že název Fórum TZB není odvozeno od slangového slova "fór", jako vtip, či anekdota. Jinak humorné. Očekával bych obšírnější odpověď.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama