Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

H4EKO-D s akumulací ne

Autor: Libor Píška
Datum: 19.11.2020 09:09
uživatel: 133501

Chci se podělit o zkušenosti s dřevokotlem OPOP H4EKO-D. Po dosloužení kotle H418 jsem vybíral nástupce a volba padla na H4EKO-D ve verzi 16kW. Rozhodovaly především rozměry kotle a také, že splňuje všechny parametry pro ekologickou kotelnu. Nová instalace je provedena včetně akumulačních nádrží. U kotle vše funguje dobře, až na omezení výstupní kotlové teploty na 80°C. Při použité plynulé regulaci otáček ventilátor a nastavení PID regulace to znamená, že výstupní kotlová teplota se motá někde kolem 70°C. Regulace kotle začíná snižovat výkon kotle hluboko pod 70°C a na 80°C vy vypnul ventilátor úplně.
To vás donutí snížit hlídanou teplotu vratu pod 60°C. Týdenní nepříjemný boj s OPOP, aby mi zvýšili omezení nastavení výstupní kotlové teploty, abych mohl kotel provozovat na vyšší teplotě, byl neúspěšný. Nízká teplota kotle vadí jak pro samotný provoz a životnost kotle, tak snižuje využití akumulační nádrže, protože ji nemůžu nabít v rozumném čase na vyšší teplotu, než 70°C. Závěr pro ty, co se rozhodují: Nekupujte si H4EKO-D do systému s akumulační nádrží! A to by měla být každá instalace s dřevokotlem.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 45   starší >>
Datum: 20.11.2020 07:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslím, že debata se zvrtla nesprávným směrem. Chtěl jsem jen podat informaci lidem, kteří vybírají nový kotel. Ne, že tady budeme řešit, jak dodělávat něco, co výrobce nedomyslel. Zkuste raději sdělit své zkušenosti s výběrem dřevokotle k akumulaci, popř. možnosti, jak má člověk řešit neochotu výrobce reagovat na potřeby zákazníka.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 20.11.2020 08:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Také jsem se nechal unést .. ale když už jsem se zapojil, tak bych si Opopa i když ho mám za humny stejně nekoupil. Pro barák s TZ cca 20kW jsme kdysi používali kotle kolem 30kW výkonu a kdybych měl dnes kupovat dřevoplyn. kotel tak bych asi šel do výkonové řady kolem 40kW + 3m3 akumulace.

A vybíral bych z výrobců kteří dělají výkonově šiřší sortiment. Nicméně investice do akunádrží + další expanzky se mi moc nelíbí ... patrně bych se snažil vybudovat zděnou netlakovou nádrž v rohu za zdí kotelny + 1-2 cu výměníky .. jen nápad kutila ...

Autor: Pavel Wolf
Datum: 20.11.2020 08:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Ano nebyl položený žádný dotaz, ale vyznělo to tak že to chcete nějak řešit aby se dal kotel plnohodnotně používat. Potom co jste napsal tak mi je jasné že si poradíte sám. Jo a k tomu výrazu zvrhlo to se tady občas na fóru zvrhne a to je potom opravdu hnus. Hodně zdaru.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 20.11.2020 10:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Je to jen uvaha z toho, co se dnes objevuje na trhu. Pomalu se na trhu objevují kotle na dřevo s řízeným procesem spalování. Když si spočítám cenu výkonnějšího kotle + akumulaci a potřebné vybavení, tak jsem na ceně toho moderního kotle a mám ještě ušetřené místo. Stejně se segmant v kterém je potřebné tyto technologie stále zužuje. Je to z důvodu nároků na snižování energetické náročnosti budov a způsobu života. Je stále menší počet lidí, kteří chtějí věnovat čas přípravě paliva a obsluze topení.

Autor: Josef Vavra
Datum: 20.11.2020 09:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133495
reakce na ...
Fotogalerie:
Jedině diskutér ví, že je tam pozistor. Posunout ho nahoru o 10K znamená připojit paralelně 41 kOhm.
V provozu jsem měl stařičky OPOP H41 a ačkoli měl nominální výkon 12 kW, byl schopen ševelit na 100°C s výkonem cca 18 kW.
Ale to už je dávno. Měsíční provoz jako výpomoc plynu právě na spotřebě plynu ukázala, že úspory byly mizivé. Nepravidelnost topení a absence AKU způsobila, že se stejně většina dřevem vyrobeného tepla vyvětrala.
Co se týče AKU, tak využití 50-70 a 50-90 logicky znamená dvojnásobek.
Totéž ale lze dosáhnout seřízením ventilů z 50-70 na 30-70
A když se vše povede, lze využít i trojnásobek. Místo 50-70 dosáhnout 30-90.
Možná by bylo dobré se zeptat výrobce, proč si dává tak velkou rezervu, když k varu dochází až při 120°C.

Datum: 20.11.2020 10:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pro p. Vávru. Pokaždé píšete něco jiného. Nevím nevím jestli pánovi stačí radiátory 35st. Nebo to je p. Vávra zase ten váš tep. spád 20 st. a více a dolní polovina radiátoru co nebudou topit.

Datum: 20.11.2020 10:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud chcete využívat AKU, musíte respektovat fyzikální zákony. Tedy tu AKU plnit studenou vodou. Běžně lze topit 60/30 a využít tak AKU dokonale.
Na toto téma chystám zajímavou dokumentaci s názvem "Za kolik minut zavře svítící sluníčko radiátor".

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 20.11.2020 11:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Pane Vávra viděl jste systém s akumulačni system někdy v provozu. Prostě to chce nizkoteplotnim systém a potom je možné používat akumulačni nádrž naplno a tak jak je potřeba (i radiatory). Jak pustite 70°C máte z akumulace akorát nnaplněnou kotelnu a užitek žádný.

Datum: 20.11.2020 12:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já to už 9 let provozuji. Kotel topí běžně 70/30 a funguje tak jako velká AKU. Jen občas musí vypnout v případě, kdy dům potřebuje pod 6 kW. U AKU se jednoduše sníží libovolně průtok podle potřeby.

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 20.11.2020 13:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Jste prostě nejlepší. Jen vyjít do terénu a na konkrétní instalaci si prověřit jak to s aku a na takovy teplotní spád bude ekonomický fungovat. Nebude.

Datum: 20.11.2020 13:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vše funguje podle fyzikálních zákonů. Tedy i ta AKU. Zbývá to jen zkusit a přesvědčit se. Já už to vím 9 let.

Datum: 20.11.2020 13:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, to jsou ty fyzikální zákony . Energie v 1kg materiálu při rozdílu teplot 1k x Hmotnost X vyčerpatelný teplotní rozdíl. A nic jiného zde nefunguje. Jiné zákony platí třeba u fermentace. :-)

Datum: 21.11.2020 17:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dotaz na zadavatele prvotního příspěvku.
Jak jste situaci vyřešil. Podle návodu lze nastavit maximum na 85°C. Při použití AN, jaké máte zapojení? Podle studia návodu je regulátor stavěný spíše pro čtyřcestný ventil, což pro plnění AN není zrovna ta nejlepší volba. I návod je poněkud chaotický, jelikož nepopisuje nastavení pro jednotlivé způsoby zapojení. Řekl bych, že to v POPOPu pěkně odflákli. Klidně jim to předejte. Měli by se stydět.

Datum: 23.11.2020 09:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Údaj v návodu je lživý. Max. teplota kotle je omezena v parametrech programu na 80°C. Zcela nelogicky jde nastavit teplota topné vody za směšovačem až do 90°C. Vyznat se v návodu je trochu detektivka.
S tím má problém i proškolený instalační technik.
Pro hlídání teploty vratu využívám ovládání směšovacího ventilu kotlovou elektronikou, původně určenou pro ovládání čtyřcestného ventilu. Je třeba ale vypnout hlídání vratné vody - to nefunguje. Využijete ovládání ventilu na topnou vodu. Musíte si jen zvyknout na to, že názvy na displeji nepíšou to, co ve skutečnosti jsou.
Pro regulaci nabíjení a vybíjení akumulace používám Systém 7 regulátoru ADEX Comfort R. Ten současně ovládá i záložní plynový kotel. Při provozu kotle se ukládají přebytky výkonu do akumulace, po vyhasnutí kotle se akumulace vyčerpá a v případě potřeby se přejde na plynový kotel. Díky směšování topné vody neřeším diskutované teplotní spády. V mém případě se běžná střední teplota topné vody pohybuje někde na 55°C, přičemž akumulaci v této době nabíjím na cca 75°C.
V tomto ročním období topím dřevokotlem 5 hodin denně a stačí to na celý den. Tepelné ztráty domu jsou malé díky velmi dobré izolaci.
Zvýšení výstupní teploty kotle potřebuji jednak pro lepší provozní podmínky kotle a také pro to, že při ochlazení budu potřebovat více akumulovat.
Protože V OPOP nejsou ochotni udělat jakoukoliv změnu, řeším to zatím ošizením čidla výstupní kotlové teploty paralelním odporem 68 kiloohmů. Situace se výrazně zlepšila, ale potřebujete si vytvořit vnitřní překladač na údaje displeje, protože pak vlastně skoro nic neodpovídá skutečnosti.
A jen doporučuji pro rozvoj této diskuze o využitelných teplotních spádech na akumulaci uvážit, že existují směšovací ventily, které mají hodně pozitivních přínosů, třeba snížení průtoku přes akumulaci a tím zachování vrstvení různých teplot v aku.
Kotel H4EKO-D provozuji asi měsíc. Z toho polovinu času jsem strávil neúspěšným dohadováním s techniky od OPOP. Pak jsem vše musel dořešit sám a provozuji za cenu, že displej kotle ukazuje něco jiného, než je pravda. Naštěstí kotel dobře spaluje, což vyvažuje všechny problémy kolem.

Datum: 20.11.2020 11:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nechci nikomu stranit. Pokud však někdo uvažuje o akumulačním topení, tak by měl radiátory dimenzovat na spád 70/30, Případně 60/30. To jsou hodnoty při kterých je kapacita akumulačních nádrží nejvíce využitelná. Je to investičně dražší a topná tělesa musejí být kategorie 32 a nebo minimálně 22. Pro někoho to je z důvodu estetiky a zabraného prostoru nepřijatelné. Pak ale musí přiměřeně zvýšit objem akumulace a nebo zvolit jiný systém. 5ěšením je i slabší kotel, tím prodloužení doby ohřevu a zkrácení doby provozu akumulace. V podstatě to jsou spojité nádoby a každý si musí vybrat dle požadavků a možností.

Datum: 20.11.2020 11:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Ale to není o tom cpát tam větší radiátory. Radiátory dáte přesně podle výpočtu. Tedy při výpočtové zimě -12 topíte 75/65. Při běžné zimě -2°C topíte 75/40 a při venkovních cca +5°C topíte 75/30 A nic nemusíte nastavovat. Termohlavice se nastaví samy. Jen se nebojte tam těch 75°C pustit.

Datum: 20.11.2020 11:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale jděte! k vašemu výpočtu si ještě spočítejte kapacitu akumulace při těch vašich hodnotách. Pak, když to přeženu, tak budete mít z akumulační nádrže jen něco podobného křečové žíle. Zkrátka, vy musíte mít vždycky pravdu. Již mě připomínáte pana Klause staršího.

Datum: 20.11.2020 10:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zmínil jsem se o tom v předchozích vstupech. Pokud kotel nedosahuje deklarovaných hodnot, tak reklamovat a případně využít služby soudního znalce z oboru. Je to ale boj Davida s Goliášem. Ten nemusí vždy dopadnout stejně jako v biblickém příběhu.
Mám mnohdy zatracovaný ATMOS. Dokáži nádrže netopit na 100°C a to úplně bez problémů. Mám ještě regulaci ACD01 - hardware Honeywell a software Atmos. Kromě topení v domě, včetně TUV řídí i kotlové čerpadlo a ventilátor. Jak provoz va ekviterm, tak na spojení s pokojovým termostatem + termostatické hlavice v ostatních místnostech udržují teplotu v rozmezí 1K. Mám kotel CxxS, tak že mohu spalovat jak dřevo, tak uhlí, či uhelné pelety.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 20.11.2020 11:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Ja porad nechapu duvod proč nekupovat opopa pro beznyho zakaznika a za tu cenu je to porad super volba..

Datum: 19.11.2020 09:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkujeme za sdělení zkušeností. Měl jste ale vyčerpat možnosti komunikace s výrobcem. Rozhodně by mělo jít upravit parametry regulace i za cenu návštěvy technika vyslaného výrobcem. Pokud kotel nedosahuje z důvodu omezení regulátorem výrobcem zaručované parametry, tak by mělo vše proběhnout v rámci reklamace, tudíž zdarma.

Datum: 19.11.2020 10:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Také bych to neviděl tak černě. Zeptám se když kotel nastavíte na max. teplotu 85 st. kotel této teploty nedosáhne? U reg. TECH s Pid jde většinou nastavit hodnoty pidu jak na spodní hranici tak i na max. hranici tj. na 100% výkonu. V servisním menu byšla asi zvednou teplota i na 90 st. co by kotli nemělo vadit. Možná že máte menší tah komínu se kterým jednotka počítá. Jestli znáte přesné označení regulátoru tak pohledáme návod. Ještě se zeptám je dřevo určitě suché pod 20% vlhkosti, něčím jste to měřil??
Jestli je to v záruce a netroufáte si do toho zasahovat tak opravdu volejte servis ale počítejte s tím že se budou prvně ptát na dřevo a jestli je opravdu suché, protože jinak kotel nebude dosahovat jmenovitý výkon.

Datum: 19.11.2020 11:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bohužel i v servisním menu je max teplota kotle omezena na 80°C. A to je jediná věc, co mi vadí. Zvednutí na 85, popř. 90°C není ani uživateli ani instalačnímu technikovi umožněno.

Datum: 19.11.2020 11:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na jednu stranu Vás chápu, protože skutečná teplota varu je při 1 Baru 120°C
Proto je nějaké omezování 80 či 90°C stále hluboko pod možnostmi kotle.
Na druhou stranu musíte především správně využívat AKU, nejlépe správně nastaveným topným systémem. Pak jste schopen ji využít v plné kapacitě a nějaké omezení na 70°C ani nepoznáte. Popisuji jako optimalizaci radiátorů pro kondenzační kotle, ale logicky platí i pro Vás.
kondenzace.kvalitne.cz/vypocet-topne-soustavy-radiatoru/

Datum: 19.11.2020 11:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Topnou soustavu mám danou a nemíním ji kvůli jednomu parametru kotle "optimalizovat". A omezením akumulované teploty na 70°C klesá akumulační kapacita tepla a druhým dopadem je nemožnost provozovat kotel na vyšší teplotě s vyšší teplotou vratu a zajistit tak vyšší životnost kotle.

Datum: 19.11.2020 12:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vím, že vám zřejmě nepomůžu. Zeptám se ale na jakou teplotu máte ochranu zpátečky.
Další úvaha je za hranou porušení záručních podmínek. Je to umístění čidla pro snímání teploty vody kotle do chladnějšího místa, případně, pokud má kotel kalibraci čidel, tak udělat maximální korekci směrem dolů a vyměnit havarijní termostat, který vypíná ventilátor za jiný, s vyšší vypínací teplotou. Jak jsem psal, je to nedovolený zásah do zařízení. (Kromě té kalibrace, pokud je možná.)

Datum: 19.11.2020 12:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
- jen navážu

Neznám detalině řj Tech, ale u Plumu je havarijním termostatem také obyčejné čidlo - takže rada zní obě čidla dát do bužírek a změřit teplotu kotle (bohužel chlapci z Opopu nepochopili že se dává k dřevozplyn. kotlům jiná řj než k uhelným automatům ...).

ps - bužírku lze zakoupit v elektroinstalačních nebo modelářských prodejnách - jde o korunovou záležitost; smrštění horkovzdušnou pistolí (fenem na vlasy to nejde).

https://www.pelikandaniel.com/?sec=cats&category=266

Datum: 19.11.2020 12:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To čidlo teploty nemá žádný odběr a prohřeje se stejně i z bužírkou.

Datum: 19.11.2020 12:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud je čidlo v nevětratelném prostoru, tak žádná izolace nepomůže, jenom zpomalí měřený náběh teploty. Jedině k termistoru připojit "okecávající" rezistor. jen jestli jsou tak malých hodnot. Změřit odpor při určité teplotě, pak rozdíl např při nárůstu o 10°C a podle toho zvolit toho "narušitele".

Datum: 19.11.2020 12:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za všechny rady ohledně "ošizení" čidel. Já osobně si poradím. Jen jsem chtěl rozpoutat diskuzi nad nesmyslností omezení v parametrech kotle. Původně jsem čekal, že se bude dát diskutovat i s výrobcem.
Chci předejít zklamání dalších zákazníků. Přece jen se nejedná o čínský produkt z trhu a DODO. Obzvlášť v záruční době.
Také si nemyslím, že jakékoliv balení do bužírek něco řeší. Po dostatečném čase se čidlo prohřeje i v bužírce. Když šidit, tak elektricky a to paralelním odporem. Bude Vás sice štvát (jako mě), že displej ukazuje lež a skutečnou teplotu musíte odečítat odečítat z teploměru za kotlem, ale donutíte tak kotel topit na vyšší teplotu. A také si můžete dovolit zvednout hlídanou teplotu vratu.
Zobrazování teplot je u tohoto kotle na další debatu, protože potřebné teploty jsou zobrazovány každá na jiné obrazovce a třeba teplota bojleru až na servisní obrazovce. Zato otáčky ventilátoru jsou na hlavní obrazovce zrovna dvakrát.

Datum: 19.11.2020 15:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
... a pokud skutečně chcete připojit odpor - tedy správně rezistor k čidlům tak ten by měl mít odpor 50-100 Ohmů .. a měl by být připojen seriově a NE paralelně.

re - balení do bužírek - to je stejné jako izolace akunádrže .. nikdo toto nekritizuje ... = vyzkoušejte

zobrazuji 1 - 30 z 45   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama