Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Prosakujici zapach ze stupacky

Autor: Zaneta Mullerova
Datum: 19.11.2020 15:54
uživatel: 133505


Dobrý den,

řeším již 8 měsíců tahající se reklamaci s developerem ohledně problému s pronikáním pachů do mého bytu. samostatný záchod, geberit, má odvětrání a nachází se v místnosti i skříň s vodoměry. Neustále do místnosti prosakoval zápach z vaření. Bylo zjištěno, že potrubí na střeše (byt v 6 patře, nejvyšším) nasává vzduch z vaření vycházející z vedlejšího potrubí, které slouží na odvětrání digestoří (zjistili zapálením dýmovnice u digestoře v bytě podemnou, kdy dým vystupoval na střeše z potrubí a vtahoval se do vedlejšího, které odvětrává moji místnost se záchodem). řešení spočinulo v prodloužení délky potrubí na střeše (asi o metr) a otočení na jinou stranu a instalací protipachové klapky k potrubí v podhledu místnosti záchodu v mém bytě. nicméně pach stále proniká. zjistili jsme, že proniká i přes splachovač toalety a přes škvíry ve zdi skříně s vodoměry. Tato je zděná, ale samozřejmě není pachotěsná, takže pokud stupačková šachta za ní pojme pachy, ty pronikají přes zdivo.

developer nemá řešení a kličkuje s argumentem, že problém je, že v bytě zřejmě permanentně vzniká podtlak a proto nasává tyto pachy.

jak je možno v takové situaci postupovat? existuje nějaká možnost změření, jestli opravdu v bytě vzniká podtlak a proto vysává pachy přes dostupné průchody do bytu? je řešením permanentní ventilátor (nějaké doporučení na něj?) nebo nějaké lepidla na zdivo, kterými je možné utěsnit zdivo a tím zajistit neprosakování pachů? pak zůstane "jenom" prosakování přes geberitový splachovač, s čím se asi nedá nic dělat (ikdyž je geberit ve zdi oddělen od stoupací šachty, je taky vyzděný porothermovou cihlou, stejně se tam proud vzduchu dostává).

případně hlásit tyto závady na Hygienické stanici a požadovat sjednání nápravy u developera v rámci záruk? je to horký brambor, který si všichni pohazují v rukou a nikdo nechce přijít na důvod tohoto problému, pak by se třeba hledalo smyslupné řešení.

děkuji předem ZM

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola20.11.2020 11:08
Zaneta Mullerova20.11.2020 10:49
Josef Vavra20.11.2020 10:34
Zaneta Mullerova20.11.2020 10:23
Josef Vavra20.11.2020 10:22
Lubos Siska20.11.2020 10:18
Zaneta Mullerova20.11.2020 09:55
Jozef Homola20.11.2020 09:43
Lubos Siska20.11.2020 09:33
Zaneta Mullerova20.11.2020 09:22
Jozef Homola19.11.2020 17:25

Příspěvky
Autor: Lubos Siska
Datum: 20.11.2020 09:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Zdravim,

toto je celkom bezny problem aj v panelovych bytoch. Steny jednoducho nie su "plynotesne" Riesit by sa to dalo napr. pouzitim tapety na stupacku, popripade spolocne steny WC so susedom.

Autor: Zaneta Mullerova
Datum: 20.11.2020 09:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133505
reakce na ...
ano, tyto doporuceni jsem dostala, koupit huste stavebni lepidlo a vytrit zdi tech vodomerovych skrini, silikonem vyplnit mista kolem osazeneho ramu tech skrinek, v podhledu nahodit maltu, nebo take stavebni lepidlo na zed, a pokusit se to vse utesnit. nebo poridit permanentni vetrak, co pojede 24/7, nicmene ten bude problem s podtlakem v byte jeste zvetsovat...

Autor: Lubos Siska
Datum: 20.11.2020 10:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Ten ventilator nie je asi velmi dobry napad (z hladiska spotreby tepla a elektriny). Skor by mohlo pomoct pouzitie gravitacnej klapky za sachtovy ventilator a do digestora. A tie "pachove" steny vytapetovat napr. voskovou tapetou.

Autor: Josef Vavra
Datum: 20.11.2020 10:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133495
reakce na ...
Společné prostory, tedy i prostory stoupaček, musí být vždy podtlakové. Proto jediným řešením je instalace odvětrání na střeše domu. Tedy malý ventilátor s příkonem zanedbatelných cca 50W v trvalém chodu. A to ten výkon značně přeháním. Zkuste dopočítat se mnou.
Mám ověřeno, že pachově i vlhkostně je vše v naprostém pořádku při větrání 0,1. Dům 500 m3 s blower door testem 0,1 potřebuje odtah 50 m3/hod, 50 Pa. To je výkon 50 x 50/3600 = 0,7 W. při účinnosti 10% tedy stačí ventilátor 7W.
Mnohdy stačí jen dovolit komínový efekt. Tedy stoupačky na střeše neuzavřené.

Autor: Jozef Homola
Datum: 19.11.2020 17:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pro představu by bylo dobré nakreslit od ruky jak je u vás situované odvětrání. Tedy jak digestoř je napojena a na co, jak je odsávaná koupelna, máte mřížky na vstup vzduchu do spížní skříně a kolik je vlastně pater na sebou. Jaký systém odtahu je instalován na střeše např. ventilátory ovládané od sporáku, nebo nějaké větrací turbíny a pod.

Autor: Zaneta Mullerova
Datum: 20.11.2020 09:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133505
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,

děkuji za reakci.

Byt je v bytovém domě 5/5, tj 5 nadzemní patro. Vývody na střeše jsou ostrovy, ze kterých vystupují potrubí digestorového, koupelnového a odpadového potrubí. první dvě jsou pouze zahnuté potrubí (tvar stařecké hůlky). tedy není umístěná žádná vrtule, která by vytahovala pachy z potrubí (vzduchotechnici od realizátora stavby tvrdí, že na tento počet pater to není nutné a že toto zařízení je také málo hudby za hodně peněz). Pochopila jsem také, že v přízemí, kde tyto trubky končí, není žádné přisávání (je tam komerční prostor). Evidetně dimezované potrubí nestíhá udržet funkčně odsávání, protože pachy jedou i z vaření přes digestoře do bytů (to jsme ale vyřešili pachotésnými klapkami a funguje to), argument byl, že máme všichni silné digestoře (akorát nás na to nikdo při prodeji bytů neupozornil).
Toaleta je vyzděná porothermovými cihlemi v kombinaci s ytongem. od betonového stropu, který je v celém bytě, je oddělena část prostoru sadr podhledem, který se táhne také chodbou až do této toalety, kvůli přípravám na klimatizaci. v tomto podhledu je umístěn i ventilátor WC místnosti. Je tam wering, je napojen flexibilním hliníkovým potrubím až na zeď, kde pak ústí do stupačkové šachty. v potrubí jsem namontovala pachotěsnou klapku s magnetem.
Co zatím proběhlo je, že zapálili dymovnici u sousedů podemnou a sledovali, kudy dým prostupuje do mého bytu. Jednoznačný zdroj našli na střeše, kdy dým z potrubí digestoře nasálo vedlešjí potrubí na odvětrání koupelny, wc. a pak z podhledu přes to flexibilní potrubí (sundali samotný ventilátor, ať je to vidět). Takže jsme se domnívali, že prodloužení potrubí a jeho odklon od digestorového na stŕeše problém vyřeší. Nikoliv. pachy se staly dokonce intenzivnější a současně jsme zjistili, že ony přestupují i přes zdivo, resp. prostor v něm (když jsme otevřeli skříň na vodoměry a přičuchli ke krytu splachovače. Je v těch místech cítit i mírný proud vzduchu, co jen dokazuje, že tam prostor na to je. Je možné, že ten zápach prostupuje i přes zeď která je mezi podhledem a betonovým stropem (a původně to tedy nebyl jen smrad, který jsme identifikovali z potrubí samotného, které je napojeno na ventilátor)
dveŕe do toalety nemají žádnou ventilační mříž, ale prostor pod dvěrmi je dost vysoký, takže si místnost bere vzduch z chodby přes jakoby prah.
Vzduchotechnik je bezradný a rád by to odbil tím, že v bytě vzniká podtlak (jenže tento problém vzniká i bez toho, abych měla zapnutou digestoř).
Nutno říci, že tyto pachy cítím pouze tehdy, kdy někdo vaří (slyším hučení zpuštěné digestoře v té mé). Napadlo mi, jestli není problém v tom, že samotná stupačka propouští pachy (není řádně zaizolované potrubí v šachtě anebo napojení digestoří bytů do potrubí).
stejný problém ale v menší míře mám v koupelně, to je jiná stupačková šachta, kde je skříň na vodoměry zděná kromě vrchní strany, ze které jdou přívody trubek, a je tam také jasneě cítit proud pachu, jen tak výrazně nepřestupuje do samotné koupelny (je možné, že důvod je ten, že stupačka v koupelne je vedle toalety a tedy skříň s vodoméry situovaná vedle hlavní šachty a tím pádem proud vzduchu je zeslaben, jelikož není v přímé linii, jakožtomu tak je u té první toalety).
prikladáám i půdorys samotný, ať je z neho patrná dispozice tech místností. dekuji predem za posouzení a rady.

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.11.2020 09:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
p. Mullerova

V bytových domech obvykle poslední podlaží je problematické jak z hlediska tlaků, tak z hlediska vlhkostních poměrů. To že vám saje pachy, znamená, že na jiném místě vám dobře něco odchází. Pokud tam máte dva komíny, tak se "přetahují" což potvrdila dýmovnice. Na obrázku si všimněte jak se dají indikovat snadno tahy (směr). Přilepíte pásek alobalu a hned vidíte zda to odtahuje nebo nežádouce přisává opačně. Pak můžete zkusit otevřít okno a hned uvdíte vliv. Víc asi těžko bez obhlídky poradit. Výkonné digestoře, ventilátory a těsná okna do přirozeného větrání vnáší chaos.

Autor: Zaneta Mullerova
Datum: 20.11.2020 10:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133505
reakce na ...
dobry den. to je silene, clovek koupi stresni byt, z ruznych akustickych a jinych duvodu, a vysledek je, ze je vysavac cizich pachu.
obe vetrani, jak to koupelnove tak to v toalete funguji jako fen, cili prisavaji pachy. tj vypada to, ze cely byt je v podtlaku. koupelna ma okno, vetsinou casu otevrene na vetraci rezim (vyklopene). vedle toalety je kuchyn a obyvak, oboje ma balkonove dreve a velke okna. v kuchyni je jeste ve zdi ventilacni mriz. tento problem vznika ikdyz mam okna dvere otevrene, nebo zavrene. ikdyz mam vypnutou digestor. cili vetranim nejsem schopna vytvorit protitlak, spis to vypada, ze jen ten problem umocni (natahne se vzduch a taha se jeste okny ven z bytu, kdyz jsou otevreny, kdyz je zavru, stejne se pach natahne, akorat zustane v byte). cili reseni zrejme spociva v uprave tlaku v byte tak, aby smer proudeni byl opacny. ale nenapada mi jak, Vam?
rozumim, ze osobni obhlidka rekne vic, zrejme se ji nevyhnu, pokud tedy developer v ramci zaruk nezacne seriozne tento problem resit a ne se jen vymlouvat.
dekuji

Autor: Josef Vavra
Datum: 20.11.2020 10:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133495
reakce na ...
Je to stále dokolečka. V té společné šachtě není podtlak. Jinak by se mikrotenový pytlík přicucnul k mřížkám i bez zapnutí toho vašeho ventilátoru.

Autor: Zaneta Mullerova
Datum: 20.11.2020 10:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133505
reakce na ...
OKej, takze reseni je, jak pisete v prispevku, kde reagujete na kolegu, zajistit ventilator na strese.
jinak ted jsem oblepila alobalove pasky dle Vaseho doporuceni, a v koupelne to ukazuje fenovy efekt, tj nasava ze sachty a intenzivnejsi to je o neco pokud jeste otevru okno, logicky. zajimave je, ze v te toalete se ten pasek nehne ani kdyz zapnu ventilator (logicky by se mel alobalovy pasek minimalne pritahnout smerem k ventilatoru a nic... )

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.11.2020 11:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
p. Zaneta Mullerova

Ještě pár obrázků pro vaši představu. Když otevřete okno, tak spodní půlkou proudí vzduch dovnitř a horní půlkou ven. Je tam neutrální rovina uprostřed ale kdkyž má místnost nějaké jiné možnosti tlaku nebo tahu jinými otvory, tak ta poloha neutrální roviny se změní.
Větrání přirozené se mění zvláště u vyšších domů výrazně s ročním obdobím. Co platilo v létě obvykle neplatí v zimě.
Poslední záludnost je tzv "pumpáž". To takový stav, kdy vám nějakým otvorem se asi 2x za minutu obrátí tah. Prostě se vzduch rozběhne jedním směrem, setrvačností nebo jinak kinetikou plynů vytvoří dočasně podtlak a pak se to na chvíli otočí a vzduch proudí pár sekund opačně.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama