Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Zateplení podkroví a stropu zahradního domku

Autor: Zdeněk Bečka
Datum: 23.11.2020 15:19
uživatel: 133532


Fotogalerie:

Zdravím všechny,
řešíme zateplení stropu a podkroví zahradního domku a začíná se z toho stávat trochu oříšek, kdy každý doporučuje něco jiného. Půdorys je 4x7m, vytápět se bude nárazově část 4x5m a to pouze přízemí lokálními kamny, cca 1x za týden, akce s větším počtem lidí (např. 4-6), tudíž i větší tvorba vlhkosti/páry. Obytné podkroví bude zatepleno klasicky, takže vata mezi krokve, parozábrana, SDK. Zateplení podkroví je hlavně kvůli létu, aby tam nebylo při přespávání moc teplo. Co řešíme je, jak zateplit strop 1NP, aby se udrželo/zabrzdilo teplo při topení dole a nešlo rovnou všechno do podkroví. Chceme tam dát něco, co teplo bude trochu brzdit při prostupu. Plánem bylo prkna - rošt s 5cm izolace - prkna. Je ale otázka, jak by to bylo s kondenzací, zda dávat parozábranu apod. Napadla mě otázka, že když dám parozábranu nad první vrstvu prken, aby se nedržela pára mezi tou parozábranou a prkny (palubkami), které by se vzduly. Na silnou vrstvu izolace stropu 1.NP ve smyslu např. 20cm není ve skladbě místo. Dále taky nechci extra drahé řešení, což je asi pochopitelné. Děkuji všem za názor. V příloze obr. řezu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Zdeněk Bečka24.11.2020 22:00
Jiří Kubíček23.11.2020 18:09

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 23.11.2020 18:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, dělat nějakého kočkopsa je vždy problém. Vy byste měl mít jasno v tom, zda podkroví bude nebo nebude vytápěné a podle toho by se měl zateplit strop přízemní části, případně se rozhodnout, zda tam přijde parozábrana. Jestli ale v tomto nemáte jasno, protože parozábrana by tam být nemusela pouze v případě, že v zimě bude na obou stranách konstrukce podobná teplota, tak tam raději tu parozábranu dejte, protože asi sotva kdy bude hrozit, že by v zimě byla v podkroví vyšší teplota než v tom přízemí s topidlem. Parozábrana by měla být kdekoli na teplejší, tedy vytápěné straně konstrukce a tepelná izolace patří kamkoli nad parozábranu na studenější stranu konstrukce. Izolace byste tam měl dát alespoň 10 cm, protože když tam bude hodně malá síla izolace, případně bude někde chybět nebo slehne a bude se dole topit, zatímco nahoře se nebude topit vůbec, pak může nastat problém s kondenzací i pod parozábranou. Jestli tedy chcete, aby vám šla velká část tepla i do podkroví, tak pak tam raději izolaci a parozábranu nedávejte žádnou. Za mne tedy máte jen dvě správná řešení, buď tam dát parozábranu, ale zároveň slušnější sílu izolace, nebo tam nedávat parozábranu, ale pak ani tepelnou izolaci. Kombinace parozábrany a nějaké směšné síly izolace ve chvíli, kdy podkroví nebude mít vlastní vytápění, nepovažuji za dobrou.

Autor: Zdeněk Bečka
Datum: 24.11.2020 22:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133532
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za rychlou odpověď. To, co píšete dává smysl. Na pořádnou izolaci tam není místo, proto zvažujeme dát tam pouze 2xprkna přes sebe a pořádně zateplit střechu. Prkna by snad také teplo dole trochu zabrzdila a zároveň by nevznikal problém s kondenzací. Předpokládám, že snad při celodenním topení se postupně vyhřeje i půda a tím pádem teplo nebude mít kam unikat.
Ještě to promyslíme, prozatím děkujeme za odpověď.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama