Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

levná rekuperační jednotka

Autor: Jan Kramer
Datum: 26.11.2020 13:41
uživatel: 133519

Dobrý den, poradíte mi prosím nějakou levnější ( ale solidní) rekuperaci pro naši přízemní dřevstavbu 4+KK o 110m2 ( 250m3) pro snížení relativní vnitřní vlhkosti? Chtěl bych se vejít do cca 50-60tisíc. Jednotku bych plánoval do technické místnosti vedle koupelny a rozvody bych si asi udělal sám v půdním prostoru, který je přístupný nad každou místnost, akorát bych musel vyřešit zateplení rozvodů, aby mi tam nekondenzovala voda. Děkuji za případné rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 50   starší >>
Datum: 02.12.2020 22:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127690
reakce na ...
Pane Kramere, napište mi na - řekl bych, že požadavkem na cenu i provedením bych Vám uměl pomoci... (případně se můžete podívat zde - https://4heat.cz/vzduchotechnika/vetrani-rekuperace)

Datum: 26.11.2020 17:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A ještě jsem se chtěl zeptat, jestli by mi někdo poradil jak správně provést rozvody po půdě podle toho půdorysu. Uvažoval jsem, že bych to udělat v plastu ( https://www.palmat.cz/ventilacni-potrubi-kruhove ) a zateplil návlekem a na to vatu 20-30 cm

Autor: Josef Vavra
Datum: 26.11.2020 15:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133495
reakce na ...
Než se rozhlédnete, zkuste podtlakové větrání. Ve srovnání s okny o několik tříd lepší.
Dům 250 m3 , Blower door test vynikajících 0,1 - tedy kvalitně postavený dům.
Odtah ventilátorem 25 m3/hod x 50 Pa = 25 x 50 /3600 = 0,34 W
Při účinnosti ventilátoru 10% spotřeba elektřiny 4W.
Nyní vypočteme vlhkostní bilanci dle stránky
https://www.qpro.cz/Vlastnosti-vlhkeho-vzduchu
Nasávaný vzduch 0°C 100% obsah vody 4,8 g/m3 9,66 kJ/kg
Odsávaný 20°C 50% obsah vody 8,65 g/m3 39 kJ/kg
Ztráty větráním cca 30 kJ/kg x 25 x 1,2 /3600 = 250W
Ztráty jen ohřev vzduchu 20 x 25 x 1,2 /3600 = 166W
denní odnos vlhkosti 4g x 25 x 24 = 2,4 litru vody.
Podle produkce vodní páry
https://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/61-produkce-tepla-a-vodni-pary-od-lidi
cca 100 g/hod to odpovídá dvěma lidem, kterí jsou doma 12 hodin denně.
Toto větrání používám jako velice účinné tam, kde se nevyplatí volit složitější řešení. Mnohdy stačí jen umožnit odtah nepoužívaným komínem / mezera cca 5 mm.
=============
Těch teoreticky ušetřených 166 W kvalitní rekuperací (víc nedá, protože těch dalších 80W není kam předat při rovnotlakém větrání) znamená ročně 358 kWh, tedy v plynu či TČ 350 Kč ročně. Rekuperační jednotka za 40 tis. Kč se tedy bude splácet 111 let. No nekup to :-)))

Autor: Mirek Svejda
Datum: 26.11.2020 13:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Podívejte se na rekuperace Venus, nebo Nilan

Datum: 26.11.2020 16:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
potřeboval bych konkrétní typ, co má někdo vyzkoušené

Datum: 26.11.2020 16:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
našel jsem tento model DOMEO 210 FL , nebo EHR AKOR 140 BP, má to někdo doma?

Autor: Jozef Homola
Datum: 26.11.2020 17:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
https://forum.tzb-info.cz/136883-vyber-rekuperacni-jednotky-domeo-210

Autor: Petr Zíka
Datum: 26.11.2020 17:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Pokud uděláte rozvody na půdě, pak Vás budou čekat průchody potrubí parozábranou (pokud nahoru/dolů nepůjdete zdí).

Datum: 26.11.2020 17:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano , s tím počítám, ale z té půdy to půjde dobře opravit a páskou utěsnit

Datum: 26.11.2020 17:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Osobně bych spíše preferoval DOMEO 210 FL. Rekuperece EHR AKOR 140 je pro Vaši velikost domu na hraně. Já se při výběru zajímal o to, aby byla co nejtižší a to znamená EC motory. Bypass pro letní režim. Jestli se nepletu tak EHR ACOR nemá bypass. Pak je vhodné, aby měla trochu inteligentní ovládání. To znamená možnost naprogramování třeba nočního a denního režimu. Dále je šikovné, pokud si umí regulovat výkon podle vlhkosti. Já se nakonec rozhodl pro rekupereci Nilan s ovladačem HMI.
Rozvody jsem dělal z plastových zelených trubek 75mm, vedených jednoduše do hvězdice. Sání jsem dal do kuchyně, WC a Koupelny. Vývody do jednotlivých pokojů. Zpětný průchod vzduchu jsem řešil mřížkami ve dveřích. Napojení mezi trubkami a rekuperací pomocí tlumičů hluku a rozvodných boxů. Trubky ale mám mezi SDK a izolací. Pokud je povedete nad izolací, musíte je důkladně izolovat.
Ještě doplním, že jsem původně koketoval se snímačem CO2. Je to zbytečné. Podobně i předehřev je podle mého názoru zbytečný.

Datum: 26.11.2020 17:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
My máme bohužel stropy 2,5 m, tak už to nemohu snižovat SDK. Mě stačí ovládání na dvě nebo tři rychlosti, přes den podle vlhkosti a na noc na min.

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 26.11.2020 18:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Mrkněte na Sentinel Kinetic B mám s nimi dobré zkušennosti.

Datum: 26.11.2020 18:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
děkuji, také zajímavá volba, plánuji to pouštět pouze od podzimu do jara, přes léto problém s vlhkostí nemáme

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 26.11.2020 18:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Rekuperace by měla jet aspoň na minimální výkon pořád, bypass pomůže s letním chlazením. Rozvody v antibakteriální hadici 75mm s rozdělovači a dát vedení do izolace. Malý průměr a dobře se izoluje, nejsou přeslechy.

Datum: 26.11.2020 18:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, čím by jste to izoloval, máte nějaký odkaz, kde se dají koupit ty antibak. hadice, rozbočovač a izolaci.

Co jsou přeslechy ?

Datum: 26.11.2020 19:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě mám dotaz , v čem je ten zázrak antibakteriální hadice oproti obyčejnému plastovému potrubí? viz: https://www.palmat.cz/ventilacni-potrubi-kruhove/

Datum: 26.11.2020 21:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem používal trubky např. zde:
https://www.luftuj.cz/p/dalflex-90-76-hygienic-flexibilni-potrubi-50m/
Původně jsem psal o 75mm trubkách. Já nakonec použil 90mm
Tam najdete i další příslušenství.
Nic zázračného na tom není, jen si musíte uvědomit, že jsou dva způsuby realizace rozvodů.
1) uděláte rozvody z nějakých plastových nebo plechových trubek a děláte je do stromečku. Podle průtoku se musí spočítat průměry trubek pro jednotlivé větve. Celá sestava je složená z trubek různých průměrů, přechodek, větvení apod. Vzhledem k velkým průměrům navíc dochází k přeslechům neboli slyšíte co se povídá ve vedlejším pokoji. Navíc je i problematické případné čištění (já ale nevím o nikom, kdo by rozvody čistil)
2) použijete rozvody z plastových ohebných trubek malého průměru. Rozvody děláte do hvězdice, neboli na každou výustku použijete hadici vedenou od rekuperace k výustce. Počet výustek volíte podle plochy místnosti. Vlastně nepotřebujete žádný projekt. Vzhledem k malým průměrům nedochází k přeslechům. Jsou ohevné, takže je primitivní realizace. Je to nejjednodušší varianta pro svépomocnou realizaci, což je i Váš případ.
V obou přímadech doporučuji použít tlumiče hluku. Jednak jsou součástí nekterých typů výustek a dále se vkládají tlumiče rozvodem a rekuperací.
Jak jsem psal, původně jsem taky uvažoval o CO2 detektoru, ale přímo technik Nilanu mi to rozmluvil. Já rekuperaci provozuji tak, že mění výkon podle interní vlhkosti. Momenátlně např. udržuji prakticky konstantní vhkost 50%

Autor: Marek Bednar
Datum: 27.11.2020 06:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Zdravim p. Svejda. Jednotky Nilan maji myslim historicky zaznam o jejich chodu. Muzete dolozit graf za posledni zimu do vcerejsiho dne s tim, ze tam mate v zime 50% vhlkost ? V mem okoli 4 jednotky z toho 3 vyrobci a vsichni mame v zime problem s nizkou vlhkosti u pasivnich rekuperacek bez entalpickeho vymeniku. P. Saly dava do jednotek entalpicke vymeniky a ma jeste k tomu cirkulaci vzduchu, aby si udrzel vlhkost v dome.

Dale jak se vetra v loznici / malem pokoji na zaklade vlhkostniho cidla umisteneho v koupelce a nebo primo v jednotce. Vzdyt jednotka nema sanci poznat, ze je tam vydychany vzduch, coz tohle cidla CO2 poznaji a probudi jednotku i kdyby byla ve stand-by rezimu s tim, ze zacne vetrat podle ppm hodnoty kvality vzduchu a dokud teto hodnoty nedosahne, tak bude vetrat a stejne je to i naopak, ze se prepne do stand-by rezimu v pripade, ze neni v tydennim programu nastavene vetrani. V zime nastavuji ppm na nejvyssi hodnotku, protoze je problem s nizkou vlhkosti a kdyby nebyl nikdo doma klidne X dnu, tak jednotka vzdy vyvetra 3x za cely den v intervalech 30 minut na nejnizsi vykon. Vzhledem k tomu, ze vsichni v okoli bojujem s nizkou vlhkosti, tak me ten graf vcelku zajima.

Datum: 27.11.2020 12:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Graf nedoložím, je možné, že to rekuperace umí, ale zřejmě bych si musel stáhnout SW a připojit se na rozhraní ModBus. To mě zase tak nezajímalo a tak jsem to nepřipojil. Vlhkost souvisí na jedné straně s interní činností a počtem osob a na druhé s větracím výkonem. Já jen občas sleduji vlhkost a vidím, že pokud nechám ventilaci na minimální hodnotu=1, tak vlhkost pomalu stoupá a pro hodnotu 2 naopak. Proto mám tyto dvě hodnoty nastavené pro hlídání vlhkosti. Možná pokud budou pořádné mrazy, tak to budu muset řešit. Rekuperaci ale mám od loňska, tak uvidím časem. Já jsem si původně myslel, že ji ani nebudu dělat. Pro jistotu jsem při realizaci stropů natahal hadice a namontoval výustky. Cena materiálu pro plastový systém jak jsem popisoval výše a pracnost je tak nepodstatná, že se nevyplatí to neudělat. Po nastěhování mě rychle přestalo bavit starat se o pravidelné větrání. Navíc zřejmě díky naakumulované vlhkosti mě běžně vlhkost šplhala k hodnotám 80%. Proto jsem dokoupil rekuperaci a napojil ji. S ní je to bez starostí. Kromě toho jsem si všiml, že mi rekupeace v podstatě nedovolí velké teplotní rozdíly mezi místnostmi. To je taky jeden z důvodů, proč jsem odpůrce zónových regulací.
Co se týká čidla CO2. Technik mi ho rozmluvil a nelituji. Taky jde o to, že já rekuperaci nevypínám, jen se mění výkon. Spíše bych chtěl přidat elektricky ovládané klapky, které by zvyšovaly v noci průtok z ložnice a při zapnutí digestoře z kuchyně

Datum: 27.11.2020 13:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můžu se zeptat pane Svejda, jakou máte rekuperci od toho Nilanu?

Datum: 27.11.2020 16:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Není důležité, jakou já mám rekuperaci, ale jakou potřebujete Vy. Větráte objem 250m3, takže by jste měl větrat cca 80m3/h. Jenže pokud chcete, aby rekuperace měla rozumnou účinnost, nerámusila a něco vydržela, měl by jste použít rekuperaci zhruba s trojnásobným výkonem. Takže ve Vašem případě cca 200 až 300 m3/h. Já mám menší dům jen pro dva lidi. Proto jsem si koupil CT200.

Datum: 27.11.2020 19:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jj, včera jsem 3 hodiny pročítal jednotky a koukal jsem i na ty Nilany a zavažoval bych NILAN Comfort 252 TOP, nebo Nilan comfort 308 TOP.
A nebo jít do té co máte vy kvůli ceně, ale ta už by asi byla s výkonem na hraně. Pro mě je prostě priorita tady snížit v zimě vlhkost "za pár korun" , Prostě se mě za ni nechce moc utrácet, protože to tady budu stejně za rok a půl prodávat.
Jste s tím Nilanem spokojen?

Datum: 27.11.2020 20:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, já jsem spokojen. Pokud to ale plánujete na rok, tak bych to zase tak moc neřešil a vybral co nejlevnější

Datum: 27.11.2020 22:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi tam dam ten Nilan CT200, myslím. že když mi to pojede pořád na 50% tedy 100m3 , tak to dostatečně vyvětrá celý dům a sníží vlhkost. Cenově je cca 38tis a ty levné jednotky no-name jsou cca 30tis, to už je zanedbatelný rozdíl a Nilan je přece jenom známá značka, a asi i při budoucím prodeji to zvýší cenu nemovitosti minimálně o vložené finance

Datum: 27.11.2020 23:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1) pozor, jedná se o cenu bez DPH
2) standardní intenzita větrání je 0.3/h, takže ve Vašem případě 80m3/h a většina lidí větrá s menší intenzitou.

Datum: 28.11.2020 16:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aha, takže myslíte že ta jednotka CT200 s max. výkonem 200m3 je dostačující pro ten můj prostor? Když vezmu obyvák s kuchyní a 3 pokoje, tak je to cca 190m3.

Autor: Jozef Homola
Datum: 28.11.2020 17:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
p. Jan Kramer
Alfou a omegou všech rekuperačních jednotek je povědomí kolik vzduchu se vymění samovolně, tedy když jednotka stojí. To se děje 24 h a tuto hodnotu je dobré zohlednit. Proto se ty "foukací testy" dělají (kromě jiného) aby se vědělo o co méně je potřeba vzduchu dodat aby nebylo převětrané. Samozřejmě při zapnutí jednotky se to samovolné a "falešné sání nebo výfuk" určitě změní.

Datum: 28.11.2020 18:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
díky za odpověď, ale mě to nic neříká,.... mě by stačilo napsat jestli to ta jednotka o výkonu 200 bude stíhat provětrat i v nějakém polovičním výkonu nebo ne

Datum: 28.11.2020 20:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bude to stíhat. Nevím jaký typ dřevostavby máte, ale zřejmě je to difuzně uzavřená varianta. Neboli prakticky nulová infiltrace. To větrání 0.3/h je výpočtová hodnota. Pokud budete takto větrat, zřejmě budete mít problémy s nízkou vlhkostí. Já jedu většinu času jen na 20%. Při tomto výkonu sluchem prakticky nepoznám, jestli stojí nebo běží. Větší výkon (asi 40%) zapínam jen tlačítky v koupleně, WC a digestoří.

Datum: 28.11.2020 20:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, já teď právě bojuji s vysokou vlhkostí 60-85%, proto doufám , že tímto to stáhnu do rozumných mezí, navíc budu mít čerstvý vzduch a nebudu mít po následném prodeji problém s reklamací nemovitosti kvůli vlhkosti.

zobrazuji 1 - 30 z 50   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama