Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Dehet v kotli a v komíně

Autor článku: Ing. Josef Hodboď, redakce
Plné znění článku: Dehet v kotli a v komíně
Anotace článku: Zdálo by se, že problematika tvorby dehtu v kotli a komíně je minulostí.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Provoz
Autor: Vladimír Křen
Datum: 05.11.2016 07:32 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Naprostý souhlas. Dovolím si jedno doplnění. Rozmohlo se používání automatických kotlů a bylo by to v pořádku kdyby se připojoval automatický kotel přes čtyřcestný ventil. To se často neděje. Zpravidla se automatický kotel připojí ke stávajícímu topnému systému. Původní kotel pracoval přerušovaně a aby se do domu dostalo potřebné množství energie musel být radiátorový systém patřičně dimenzovaný. Této dimenzi odpovídají též nároky na množství topné vody, které zajišťuje průtok v každém místě topného systému. Radiátory pro původní kotel o výkonu 20 kW při teplotním spádu 20stC potřebovaly 860 l/hod topné vody. Po novém automatickém kotli chce provozovatel trvalý provoz a protože automatický kotel má modulaci je záhodno ji využívat. Zde dochází k problému při použití trojcestného ventilu. Pokud má nový kotel jmenovitý výkon 15 kW a jeho minimální výkon je na 50% výkonu jmenovitého to je na 7,5 kW musí pracovat na stejném výkonu i radiátorový systém, to znamená střední teplota radiátorů bude okolo 45stC. Když se bude vracet topná voda 38stC je to též teplota na vstupu do kotlového systému (před trojcestný ventil) teplota na výstupu z kotle 65stC. To je teplotní spád 27stC. Při topném výkonu kotle 7,5 kW to odpovídá množství 238 l/hod a přitom topný systém potřebuje průtok 860 l/hod. Následkem je zvýšení topného výkonu aby se ohřálo více topné vody a začaly topit všechny radiátory. Tak že kotel musí pracovat mimo optimální výkon a po krátké době dojde k přechodu do útlumu protože dům je přetopený. Kotel se nestačí řádně rozhořet a tvoří se saze. Toto odpadá při použití čtyřcestného ventilu nebo trojcestný ventil s anuloidem a radiátorový systém s vlastním čerpadlem. Kotel by měl vždy mít možnost se rozhořet ustálit a po výměně obsahu paliva ve spalovací komoře může přejít do útlumu. Pokud bude pracovat pouze špičkově nemá šanci na kvalitní spalování.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama