Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

názor na krov

Autor: petr hozda
Datum: 18.12.2020 18:32
uživatel: 133713

dobrý podvečer,
mám prosbu ohledně vrcholové vaznice/kleštin.
jedná se o bungalov zdivo 44cm,věnec 21x25na výšku,beton domácí 3:1,
výztuž věnce spodní roxor 2x12mm,horní 2x10mm
na věnci jsou stropní trámy 14x20cm,kotvena jen středová řada stropních trámů do věnce závitová tyč na kotvu.krajové řady stropáku spojeny k té prostřední kramlema.Krov má 24stupňů a 4 podpěrné sloupy středové vaznice jsou na támech "v prostoru"-1metr od vnitřní nosné zdi.
krov má 2 páry kleštin.V projektu je ještě vrcholová vaznice a vrcholové kleštiny,které před 12 lety nebyly provedeny...nevím jak je to možné...chystám se doplnit vrcholové kleštiny 5x16 na pevnostní závitovku M14. je potřeba vložit i vrcholovou vaznici,nebo stačí jen kleštiny.jedná se mi to u těch 2 krokví,co tvoří vrcholový hřeben,které nemají žídnou kleštinu.
Nyní po 12 letech dost lupe v SDK podhledu a odtrhl se od zdí,obhlídl půdu,projekt a zjistil, že chybí vrcholové kleštiny a vaznice,je možné, že by se zdivo rozestupovalo tlakem střechy?objket je velký.šíře domu 17m,valbová střecha

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
petr hozda19.12.2020 15:45
Jozef Homola19.12.2020 14:12
Josef Vavra19.12.2020 10:28
petr hozda19.12.2020 09:16
Jozef Homola18.12.2020 23:49
petr hozda18.12.2020 21:43
Jozef Homola18.12.2020 20:30
petr hozda18.12.2020 18:45

Datum: 18.12.2020 21:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dobrý večer,
děkuji za odpověď,posílám ještě foto pro představu střechy.
mám fošny 5x16cm po 2m, myslíte tedy, že nejsou úplně vhodné pro svázání vrcholu,měl jsem záměr to stáhnout pevností 8.8 M14 na velkoplošnou podložku.a napadá mě, že ani nevím, zda je nějaká správná pozice závitovky při svrtání,popř. zda je možné použít na každé straně krokve 2 svrtání?
Děkuji

Autor: Jozef Homola
Datum: 18.12.2020 23:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Nakreslete od ruky co chcete stahovat abychom se vyhli nedorozumění. Ten krov na první pohled vypadá dobře. Nevidím na podlahu jak jsou ošetřeny paty sloupů a na čem leží. "Neřešit" pevnost závitových tyčí. Doma jsem kleštiny stahoval šrouby M14 a za dva roky matice šly "dotahovat prsty" a to dřevo bylo už rok a půl sušené nadkryté na vzduchu.

Datum: 19.12.2020 09:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dobré ranko,
sloupy středových vaznic jsou uchyceny do "rámu" na stropních trámech.
Posílám foto z půdy, je zde vidět, že dle projektu jsou na středových vaznicích jen 2 páry kleštin. Ale CHYBÍ DLE PROJEKTU vrcholové kleštiny 5x16 pod hřebenem s vrcholovou vaznicí.
Na fotce je vidět, že ty dvě vrcholové krokve nemají kleštiny ani na středové vaznici-není to v projektu.Čili ty dvě prostřední krokve jsou úplně bez kleštin. Mám fošny 5x16x2m a myslel jsem, že bych je nyní uchytil pod vrcholem z každé strany krokve-jak kleštiny jak je to v projektu-ale bez vrchol.vaznice a časem bych chtěl nejlépe ještě na tyto dvě krokve doplnit kleštiny na středovou vaznici,ikdyž ty v projektu nejsou...
Chápu tedy správně, že na ten vrchol bude lepší vodovzdorný deska síla 25mm,než kleština smrk?
děkuji petr

Autor: Josef Vavra
Datum: 19.12.2020 10:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133495
reakce na ...
Stlučte si dvě krokve s podpěrami včetně stropních trámů z latí. Ty jsou cca 100x méně tuhé a při pokusu to celé "rozebrat" zátěží si uvědomíte, co musí být pevné. Nebudou to chybějící vrcholové kleštiny, ale ulítnou krokve z pozednic a prohnou se trámy. Proto se zaměřte předvším na spoje trámů s krokvemi. Vrcholové kleštiny jsou nepodstatné.
Fungovaly by pouze v případě nosné vrcholové vaznice. Ale to není Váš případ.

Datum: 19.12.2020 14:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
p. petr hozda

V konstrucích krovů dávám přednost po jedné kleštině u každé dvojice krokví místo také zaužívaného vzoru a to dvojice kleštin a pak vynechaná prázdná jedna nebo dvě vazby. Je tam menší namáhání uzlů a dříků svorníků na otlačení a považuji to za tužšší.
Na přiloženém obrázku je vidět i význam nějakých vrchlových příložek, které posilují vazbu ve smyslu podchycení nebo tvorby tzv. výsušných trhlin, které mají zrod v tzv. poločepu.
Pak je tam obrázek nepodepřené vrcholové vaznice, která má za )účel srovnat vrcholy krokví při styku na tupo.
K otázce sloupků, které leží na stropnicích jenom tolik. Pokud je pod trámy stropu v místě zděná příčka, je to v pořádku.

Datum: 19.12.2020 15:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
NO PRÁVĚ NA JEDNÉ SRANĚ JSOU 3 STOJKY NA STROPÁCÍVH 1M OD NOSNÉ ZDI V PROSTORU. ČILI POD STOJKOU NENÍ ZED

Datum: 18.12.2020 18:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
foto k příspěvku

Datum: 18.12.2020 20:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty obrázky nedávají dostečnou představu o celé konstrukci a zejména o výšce nadezdívky vnějších zdí (a nějakého vhodného záchytu). Nicméně, chybou je, že ty dvě dvojice krokví nejsou svázané kleštinami. To se dá snadno dodatečně udělat. Spoj kleštin je dobré provést "tuhý", tyč narazit do těsné díry a přidat ještě vruty aby smykové namáhání bylo podchyceno bez otlačování se do materiálu. U toho vrcholu by šlo vaznici nahradit dvěma příložkami z konstrukčně vhodnějšího materiálu (neštípajícího se) jako OSB nebo vodovzdorná překližka. Tyto dva pásy přišroubovat zespoda krokví u vrcholu. Například dva odřezky síly 22 až 25 mm, šíře 200 mm a délku přes krokve.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama