Smart návrh řeení a kompromisu v bytě 4+1, 90m2 s nevhodně zvoleným kotlemNavazuji na toto vlákno: https://forum.tzb-info.cz/148885-vytapen…
Ve vlákně jsem psal, že kotel vypíná do anticyklační pauzy už po dvou minutách pokud nejsou puštěné min. 3 radiátory.
Není to úplně tak, záleží samozřejmě která (jak velké tělesa) jsou puštěná.
Z pohledu ajtáka a smart home chci realizovat toto řešení a budu rád když se k tomu prosím vyjádříte, zda to dává smysl a zda je to za současné situace to nejrozumnější řešení.
Cílem bylo, aby se prodloužila doba zapnutí kotle a aby při každém sepnutí byl schopen natápět radiátory alespoň 8 minut.
Na každém radiátoru je chytrá hlavice, kterou mohu ovládat on/off. Každá místnost má svůj termostat a může se dostat do 3 režimů.
1. Teplota je příliš nízka potřebuji topit.
2. Teplota v mezích nastavení, není potřeba topit, ale pokud je potřeba pomůžu s vytopením (s tím aby kotel topil delší dobu)
3. Teplota je příliš vysoká - zavírám hlavici.
Např. Obývák - chci 22C, kotel zapíná na 21.9 a vypina na 22.3. Ale až do 22.6 je obývák ochotný pomoci s výtopem jiné místnosti. Nad 22.6 je off.
Každé těleso dostalo svůj koeficient.
Obývák - 2.0
Pracovna - 1.1
Dětský pokoj - 1.1
Kuchyně - 0.9
Ložnice - 0.9
Aby kotel sepnul musí být alespoň jedno těleso ve stavu "chci topit". A celkový součet koeeficientů "chci topit" + "pomohu s vytopením" musí být minimálně 2.0.
Z toho vyplývá. Obývák je možné topit samostatně. Pracovna a dětský pokoj potřebuje alespoň jedno těleso, které chce taky topit nebo je ochotno pomoct.
Ale naopak ani kdyby chtěla malá tělesa v kuchyni a ložnici topit, nestačí to a budou muset počkat na pomoc někoho dalšího.
Tím by měla být zajištěna alespoň 8 min doba topení a zamezení příliš častého spínání kotle.
Další krok bude měření teploty trubky topení u kotle. A podle teploty lépe určit anticyklační dobu, kterou si budu řídit sám.
Díky moc.