Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Z čeho stavět aneb co doladit po přečtení mnoha místních témat?

Autor: Mx Cx
Datum: 31.12.2020 00:28
uživatel: 133780

Zdravím všechny,
v blízké budoucnosti plánuji novostavbu a rád bych si nechal poradit, ev. upřesnit, co by mohlo být nejvhodnější pro hrubou stavbu.

Dům by měl být o vnější zastavěné ploše do 150m2, čtvercový půdorys, přizemí a jedno patro, žádný sklep. Styl klon šumperáku, takže samozřejmě plochá střecha a pravděpodobně i balkon.

Na hrubé stavbě šetřit nechci ale ani nejsem do rodiny s Babišem. Nemám rád slovní spojení "to bude stačit". Raději bych optimální varianty a odolnější stavbu.

Po pročítání mi vyšly tři varianty, které se mi líbí. V prvních dvou případech jsem si domyslel po dvou lepších značkách z každé varianty. Zajímalo by mě, zdali jsem nasál pravdivé informace a vybírám si s rozumem, nebo řeším zbytečnosti.

Varianty:

1. Cihlovzduch 44-50cm, plněný vatou, s vyšší hodnotou pevnosti v tlaku
-klimatherm
-(r)evoton
oboje (ty dražší z nich) prý oproti Porothermu a pod jsou pevnější, nedrolí se, nepraskají?

2. VPC 24cm + zateplení minerální vata nebo něco, jen ne polystyrén ani nic ze spreje.
-vapis
-kalksandstein
prý je to oboje už jeden výrobce, tak je to jedno?

3. Bednění se zateplením v jednom sendviči, které se vyztuží a vylije betonem
prý je to mnohem dražší?

Nic ostatního se mi moc nelíbí a stavět z tabulové křídy ala ytong nechci. Křídy patří do školy, ne do stěny. :)

Stavěl bych rád svépomocně, se stavebním dozorem, a tak různě prokládal co udělám sám a na co nemám, to bych přihrál.

Pozemek rovinatý, žádná nadstandardní výzva kolem. Samozřejmě vše budu konzultovat s architektem a chci mít připraven detailní projekt.

Vlastně mi vůbec nevadí ani věci jako je pohledový beton. Dokonce, je li to v rámci normy, vůbec nemám ni proti jednoduchým řešením rozvodů elektřiny po domě ala ozdobné lišty na stěnách, které by se nějak zabudovaly do designu. A předstěny tam, kde je potřeba protlačit odpady. Takže se nemusí ani nějak moc zasahovat do zdiva.
U topení nemám jasno, bylo by asi super mít podlahové. Ale když to praskne, musí se rozbíjet celá podlaha. A všichni víme, že někdy jsou věci od výroby vadné a projeví se to později. To mi nepříjde zrovna familiérní. Radiátory jsou tak blbuvzdorné, až to není možné.
Čím topit? TČ, plyn, elektřina?
Samozřejmě asi by bylo vhodné mít z toho alespoň NED.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola04.01.2021 09:43
Mirek Svejda04.01.2021 08:24
Mx Cx04.01.2021 00:12
Lubomir Švarc03.01.2021 21:19
Mirek Svejda03.01.2021 21:13
Mx Cx31.12.2020 15:48
Mx Cx31.12.2020 15:38
Mirek Svejda31.12.2020 15:32
Jozef Homola31.12.2020 15:22
Mx Cx31.12.2020 15:11
Mx Cx31.12.2020 14:27
Mirek Svejda31.12.2020 14:00
Mx Cx31.12.2020 12:57
Mx Cx31.12.2020 12:51
Mirek Svejda31.12.2020 08:02

Datum: 31.12.2020 15:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Sorry že se v tom ještě trochu plácám ale ještě dotaz, když tedy sendvič, co cihla plná nebo voštinová, je to v dnešní době blbost kvůli množství malty a práci navíc? Raději VPC?

Datum: 31.12.2020 12:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Děkuji za odpověď.

1. Poté tedy záleží na finálním rozpočtu. Mám to vymyšlené tak, jak by se dalo efektivně předejít problémům. A sice balkon jako montovaná separátní konstrukce. Tedy udělat jen větší betonovou plochu a základy pro balkon navíc a následně v případě zbylých peněz dodělat balkon ze železné konstrukce. Třeba jen třetinový, což bude nejspíše mnohem levnější než celoplošný. Pro představu obrázek.

2. Tedy opět to, co se píše všude. Sendvič bude zkrátka lepší i když s ním bude nějaká práce navíc. V tom případě se tedy budu držet VPC. Nedokáži si představit únosný 30cm cihlovzduch a už vůbec se mi nelíbí nasákavý a drolivý porobeton.
Tepelné mosty a výsledné zdraví stavby a ekonomika provozu je samozřejě to, co řeším taky, leč č.1 je pro mě statika, kvalita a pevnost.
Nevíme kolik budou jaké energie stát za 10, 20, 40 let.
Odmítám proto, že v okolí jsou problémy typu zabydlující se ptáci a popraskaná omítka. A nějak mi není jasná životnost EPS. Tak si říkám že cokoli jiného. Otázka pak zní, čím by si oblepil stavbu někdo, kdo je bohatý ale ne tak moc aby si mohl dovolit koupit 10 domů a opravovat každý problém v mžiku. Proto mi jde o kvalitní základ.

3. Takže tedy plyn nebo TČ. Efektivnější a tišší je prý TČ, které operuje s vodou. Pak jde o to, zdali řešit přípojku plynu nebo rovnou raději TČ. Všechny technické uzly jsou 100m od pozemku. Říkáte tedy, že se podlahovky nemusím bát? A není moc komplikované mít ji všude v obou patrech? Nebo se nedává na chodby a do technických místností?
Jednu obytnou místnost chci mít více zatíženou. Předpokládám, že se to řeší tak, že se v těchto místech hadice v podlaze nevedou? V privátním studiu jde o podstavce pod reproduktory které musí být tuhé a těžké. Žula, mramor. Nebo těch párset kilo "bodově" nevadí? Přiznám se, že topení jsem do detailu neřešil.
Myslel jsem to tak, že nechci stavět na hranici normy, jak to někteří řeší. Naopak, ať to má smysl a je to opravdu NED. :)

Na garáž v domě se nejspíše vykváknu, když čtu o možných komplikacích a nutnosti ji celou zevnitř zateplovat.
Balkon by mohl být celý, samozřejmě užší 2/3 a o trochu širší prostřední 1/3. Nebo jen ta prostřední 1/3 a nic víc. Předpokládám že montovaný železný balkon nebude dražsí záležitost než prefabrikovaný při stavbě. A navíc díky tomu balkon může počkat.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 31.12.2020 14:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
add 1) já se obával, že jste se zbláznil a chcete tu televizi co měl šumperák. To se prakticky nedá udělat bez tepelných mostů.
add 2) z hlediska statiky není problém použít 30cm cihlovzduch nebo pevnější porobeton. VPC má velkou výhodu/nevýhodu v tom, že má nejvyšší akumulační schopnost. Jenže záleží na stylu bydlení. Pro někoho je to výhoda ale pokud se domů chodíte jen občas vyspat, tak je to nevýhoda. Statiku neřešte. Zdraví stavby zajistítte dobrou izolací bez tepelných mostů a důsledné větrání. Proto jsem doporučoval rekuperaci. Zdraví stavby vůbec nesouvisí s tím, zda zateplíte polystyrénem nebo minerálem. Opravdu radši dejte EPS a ušetřené peníze dejte do rekuperace. Ptáci a také praskliny souvisí s pevností vrchní omítky. Je úplně jedno, zda použijete minerál nebo EPS. Zase je vhodnější použít EPS a dejte min. dvojitou vrstvu stěrky s perlinkou. Já jsem dával na kritická místa tři vrstvy. To bych chtěl vidět ptáka, co se tím probourá.
add 3) provozní náklady TČ jsou nižší než plyn, ale v případě TČ je mírně vyšší investiční cena. Za to TČ umí i chladit. Určitě dejte všude PT a hlavně to nekombinujte. To je největší kravina. Zde na foru si pamatuji jen na jeden případ, kdy došlo k poruše PT a to bylo způsobené lajdáctvím, protože v dilatačních přechodech nebyly ochranné vrapové návleky. Psal jse, že chcete stavět svépomocí. PT uděláte svépomocí snadno a je to jedna z nejpříjemnějších prací s nejvyšší úsporou. Únosnost EPS je tak vysoká, že nemusíte řešit nějaké vyšší zatížení v domácnosti.

Datum: 31.12.2020 14:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1) Ne-e, a je to dle mě i zbytečné. Za šumperáky se považujou defacto i jejich klony, které mají třeba i poloviční vnořený balkon a standardní okna o třech tabulích. Někteří tomu říkají vily. Zkrátka něco lehce nadstandardního. :)

2) Akumulace je právě super, doma trávím 2/3 aktivního času. Větrám často, monentálně v domě z 90tých z modrých velkých tvárnic (plynosilikát?), bez zateplení. A při topení plynem máme náklady nižší, než při klasickém kotli na dřevo.
Omítku můžu mít klidně i ozdobnou, tvarovaný plech, pohledové cihly atd. Variant mám několik a opět uvažuji tak, že architekt mě usměrní. :) Původně jsem chtěl něco jako imitaci cihel v celém přízemí ale předpokládám, že finančně budu rád, když mi výjdou jen v části balkonu. Ale ceny ozdobných fasád jsem zatím nezkoumal. Předpokládám, že tyto varianty nejsou problém? A pokud tedy polystyren opravdu není problém, tak předpokládám že raději šedý? Když se všude tak řeší "měl jste tam dát šedý".
Ponechám si tedy myšlenku na VPC, mám z toho dobrý pocit, i když se s tím více nadřu. :) Předpokládám, že lepší alternativa za podobnou cenu stejně nebude. A negativa snad asi nemá.

3) Na návratnost si nehraji a cokoli topivého beru jako součást stavby a očekávám nějaký rozumný roční účet za energie. Jak moc umí TČ chladit? Líbila se mi totiž myšlenka klimatizace pro nejhorší letní dny. Je v tomto případě klimatizace nepotřebná?
Rekuperace je prý povinná, nebo jsem četl zase nějaký hoax? Má smysl ji mít, jsem li zvyklý pravidelně větrat i v -15?
Rekuperace filtruje vzduch, takže méně prachu? Opět něco, co jsem se zde dočetl. Nicméně, je nutné mít rekuperaci?
Já jen když vidím tu hromadu hadic, tak je mi z toho zle :) Příjde mi to jako komplikovaná věc navíc. Stačí pohled na rozvodnu PT.
Ale každopádně na tom (podlahovce) něco bude a líbí se mi i možnost nemít v místnosti radiátory.
Předpokládám, že tedy jednodužší bude TČ a podlahovka, než řešit připojení plynu, který vůbec nepotřebuji.
Kombinovat nehodlám, chápu princip PT a vím, že vytápět radiátory na teplotu pro PT je mrhání energií, a radiátor takto nic nevyhřeje.

Dodatek pro zajímavost:
Moc nemám rád uklízení prachu z každého nesmyslu. Dokonce ani neplánuji lustry. Jen nějakou malou okraskou konzoli s objímkou a našroubovat žárovky, které jsou teď v módě. Tříkřídlé rozevírací, vypadá to pak jako bílá vrtule a všechny tři křídla svítí. Takže žárovka samotná dělá lustr. :)

Autor: Jozef Homola
Datum: 31.12.2020 15:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
(Mx Cx)
K tomu plánku mám dvě připomínky. Pouvažujte nad technickou místností a komorou. To jsou dva užitečné prostory a mohu dát zdůvodnění případně foto co se v takové místnosti nachází.

Datum: 31.12.2020 15:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlas, TM potřebujete. Kam dáte kotel nebo TČ, kam dáte bojler, pračku apod ? Není k zahození mít v TC umyvadlo a další "špinavý" průchod na zahradu.
TČ se používá i pro chlazení do podlahy. Není to sice úplně ideální a je nutné chladit malým výkonem. Podstatné je, že je to v ceně, funguje to a nefučí Vám na hlavu studený průvan.
V případě zateplení je celkem jedno zda šedý nebo bílý EPS. Šedý sice má lepší parametry, ale hůře se s ním pracuje a cenově je to nastejno jako použití silnějšího bílého.

Datum: 31.12.2020 15:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, už jsem to napsal hned příspěvek pod. :)

Větrání v noci v pohodě, zateplení a akumulace uvnitř by měly fungovat, přes den klidně zatažené okna na jihu atd. A bohatě mi stačí teplota 25st. Nepotřebuji mít v léte 20-22 jako někteří blázni. :) Takže pokud toto splní TČ, tak vůbec nemám problém s tím, že to bude menší výkon a bude třeba prochlazovat permanentně aby se teplota udržela.

Rozumím, tak v tom případě barvu EPS řešit nebudu a raději peníze přemostím do lepšího ukotvení a více vrstev perlinky.
Jeětě si doma zkusím někde vyhrabat polystyren z nějaké staré krabice, jak na tom bude po 40ti letech :) Ale předpokládám tedy, že pod omítkou nekřehne.
S různými druhy fasády na různých místech nebude problém? Předpokládám že musí být v tomto případě bez výhrady kotvený.

Datum: 31.12.2020 15:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Vše bude v přízemí, to jsem zde neposlal. Jen dodám, tam nemám ještě jasno a budu to samozřejmě modifikovat v co nejlepším souladu.
A pak garáž nebo raději menší budoucí obytná část. Každopádně v přízemí bude místa dost pro vše a bude to rozmísněno v návaznosti na patro.
Do kuchyně dodám ještě špajzl.

Bylo mi řečeno, že separátní místnost na techniku není potřeba, tedy příčka tam nebude, max něco oddělujícího tenkého aby se lidi nepletli mezi kabely. Nebo zvětšit a zmenšít prádelnu?
Předpoklad je že v koupelně budou dvířka s průchodem, nahážou se věci, ty se sklouznou do koše v prádelně. Možná v kuchyni dvoje dvířka vedle sebe. Jedny na odpadky, druhé na prádlo. Dole pak koš na prádlo a vedle rovnou pytel na odpadky. vše napadá a po cestě ven občas se pytel přendá a plný vynese.

Datum: 03.01.2021 21:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to otázka osobních zvyků a požadavků. Pro mě je nepochopitelné neudělat si nějaké oddělené zádveří s botníkam a šatnou. K čemu je hala s barem? Z mého hlediska máte celý spodek využitý nesmyslně. Osobně bych si dal dolů jeden pokoj třeba pro návštěvy a halu bych rozdělil na zádveří a minikuchyň. Představte si, že z nějakého důvodu budete nepohyblivý. Každý den budete šplhat do shodů ? Stačí zlomená noha. Pro případné návštěvy, přítele/přítelkyně Vašich dětí je vhodné mít samostatný prostor. Garáž v domě taky není nic ideálního a přímý průchod z garáže do vstupní haly je docela nesmysl. Jen si při každém příjezdu zasmradíte barák.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 03.01.2021 21:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Snílek,bych napsal.

Datum: 04.01.2021 00:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V té hale to samozřejmě bude. Část kde bude prostě zabudovaná skříň kousek od vchodu a tam všechny tzv venkovní hadry, bundy atd. Nebo tam mám taky plácnout menší klozet? A botník samozřejmě hned vedle dveří po ruce. Vespod jsem si nezakresloval nábytek a nepiplal detaily. Ale dopiplám to. Myslím že něco v prostoru se tam pěkně vleze a bude to dávat smysl. Dostatek úložného prostoru na všechno.
Samozřejmě rozumím, budu si chtít odložit já, potenciální rodina, návštěvy a rezerva. Ale schválně přemýšlím na co vše jsem zapoměl. Sklad dílna, tam se vejde vše co není denní potřeby. Boty oblečení v přízemí, oblečení v patře v klozetu. Věci úklidové hygieny v koupelně ve vlastním prostoru.
Špajz v kuchyni. Co tedy chybí...

Tak představovat si to můžu a bydlet přitom můžu v bytovce bez výtahu ve 4tém patře a taky s tím moc nenadělám. Pokud by nějaký úraz, nebudu asi moc snižovat komfort mého bydlení tím, že se přesunu tam, kde nemám všechnu svou zábavu a část práce. Přecejen mít vše dvojmo, to bych se snad nedopočítal :) Raději přemýšlím pozitivně-konstruktně a snažím se předvídat a minimalizovat škody.

Každopádně na tu garáž se asi vyprdnu a raději přistavím půlgaráž s půlpergolou pro vnitřní a venkovní stání vedle sebe. Nebo možná jen venkovní dvojplac. Více lidí mě odrazuje.

Datum: 04.01.2021 08:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V každém případě bych dveřmi oddělil zádveří od dalších prostor. Jednak je to taková "špinavá" zóna a hlavně si zbytečně větráte to, co máte nyní označené jako halu/bar. Jinak bar a barové stoličky si vůbec neumím představit co bych s tím doma dělal. To jako plánujete, že přijde návštěva a hned se posadíte k baru na skleničku ? Připadá mi, že to byla jednu dobu móda, bez praktického využití. To co jsem uváděl jsem sám zažil, včetně nechodící sádry a také dětí co si nejprve vodí kamarády a později přítele/přítelkyně a pak řešili dočasné bydlení. Určitě bych si dole udělal obývák s kuchyní a s min jedním pokojem. Horní patro by pak mělo být vyhrazeno jako tichá zóna. Prostor v domě stojí nějakých 25000Kč/m2. Proto je docela zvrhlost dělat v domě garáž, navíc pokud autu více vyhovuje chlad a větrání.

Autor: Jozef Homola
Datum: 04.01.2021 09:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Zádveří je užitečná věc. Do doby mrazů se tam nemusí topit a přitápí se v prosinci až v lednu a to na 16°C. Tím jsou ztráty z tohoto prostoru menší. Mám tam vestavěný nějaký nábytek na boty které se nenosí, odkladiště na boty, které se momentálně nosí, je tam závěsná stěna ( s háčky na pověšení větrovek nebo kabátů a čepic, dnes i roušek, zkrátka toho co se denně nosí) a jiné potřebné věci jako nákupní tašky nebo velké zrcadlo aby se ustrojená osoba mohla zkontrolovat a taky překartáčovat boty. Je tam i "pryžová vanička" na odkládaní mokrých bot. Je tam rohož. To jsou věci, které v obýváku být nemusí.

Datum: 31.12.2020 12:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

xxxxx

Datum: 31.12.2020 08:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1) je vhodné stavě dům, který má minimální poměr plocha/objem. Typ šumperák a jinak balkóny výrazně zvyšují plochu a komplikují stavbu.
2) obecně můžete stavět z jednovrstvého zdiva nebo sendvič se zateplením. Sendvič vychází cenově a parametrově lépe. Kromě jiného i proto, že na jednovrstvé zdivo se dle výrobce dává lehčená omítka, jejíž cena je často vyšší než zateplení. To se zde a na jiných forech řeší každou chvíli. Proto bych doporučil variantu sendviče. Je jedno, zda nosnou část budete dělat z VPC, cihlovzduchu, porobetonu a případně můžete stavět z BST tvárnic. To platí dvojnásobně, pokud budete trvat na členíté fasádě a balkónech. S jednovrstvým zdivem je v tomto případě problém vyvarovat se tepelných mostů. Modu se zeptat proč odmítáte EPS ? Je levnější a pracuje se s ním podstatně lépe, než s minerálem. Je to ale Vaše volba.
3) elektrické topení si prakticky můžete šktrtnout. Neprojde to podmínkami PENB. Nebo by jste musel dělat další opatření jako přidávat FVE elektrárnu. Zbývá topení plynem a TČ buď ve formě Vzduch-vzduch (klimatizace) nebo Vzduch-voda. Obavy z prasknutí teplovodní PT je nesmysl. Podívejte se do diskuzí, zda nejdete někoho, komu se to stalo. Právě naopak, často najdete problémy s tekoucími trubkami radiátorových rozvodů. V každém případě je výhodnější teplovodní PT pokud budete topit plynem nebo TČ voda-voda.
Musíte postavit NED dům, jinak neprojdete PENB. Dále by bylo vhodné počítat s rozvody vzduchu pro rekuperaci. Rekuperace je i podmínka, pokud budete chtít dotace

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama