Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Ekoscroll 19 kW - přikládání špalků

Autor: Lunatic George
Datum: 08.01.2021 21:59
uživatel: 133852


Fotogalerie:

Mám dotaz pro zdejší odborníky. Jde o přikládání (spalování) tvrdých špalků (odenků) do automatického kotle na uhlí.
Vstupní informace:
1) automatický kotel Ekoscroll 19 kW
2) stovky tvrdých vyschlých špalků (odenků) z bývalého sadu, který syn strojově vyčistil před stavbou domu
Špalky mi bylo líto vyhodit, mladí topí plynem. Mám je tedy druhým rokem ve stodole.
Letos mi v kotli praskla ta vodorovný šamotová cihla, která snad plní funkci deflektoru. Nahradil jsem ji litinovým kusem, který se používá jako průmyslový kryt odvodňovacího žlábku (třeba u benzinky) – pokusím se vložit sem fotku. Vypadá to jako úzký rošt posazený nad středem retorty – místo deflektoru.
Zkouším na tento rošt položit uvedené špalky – pod nimi normálně spaluje retorta uhlí pomocí vzduchu ventilátoru (který pochopitelně žene plamen i výše na ten špalek).
A teď tu je ten dotaz, ohledně vlivu chemických a fyzikálních vlastností při procesu spalování dřeva a jejich následků – čtu zde na fóru pojmy, jako – pyrolýza, prohořívání, odhořívání, zadehtování apod. Takže – škodím tím zásadně svému kotli (myslím z pohledu životnosti 5 až 6 let – kdo ví, co bude pak…?). Takto laicky, jsem nastavil kotel tak, aby nešel do útlumu a ventilátor průběžně oživoval proces spalování špalků, které tedy víceméně stále hoří (s přísunem vzduchu z ventilátoru 30 sekund za minutu).
Subjektivně mám nižší spotřebu uhlí, kotel je nutno častěji čistit. To se mi zdá jako rentabilní…..

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama