Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Spotřeba tepelného čerpadla + teplota odpadního vzduchu

Autor: Martin Renner
Datum: 10.01.2021 20:50
uživatel: 133863


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,
v novostavbě RD mám nainstalované teplovzdušné vytápění s rekuperací Duplex RK5 Atrea. Vytápění běží cca 1 měsíc.
Jedná se o dřevostavbu, tepelná ztráta 5,2 kW, 190 m2, vytápím na 22 až 22,5 st. celý den. Dům je zatím neobydlený. Spotřeba je pouze za tepelné čerpadlo vzduch-voda FS 24 a větrací jednotku. Topné tyče 7 kW celkem jsou vypnuty. Aku nádrž 700 l.

1) Nezdá se mi spotřeba tepelného čerpadla - denně podle elektroměru kolem 27 kW. Čerpadlo např. včera běželo za 24 hod. celkem 11 hod. - viz obrázek.

2) Pak mi ještě přijde vysoká teplota odpadního vzduchu za rekuperátorem – při periodickém 10 min. větrání nejméně cca 12 st. a při delším větrání dle čidla CO2 cca nejméně cca 9 st. - viz obrázek.

3) Pak bych se chtěl ještě zeptat - nebylo by efektivnější dodávat teplo z tepelného čerpadla rovnou do přímého výparníku ve VZT? Do IZT totiž zpravidla TČ pouští chladivo o teplotě kolem 60 st., aby ji nahřálo na 50 st. v horní části. Z IZT do vodního ohřívače pak proudí voda o teplotě cca 48 st. Pokud by TČ dodávalo teplo rovnou do přímého výparníku ve VZT, pak by stačilo, aby mělo chladivo teplotu cca těch 48 až 50 st. Podle mě by tedy TČ pracovalo efektivněji s nižší spotřebou. Vím, neměl bych zajištěn ohřev TÚV, ale to teď neřešme.

Děkuji za názory!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama