Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

řadový RD vlhké rohy

Autor: Petra Koutská
Datum: 11.01.2021 18:12
uživatel: 133872


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně problému s vlhkostí v řadovém RD. Minulý rok byly podřezány dva pokoje, které jsou na jih. Tam se vlhkost v rohu rapidně zlepšila.
Viz. obr 1(původně) a obr. 2(po podříznutí) . Zbývající vlhkost si myslím, že by mohla odeznít po zateplení domku. Předchozí majitelé vyměnili okna za plastová dvojskla, my jsme provedli zateplení stropů 15-20 cm minerální vaty. První dotaz bych měla ohledně tloušťky zateplení, dočetla jsem se, že ideální na zateplení je tloušťka kolem 15 cm EPS, aby se posunul rosný bod do izolace. Je to tak? Vnější obvodové stěny jsou cihlové o šíři 50cm..

Druhý dotaz mám ohledně toho, jakým nejlepším způsobem zbavit vlhkosti zeď, která je společná se sousedním domem? Největší problém je v rohu viz obr.3, ale táhne se to místy podél celé zdi, která je společná se sousedy. Problémem je to, že zeď není ze sousedovic strany vytápěná, jelikož tam mají chodbu a topí jen v prvním patře. teplota tam tedy musí být o dost nižší, než u nás v místnosti, kde topíme na cca 21 C.
Máme obavu z toho, že i kdyby se na zdi provedla chemická injektáž po vybourání podlahy, mohla by se na zdi stále srážet voda vlivem teplotních rozdílů? Nebo se pletu?
Napadlo nás tedy jestli by nebylo lepší místnost zateplit zevnitř? Případně co byste doporučovali? Nevadilo by nám předstěnou místnost o 30-40 cm zmenšit, hlavně abychom se zbavili té vlhkosti.


Děkuji za každou radu :)

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 11.01.2021 19:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, záleží na tom, co bylo příčinou té vlhkosti, zda vzlínání nebo kondenzace na chladném povrchu stěn, ale u vás to bylo pravděpodobně obojí, takže podříznutí domu částečně pomohlo, ale nevyřešilo to úplně, což může právě až to zateplení a tím zvýšení vnitřní povrchové teploty domu. taky je potřeba doma udržovat přiměřenou vlhkost. Síla izolantu kolem 15 cm na staré cihlové zdivo je zcela v pořádku a prakticky taková optimální síla. Musí se ale pamatovat taky na to, aby vám nikde nezůstaly tepelné mosty, nebo se v rámci možností co nejvíce omezily. takže je žádoucí i zateplení soklu, a to i pod úroveň zeminy a návaznost izolací různých konstrukcí.

Co se týká té zdi k sousedovi, tak chemická injektáž nebo jiná forma vodorovné hydroizolace nemá nic společného s kondenzací. Ta injektáž zamezí vzlínání, což je dobře, a určitě by se měla provést, jestli vám do té stěny vzlíná vlhkost, ale nezamezí vám případné kondenzaci na chladném vnitřním povrchu stěn. Nemusíte se ale obávat toho, že by tu kondenzaci nějak podporovala, spíše naopak, protože díky zamezení vzlínání a vysušení zdiva se teplota zdiva o trošku zvýší. Zároveň s injektáží by ale nebylo od věci stěnu i zateplit, jestli je na druhé straně u souseda nevytápěný a chladný prostor.

Zateplení by bylo nejlepší vnější, tedy ze strany souseda, ale to předpokládám, že asi nebude možné, takže pak jedině vnitřní, což znamená použití speciálních materiálů určených k vnitřnímu zateplení, jakou jsou třeba desky redstone pura nebo ytong multipor WI. Případně by to šlo zateplit pomocí izolantu, přes který se nedostane vlhkost, jako jsou třeba PIR desky s integrovanou parotěsnou ALU fólií, a před ně udělat SDK stěnu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama