Konzultace rekonstrukce topení v RD

Konzultace rekonstrukce topení v RD

Zdravím vás,
chtěl bych vás poprosit o konzultaci ohledně topení. Jde mi jen o hrubé nástřely možností technologií (varianty kotlů, akumulační nádoby, čerpadel, atd. Abychom si udělali obrázek, jakým směrem se vydat...

Současný stav
Původní dům je z roku 1930 -- kamenná podezdívka, částečně podsklepený (na plánech od schodů do prava). Kolem 1976 byl rekonstruován -- z chlévů byla udělána ložnice + koupelny a (asi) přistavěna zadní část (na plánech vlevo), Nevím, zda současné topení je z tohto roku nebo o něco později. (není na plánech). Nachází se v  obci cca 560 metrů nad mořem, kde bývá poměrně chladno i v létě, proto bych rád topení vyřešil efektivně.

Současné topení je realizováno kotlem Viadrus Hercules U26 6 článků (leták výrobce: https://www.viadrus.cz/doc/cms_library/c… v letáku nesedí kW na dřevo se štítkem. (fotografie kotel01, kotel03-stitek a kotel04-tabulka). Topí se převážně dřevem, občas černým uhlím. Kotel není vybaven pláštěm (nevím proč, zřejmě, aby bylo teplo i v kotelně, kde má tchán dílničku). Topení je samotížné a ve špatném stavu, kotelna je umístěna "na konci" domu a teplo je vedeno přes studenou půdu až do obytných prostor. Jestli jsem něco nepřehlédl, je to rozděleno na dvě větve - zadní část a přední. Vedení je vyobrazeno na přiložených fotkách. (expanzka, izolace02-zadnivetev, radiatory01-vrch.jpg).
Přikládám dostupné plány, které jsme měli k dispozici. Do plánu jsem červeně zaznačil změny oproti papíru a modře vyznačil radiátory a část vedení topení. Radiátorů by mělo nyní být asi 13. První patro jsem překreslil nad přízemí. U zadní části si vůbec netroufám odhadovat, kudy trubky k topení vedou, přijde mi trošku "živelné" . V příloze soucasnyPudorys.jpg -- přízemí, 1patro.jpg -- půda, podkroví. Omlouvám se za amatérské provedení, snad se v tom trošku vyznáte. V "předním obýváku" jsou umístěna kamna "Omega 21" (https://f.aukro.cz/images/sk6942011174/7… -- foto nalezeno někde na internetu), které se používají jaro, podzim pro vyhřátí obýváku bez nutnosti roztápět celou otopnou soustavu. V zimě jsou využívány po ránu, než naběhne velká soustava.

Nejvíce se mi na současném stavu nelíbí prakticky nulová regulovatelnost topení. Některé kohouty jsou zatuhlé, regulace probíhá jen přiměřeným topením, ruční regulací tahu a vše má dlouhou setrvačnost. Tedy není výjimkou, že se topí a musí se otevřít okna, protože je přetopeno. Dále kotel je starší, tuším že do dvou let bychom jej neměli vůbec používat, efektivita je nižší než u současných (75% vs 90%). Velmi často se stává, že večer je přetopeno a ráno je zase docela zima. To ale souvisí s nevhodnou izolací podkroví, oken, ... . Myslím, že vedení trubek přes studenou půdu tomu příliš nepomáhá.

Bohužel nemáme moc představu ohledně současné spotřeby dřeva, protože tchán pracuje v lese a dřevo si obstarává sám, velmi hrubé odhady jsou "30 kubíků měkkého dřeva a vozík uhlí".

Hrubý plán
Náš hrubý plán na uspořádání místností je zobrazen na fotkách planPudorys.jpg a plan1patro.jpg. Dům by se rozdělil na dvě bytové jednotky -- 1. (rodiče), přízemní bytová jednotka, na plánech vlevo. 2. my - dvoupatrová bytová jednotka, na plánech vpravo. Podkroví by bylo řádně zatepleno, mohlo by mít 4 pokoje a koupelnu. Hlavní změnou je prohození současné ložnice a kotelny. Tím si slibujeme: kotelna uprostřed domu zkrátí vedení. Případné tepelné ztráty případné akumulační nádrže zůstanou v domě. Přístup do kotelny z obou bytových jednotek. Prohozením ložnice kotelna by se zároveň zpřístupnil sklep pro obě bytové jednotky. Oběh nucený. Moje představa je taková, že bychom kotlem natápěli velkou akumulační nádobu, z té by mohly být tři okruhy (2 pro bytové jednotky a 1 pro bojler). Teplá voda z bojleru by šla do obou koupelen. Přes léto by jel bojler na elektřinu V kuchyních asi řešeno průtokovým ohřívačem. Na jednotlivých radiátorech by mohly být termostatické ventily, tedy by nemělo dojít k přetopení místností. Dále bychom mohli využít případné kombinace se solárním systémem (asi jen FV), ale tohle je "velmi velké možná". Kotel bychom asi volili zplyňovací na dřevo, ale rád si nechám poradit. Rodiče by rádi měli i nadále nějakou možnost mít v kuchyni/obýváku nějaká malá kamínka/sporáček. My bychom se nejspíš plně spolehli na velkou soustavu. (Já věřím, že jde topení udělat dobře a úsporně, aniž bychom měli hromadu dřeva v obýváku a s tím související prašnost.)

Naskýtají se tyto otázky:
1a) Je má představa moc naivní? Dává to smysl nebo je to úplně mimo? Vylepšilo by to nedostatky současného stavu?
1b) Není to prohození ložnice kotelna v případě nuceného oběhu zbytečné? (má to svoje pro a proti)
2) Jak byste to řešili vy?
3) Už více lidí se mě ptalo, zda jsem neuvažoval o tepelném čerpadle(asi země/voda). Co si o tom myslíte vy? Mělo by to smysl nebo pro dostatečný výkon by to vyžadovalo velké vrty, ...?
4) Troufl by si někdo (velmi) nahrubo nastřelit, kolik by taková rekonstrukce mohla stát a za jak rychle to jde udělat?

Snad jsem na nic nezapomněl.

Děkuji mnohokrát za jakékoliv postřehy a nápady, pro mě je to velká věc a rád bych ji udělal dobře.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

10 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.