Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kotrola PENB a výpočtu TZ

Autor: Radek Macha
Datum: 27.01.2021 08:28
uživatel: 133988

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8 obrázek č. 9 obrázek č. 10 obrázek č. 11 obrázek č. 12 obrázek č. 13 obrázek č. 14 obrázek č. 15 obrázek č. 16 obrázek č. 17 obrázek č. 18 obrázek č. 19 obrázek č. 20 obrázek č. 21 obrázek č. 22 obrázek č. 23 obrázek č. 24
Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o kontrolu PENB a výpočtu tepelných ztrát. Máme v plánu stavět patrový RD s podlahovou plochou cca 150m2, Ytong 30cm + 20cm EPS. Lokalita Tupesy na Moravě.
Člověk, který PENB počítal, stanovil TZ na 8,5kW, což mi přijde jsko nesmysl. Bohužel na mé další dotazy již nereaguje.
Podle měrné ztráty prostp tepla, vnější teplotou -12°C a vnitřní 21°C mi TZ vycházejí cca 3,9kW + ztráty větráním (chceme rekuperaci).

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček28.01.2021 19:32
Jaroslav Šalý28.01.2021 12:30
Radek Macha28.01.2021 08:10
Jiří Kubíček27.01.2021 13:29
Radek Macha27.01.2021 12:56
Jiří Kubíček27.01.2021 12:44
Andy Bonde27.01.2021 11:46
Josef Vavra27.01.2021 10:48

Datum: 27.01.2021 12:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, TZ 8,5 kW je samozřejmě nesmysl. Jestli máte dobře spočítané plochy a součinitele ochlazovaných konstrukcí, tak i s činitelem redukce u podlahy na zemině vám vycházejí měrné TZ prostupem 96 W/K (ale co se mi moc nezdá, že byste měl okna pouze s dvojskly, které máte započítané), s izolačními trojskly by to bylo cca 88 W/K, takže TZ prostupem vycházejí buď cca 3,2 kW nebo cca 2,9 kW s trojskly. Vnitřní objem vzduchu jsem si spočítal přibližně na 365 m3 (předpokládám, že v patře máte šikminy) a TZ větráním bez rekuperace při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h vycházejí cca 1,3 kW. Nyní už jde jen o tom, jak se budou počítat reálné TZ větráním s rekuperací, buď můžete použít nějakou papírovou účinnost rekuperace a použít na to příslušný vzorec zahrnující i těsnost domu a nějakou infiltraci a třeba se dostanete na nějakých 20%, nebo to můžeme určit jen přibližně, kdy podle mne reálně budete někde na 50% - 60%, takže bych viděl TZ větráním s rekuperací na hodnotě kolem 0,6 kW. Celkové TZ by pak byly podle druhu oken 3,8 nebo 3,5 kW, což je pro dům o takové velikosti, v takovém klimatickém pásmu a s takovými izolačními vlastnostmi zcela odpovídající realitě.

Datum: 27.01.2021 12:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den pane Kubíčku,

děkuji za reakci. Okna budou samozřejmě trojskla, je to tak uvedeno i v projektové dokumentaci. Šikminy v patře příliš nebudou, nechtěli jsme, máme podestu vysokou 1,9m. Přikládám řez z PD, kde je vidět i skladba konstrukcí

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 27.01.2021 13:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podle těch světlých výšek a mírných šikmin v patře se stejně na tom objemu vzduchu prakticky nic nemění, takže výpočet TZ větráním zůstává stejný. Ty měrné TZ prostupem v jednotkách W/K jsem počítá z té první tabulky s konstrukcemi v části průkazu F. Pak jsem ale ještě narazil na tabulku na konci, kde jsou uvedené měrné TZ prostupem 117,66 WK, tak jsem zkoušel zjistit, proč to tak naskočilo a jsou v této tabulce nějaké podivné hodnoty např. měrných TZ stěnami, kde podle tabulky F vycházejí 203,6 x 0,142 = 28,9 W/K, což je podle mne správně, ale v druhé tabulce, kde není uveden součinitel prostupu tepla, jen plochy a pak měrné TZ vyházejí stěny o ploše 203,6 m2 celkem 42,76 W/K, což je nesmysl, to by pak byl součinitel 0,21, což by vůbec neodpovídalo 30 cm ytongu a 20 cm EPS. Každopádně vliv na celkové TZ by to mělo jen kolem 0,5 kW a stále je těch 8,5 kW totální nesmysl. Jestli tedy budete mít rekuperaci a okna s trojskly, pak jsou podle mne reálné TZ celého domu kolem 3,5 kW.

Datum: 28.01.2021 08:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji za upřesnění.Ještě bych se chtěl zeptat, jaké byste doporučil topení? Zatím počítáme s elektrickými rohožemi, kvůli PENB nám k nim navrhli krbovou vložku 6kW (takový výkon mi vzhledem k ztrátám přijde nesmyslný, předpokládám, že by bylo přetopeno). Momentálně váhám, jestli má smysl jít do tepelného čerpadla, navíc vzhledem k okolní zástavbě by byl asi prolém s čerpadlem vzduch-voda kvůli hluku.

Autor: Jaroslav Šalý
Datum: 28.01.2021 12:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127876
reakce na ...
V každém případě doporučuji rekuperaci nejlépe entalpickou, pokud podlahové vytápění, tak teplovodní, protože na ni pak můžete zapojit cokoliv od elektroohřevu po tepelné čerpadlo. Pokud preferujete komfort (něco stojí) tak můžete uvažovat o komplexním řešením včetně klimatizace vše jednom (nutnost technická místnost - bez hluku venku).

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.01.2021 19:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, na to bude dost názorů, čím topit při TZ někde kolem 3,5 - 4 kW. Jelikož chcete rekuperaci, tak proč rovnou nevyužít dotaci v programu NZU minimálně v oblasti podpory B0, možná byste dosáhl i na B1. Jsou tam pak sice ještě přísnější limity neobnovitelné primární energie, takže byste musel třeba pořídit TČ, ale ta dotace by vám ho zaplatila a nemusíte vybírat mezi nejdražšími značkami, stačilo by třeba LG, Panasonic, Fujitsu atd. Takže osobně bych šel cestou teplovodního podlahového vytápění + TČ za rozumnou cenu + pasivní rekuperace, krb maximálně jen pro radost s minimálním výkonem, cca do 3-4 kW. Jestli dotaci řešit nechcete, čímž se zbytečně okrádáte, když stejně máte v plánu rekuperaci, tak bych to stejně řešil spíše teplovodním podlahovým vytápěním, i kdyby mělo jet zatím jen s elektrokotlem, ale vždy budete mít možnost napojení i jiných zdrojů. K tomu třeba ten krb pro radost s malým výkonem nebo alespoň do nějaké největší otevřené části domu obyčejnou levnou klimatizaci, která by v létě část domu chladila a v zimě levně ohřála.

Autor: Andy Bonde
Datum: 27.01.2021 11:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120053
reakce na ...
V tom PENBu je teda dost faulů...ztráta větráním s rekuperací bude cca 0,5 kW.

Autor: Josef Vavra
Datum: 27.01.2021 10:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133727
reakce na ...
Projektant pod vlivem? Vy to počítáte správně.
Zkuste ověřit podle příspěvku
https://forum.tzb-info.cz/149172-spotreba-el-energie-v-rd-s-tepelnym-cerpadlem#text3

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama