Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kontrola PENB

Autor: Karel Novotný
Datum: 03.02.2021 23:11
uživatel: 134052


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8 obrázek č. 9 obrázek č. 10 obrázek č. 11
Dobrý den,
prosím o radu, chtěl bych u novostavby řešit vytápěni pomocí tepelného čerpadla vzduch/vzduch + koupelnu, záchod a předsíň el. podlahovka + krb bez výměníku. Ohřev vody pomocí el. bojleru.
Bohužel mi nevyšel PENB z důvodu přiliš velkého podílu primární energie z neobnovitelných zdrojů. Nezdá se mi potřeba energie na ohřev teplé vody, dům bude obýván 2 osobami. Je PENB vypočten správně?
Díval jsem se, že mám TZ skoro z poloviny tvořené větráním a prostupem tepla z nevytápěných částí. Vyplatilo by se izolovat garáž/dílnu od zbytku domu a přidat rekuperaci?
Děkuji za radu

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Karel Novotný08.02.2021 20:47
Jiří Kubíček05.02.2021 15:19
Karel Novotný04.02.2021 10:30
Mirek Svejda04.02.2021 10:03
Andy Bonde04.02.2021 08:39

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.02.2021 15:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, nějak nechápu smyslu kombinace multisplitu vzduch/vzduch a elektrického podlahového vytápění, na jaký peníz vás ten multisplit vyjde ? Proč rovnou nepořídíte systém vzduch/voda a teplovodní vytápění, což by vám řešilo i úspornější ohřev TV a vytápění pomocí TČ ze 100% místo 70% ? Problémem toho PENB dále je, že se nepočítá s vytápěním garáže, takže není garáž zahrnuta do energeticky vztažné plochy, v tom případě ale má velké TZ ta stěna mezi garáží a obytným prostorem, vůbec tím nesplňuje požadavky a taky vám zvyšuje neobnovitelnou primární energii. Chápu, že je to asi kvůli tomu, že garáž chcete nějak temperovat, ale pro potřeby výpočtu je to špatně. Buď jste měl zahrnout do energeticky vztažné plochy i garáž a to třeba jen temperovanou třeba pomocí další vnitřní multisplitové jednotky, nebo měla být ta stěna řádně zateplena. Nyní je z toho takový kočkopes, díky kterému vám nevychází neobnovitelná primární energie. Takže tu by vám snížily pouze tyto kroky (budu uvádět jen ty, co nemají zas tak velký problém s návratností): zateplení té dělící stěny, využití TČ vzduch/voda a to i k ohřevu TV, použití rekuperace (v tom případě pak můžete žádat i o dotaci v programu NZÚ), nebo když budete chtít zůstat u toho multisplitu vzduch/vzduch, tak pořídit bojler s vestavěným TČ. Co se týká nějakého temperování/vytápění dílny úplně mimo PENB, tak když už máte multisplit, tak tam přidejte jednu vnitřní jednotku, případně samostatnou klimatizaci. Nevím, kde se ten dům nachází, ale jestli ve středním klimatickém pásmu, pak vám TZ obytné části domu vycházejí: prostupem cca 3,1 kW (ale o cca 0,4 kW to zbytečně navyšuje ta nezateplená stěna mezi garáží a domem), větráním bez rekuperace cca 1 kW, celkem tedy 4,1 kW. Nebudu nyní přesně počítat tu garáž, nevím, jak často byste v ní topil a na jakou teplotu, a jak je zateplena, ale kdyby měla být temperovaná nějak nastálo a tepelné izolace stejné jako v dalších částech domu, tak předpokládám navýšení TZ o dalších minimálně 2 kW, ale třeba taky 3 kW. Jsme pak na celkových TZ kolem 6-7 kW. Osobně bych to prostě řešil tepelným čerpadlem vzduch/voda s ohřevem TV a chlazením do podlahy. Do garáže buď též podlahovku nebo k temperování nízkoteplotní radiátory napojené přímo na rozdělovač podlahovky. Případně tam můžete dát obyčejnou levnou klimatizaci.

Autor: Karel Novotný
Datum: 08.02.2021 20:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 134052
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za Vaše připomínky. Navrhnutá řešení projednám s projektantem.

Autor: Andy Bonde
Datum: 04.02.2021 08:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120053
reakce na ...
Dobrý den,
- z PENB nejde vyčíst všechny vstupní údaje, ale máte uvažováno s 3 osobami (je to tak správně)...a spotřeba TV 3 MWh odpovídá.
- pokud je garáž uvažována jako nevytápěná, tak konstrukce mezi ní a vytápěným domem ani nesplňuje normový požadavek součinitele prostupu tepla.
- rekuperace výpočtově pomůže snížit prim.neobn.energii

Autor: Mirek Svejda
Datum: 04.02.2021 10:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Proč máte tak obrovskou garáž. To má být nějaká dílna ? Pokud se má jednat o nevytápěnou garáž, tak je samozřejmě nesmysl zahrnovat do izolační obálky garáž. To Vám samozřejmě nemůže vyjít. Promiňte, ale ten půdorys je děsný. Dveře z garáže do zádveří vám krásně zasmrdí dům. Dveře do dětského pokoje a ložnice z obýváku je další nesmysl. To je dílna s provizorním bydlením. Tak jste to plánoval ?

Autor: Karel Novotný
Datum: 04.02.2021 10:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 134052
reakce na ...
Zdravím,
chci mít součástí domu velkou dílnu. Vzhledem k pozemku nelze řešit dílnu odděleně. Půdorys měnit nechci. Jedná se mi o volbu typu vytápění/ohřevu vody aby vyšel PENB.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama