Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Elektrokotel + krbova teplovodni vlozka - rozdil tlaku

Autor: Pavel Sedina
Datum: 16.02.2021 15:34
uživatel: 134155

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobry den, rad bych pozadal o radu. Nejsem odbornik ale rad vim, jak veci funguji :-) Jedna se o vytapeni rekreacni chaty s podkrovim pomoci radiatoru. Primarne je ohrev zajistovan pomoci elektrokotle (14kW) ale je mozne topit pres krbovou vlozku (take cca 14kW). Pred lety pri instalaci mi bylo receno, ze kdyz budu chtit topit v krbu, musim spustit cerpadlo a netopit pres elektrokotel, aby se ta cerpadla nehadala. Tak se toho drzim. Pokud vytapim elektrokotlem je tlak soustavy dle teploty cca 1-1.5 baru. tuto hodnotu ukaze elektrokotel. Vse funguje, vsechny radiatory hreji. Pokud vsak zapojim cerpadlo od krbove vlozky, tlak poklesne a ja musim dopoustet vodu, protoze jinak se krbova vlozka zacne prehrivat jelikoz nepousti teplou vodu do radiatoru. Kdyz dopustim, je vse v poradku, krbova vlozka topi, vsechny radiatory hreji. Pokud vsak chci zpet topit elektrokotlem, dostavam se pri teplote soustavy 70 stupnu na nejakych 2 bar a to uz se mi zda moc. V priloze posilam obrazky zapojeni. Ten hlavni dotaz zni jak je mozne ze ten analogovy tlakomer ukazuje 1 bar a tlakomer na elektrokotli 1.3. Nezda se mi, ze by byla v mereni, protoze se to skutecne chova tak, ze pri zapojeni krbove vlozky (jejiho cerpadla) se celkovy tlak snizi, jakoby zprumeruje ale pak je ten problem s distribuci teple vody. Chapu, ze je blbost aby elektrokotel vyhrival krbovou vlozku a proto je tam asi nejaky zpusob jak jsou ty dva okruhy oddelene, nejaka klapka. Ale laicky bych cekal, ze tlak bude stejny nebo ho budu moci alepson zvysit samostatne, ovsem dopousteci kohotoutek je jen jeden. Takze me napada expanzni nadoba, ale ta je jen jedna, takze mi to take nedava smysl. Neco mi unika, asi dost elementarni, ale proste nevim :-)

Doplnujici dotaz, na obrazku je videt jakoby termostaticka hlavice s rozsahem 40-70, ted je nastavena na 40, vubec nechapu jeji smysl. A rovnez je instalovan oranzovy prilozny termostat, ktery neni nijak pouzit, unika mi neco?

Urcite se nechci v nicem hrabat, zavolam instalatera, ale rad bych vedet alespon zakladni veci pro moznost problem popsat a o problemu se pobavit.

Moc diky za jakekoliv postrehy/podnety.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 81   starší >>
Datum: 18.04.2021 10:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Zdravim panove, posilam follow up :-) Nevim, kdo z vas mel hypotezu ohledne problemu s teplotni sondou, ale mohu po testovani oznamit, ze tato hypoteza byla ... spravna! Omotal jsem sondu alobalem, prikryl tubexem a vse funguje krasne. Pri teplote cca 40 stupnu hlavice propousti, zacinaji radiaotory hrat. Nemusim vodu dopoustet, tlak na kotli je cca 0.9 za studena, analogovy u krbovek ukazuje malo, ale evidetne neni presny. Vse funguje. To, ze mi prislo, ze problem resi zvyseni tlaku byla skutecne falesna stopa, byla to spis nahoda, ze to casove sedelo +- s tim, kdy se sonda pri velke teplote v krbovkach se preci jen nejak ohrala a rekla hlavici at zacne poustet. Vse tedy ted dava smysl. Samozrejme, jsou tam dalsi nedokonalosti, jak jste zde uvadeli, ale ten hlavni a nejvetsi problem byla skutecne ta sonda. Moc diky za cas, ktery jste tady tomuto tematu venovali, moc jste mi pomohli!

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 18.04.2021 10:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Děkujeme za odpověď. Sláva, dílo se podařilo a ani to nic nestálo.

Datum: 18.04.2021 10:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dilo to skutecne bylo :-D

Autor: Josef Vavra
Datum: 27.02.2021 11:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133727
reakce na ...
Fotogalerie:
Je třeba dle výpočtu zjistit stav expanze. Pak nebude docházet k zavzdušňování systému. Rozdíl po zatopení 0,5 baru je hodně.
Po seřízení dojde i k rozpuštění té bubliny nad výměníkem.
Termoventil slouží k teplotní ochraně výměníku, nastavit na 40°C , nejvýš 50°C.
Na vše ostatní se v případě potřeby zeptat.

Datum: 26.02.2021 19:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Určitě máte spolehlivý tlakoměr na pneumatiky. Tak při vypnutém čerpadle změřte tlak na ventilku expanzky a porovnejte to s tím co máte u kotle a tím v elektrokotli. Určitě jeden z nich "lže".

Datum: 26.02.2021 19:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Prohlížím ty fotky a musím se zeptat. Kterej mamlas to zapojoval? Na tom vývodu z krbové vložky chybí odvzdušnění a máte tam bublinu jako prase. Vůbec se nedivím tomu, že se to nechce protočit. Místo toho kolena tam dát T kus a na něj odvzdušnění. To odvzdušnění na druhé straně je úplně na nic.

Datum: 26.02.2021 19:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No a to, že se vám to po zvýšení tlaku rozeběhne? To je proto, že tu bublinu stlačíte a v té vrchní trubce vám může téci aspoň potůček. Nechte toto předělat a musí to chodit.

Datum: 27.02.2021 12:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Toto dava smysl... kdo to zapojoval uz je asi jedno, je videt ze da se pokazit i takto jednoduchy okruh...

Datum: 27.02.2021 14:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Video
http://kondenzace.kvalitne.cz/kks/20210223_183646m.mp4
popisuje, že vše funguje správně. Tedy žádná vzduchová bublina tam není.
Expanze drží konstantní tlak 1,2 baru na studeném vstupu do výměníku.
Výměník topí na 62°C. Pokud je termoventil pod 62°C, je otevřen okruh do radiátorů a čerpadlo vytváří podtlak na 1,07 baru na zpátečce z radiátorů.
Když termoventil nastavíte nad 62°C , dojde k rázovému zavření radiátorového okruhu (proto ten rázový překmit až na 1,25 baru v čase 11,452 sec a poloze termoventilu 64°C) a okamžitě následuje zastavení na 1,2 baru v čase 11,7 sec a dál.
Když je krbová vložka studená, je termoventilem spojen krátký okruh a expanze drží tlak na zpátečce na 1,2 baru. Pokud se zapne elektrokotel, pak silné čerpadlo zvedne tlak na kotli klidně i o 0,3 baru, ale analogový tlakoměr se logicky nemá důvod hnout - měří zpátečku.
Proveďte tedy kontrolu expanze - můžeme upřesnit. Současně se potýkáte s nepochopením pomaloběžného natápění radiátorů přes roztápějící se krbovou vložku. To popisujete jevem, že radiátory začnou topit až když některé zavřete.
Pokud někomu něco není jasné, zavolá mi na 608 507 514 a rázem z něj bude profesionál.

Datum: 27.02.2021 15:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S tím ohřevem těles s čerpadlem v kotlovém okruhu a ochranou zpátečky to je jednoduché Do radiátorů jde jenom část výkonu, tedy množství vody dodaného čerpadlem. Druhá část cirkuluje krbovou vložkou. výkon do radiátorů je odvislí od mísícího poměru vody obíhající kotlem a přisávané zpátečky. Vše je přitom ještě ovlivněno tou špatně ohřívanou sondou. Když již není umístěna v jímce, tak musí byt spojena a obalena tepelně vodivým materiálem s potrubím a odizolována od okolí tak, aby nedocházelo k jejímu ochlazování!

Datum: 27.02.2021 15:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen upřesním. Do radiátorů jde v okamžiku otvírání 3c ventilu (po dosažení nastavené teploty) VEŠKERÝ výkon. Ale je to vysoký teplotní spád (klidně 40K) a tedy úměrně malý průtok. (14 kW/4,2/40K = 0,08 l/s = 300 kg/hod.
Z elektrokotle je to teplotní spád i 10K a průtok 4x větší (1200 kg/hod).

Datum: 27.02.2021 17:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přesně tak. Jde tak pouze omezené množství, které pokud není soustava dokonala vyvážena na nízký průtok, tak proteče pouze cestami s nejnižším odporem a nemusí začít nahřívat všechna tělesa. Toto je problém soustav s jedním čerpadlem a soustav se dvěma čerpadly, ochranou zpátečky třícestným ventilem a nepoužití vyrovnávacího zařízení průtoku (tlaku).

Datum: 27.02.2021 12:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Toto dava smysl... kdo to zapojoval uz je asi jedno, je videt ze da se pokazit i takto jednoduchy okruh...

Autor: Pavel Wolf
Datum: 27.02.2021 12:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Psal jsem vám email.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 17.02.2021 13:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Rozvinu nové vlákno:
- zdroje jsou připojeny paralelně
- vložka se přehřívá když běží čerpadlo - zde je nutno upřesnit jak se přehřívá - při jaké teplotě a zda je čerpadlo nastaveno na rychlost 3 /edit 13:19/ ??
- re - bílá termostatická hlavice - je to v podstatě nastavitelný termostatický ventil na zpátečce vložky
- oranžový termostat - patrně zamýšleno .. vložka vyhasne .. a zapne se elkotel
- ty tlaky se mění .. je to logické ... při zapojení dvou zdrojů se doporučuje "tlakový vyrovnávač" ale ve vašem zapojení žádný nemáte ...
- vzájemné vytápění obou zdrojů nehrozí .. vidím min. jednu zpětnou klapku .. ale toto může být ten problém s tlaky ... osobně mně vzájemné vytápění - topení obou kotlů nevadí .. a sám to tak používám .. topí oba zdroje bez zpětných klapek .. nebo jen jeden .. ale mám 2" hydraulický vyrovnávač - v podstatě 2 dvoupalcové trubky původní samotížky

Datum: 17.02.2021 14:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
hodim muj komentar jeste sem, pro prehlednost:

- pokud bezi jen elektrokotel, soustava ma za studena cca 1.1, pri zahrani 1.5 a vse bezi, vsech 11 radiaotoru hreje, neni zadny problem.

- pokud nebezi elektrokotel, a zacnu topit v krbu a rucne spustim cerpadlo, tak ten tlakomer ukazuje neco pod 1 bar a system se chova tak, ze teplota vody v krbu dramaticky roste ale radiatory jsou studene. Proste to teplo se kumuluje jen v te male smycce. MOZNA nektery radiator hreje, to spekuluji, opravdu nevim, ale rozhodne nehreji vsechy a teplota roste. V momente kdy nektere radiatory zavru, ostatni zacnou okamzite hrat. Pokud dopustim vodu (zvysim tlak), zacnou hrat vsechny. Jsem tedy ve stavu jako jsem byl pri behu na elektrokotel, vse bezi. OVSEM musel jsem zvysit tlak, coz je ta zahada. Pak ten zvyseny tlak znamena, ze kdyz opet topim jen na elektrokotel, pri zahrati je tam nejakych 2bar, coz mi prijde dost.

- k dotazu: cerpadlo u krbu bezi na max (22W pres AutoAdapt), ale mate pravdu, ze kdyz byly problemy ktere popisuji vyse, tak ta fce AutoAdapt ukazovala treba jen 6W. Manualni zvyseni (stupen 3) vsak nepomohlo. To byla moje prvni uvaha, cerpadlo nestiha, tak pridame na MAX. ale evidentne to problem nebyl v cerpadle.

Datum: 17.02.2021 17:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podívejte se na jaký tlak jsou pojišťovací ventily. Pokud jsou na 2,5 baru, tak vám to může klidně na ty dva bary po zahřátí vylézt a nic se neděje.
Jeden pojistný ventil je vedle expanzky a druhý někde v elektrokotli. Při topení v jednom, druhém, či obou zdrojích, tak nemusíte žádný ventil zavírat. nežádoucímu proplachování zabrání zpětné klapky.

Datum: 17.02.2021 16:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Moc diky panu Wolfovi za prijemny rozhovor a davam alespon male doplneni, jedna se spojeni trubek, kde je videt detail studene vetve. Ostatni veci bohuzel az na miste behem pristiho tydne.

Datum: 16.02.2021 20:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Moc diky za ochotu mi poradit, posilam doplnujici info, snad to bude o neco srozumitelnejsi:

* kdyz nebezi ani jedno cerpadlo, je to cca:
tlakomer na trubce 1 bar
kotel ukazuje 1.2 bar

- kdyz zapnu elektrokotel, nic se nezmeni
- kdyz zapnu cerpadlo od krbu, tlakomer na trubce vyskoci a elektrokotel klesne.
-> Z toho odvozuji, ze se ty tlaky maji tendenci vyrovnat.

kde je privod do krbovek studene/teple bych jenom hadal, nevim jak to poznat :-(
V dome je urcite jen jedno vedeni, jedine co by pripominalo dva okruhy jen ta zmet trubek na obrazku, jinak ke vsem radiaotorum vedou prave 2 trubky.

Vlozka ma 10 let, neco takoveho ale basic bez dochlazovaci smycky apod
https://www.kratkicz.cz/teplovodni-krbova-vlozka-kratki-zuzana-zuzia-prave-proskleni-s-dochlazovaci-smyckou-doprava-zdarma/

prehrivanim krbovek jsem myslel to, ze jsem topil, teplota rostla ale radiatory ac vsechny otevrene, byly studene. V momente kdy jsem nektere zavrel, do zbyvajicich zacala proudit tepla voda. Pokud jsem chtel mit teple vsechny, musel jsem prave dopustit vodu a zvysit tlak. Takze urcite muze byt problem ve ventilech, vracecce apod. ale to bohuzel je za moji znalosti. Cekal bych proste, ze tlaky budou stejne a ja natlakuji tak, aby behal jak elektrokotel, tak krbovky. To bohuzel dovedu ale jen pri takovem natlakovani, kdy pri behu na elektrokotel ma zahrata sousatava 2 bary a to mi prijde moc.

Moc dekuji!

Datum: 16.02.2021 21:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pošlete tel. na zavolám

Datum: 16.02.2021 17:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte to pěkně nafocené, ale vůbec není srozumitelné co kam a odkud vede. Mohl by jste ještě k tomuto doplnit popisky, případně připojit ještě fotku toho, kam veda ta odbočka od přívodu k expanzce? Vy to asi víte, ale my ne. Napište ještě tlaky při vypnutí čerpadel a jek se po zapnutí jednoho a druhého tlak mění. Něco může dělat čerpadlo, když překonává nějaký odpor. To se snad dá po popisu poznat.

Datum: 16.02.2021 18:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tlak musíte porovnávat když nepoběží žádné čerpadlo. Ten manometr u krbové vložky je špatně umístěný protože při zapnutí čerpadla krbovek dochází k podtlaku na trubce kde je manometr. Zeptám se přívod studené vody do krbovek je nahoře vývod teplé je dole? V domě jsou asi dva okruhy, jeden jde stropem dolu, druhý je asi od el. kotle vpravo. Krbová vložka bere studenou vodu skrz zeď pod ex. nádobou ale už tam není připojený el. kotel, možná že to na té fotce není vidět. Jestli má ten 3cv regulovat teplotu zpátečky do krbovek správně tak by mělo být čidlo bobře zaizolované, nejlépe celé potrubí malého okruhu a na vstupu do krbovek je dobrý teploměr. Pochybuji že by měl tlak za vinu že se krbovky přehřívají, typnul bych si to na nevhodný ventil který nezvládne ani těch 22W na čerpadle. Napište typ krbovek.

Datum: 16.02.2021 19:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy tomu rozumíte? Já tedy moc ne. Kde je vlastně připojena krbuvá vložka a jak tam vlastně proudí voda? Pokud je krbová vložka to nové připojení, tak to je normálně na palici. Vrchem jde skrz zeď zpátečka a spodem je tlačená voda z krbové vložky? V tom plastu je přepad z pojišťováku, to je jasné. Ale zase, že zpátečka pro el, kotel je tahaná z podlahy a pro krbovou vložku dost vysoko ze zdi. Je to celé na bednu. Čerpadlo zvyšuje tlak směrem k expanzce, čímž snižuje tlak v systému. Tam bych zřejmě volil i vyšší tlakový rozdíl mezi vzduchem a naplněním asi tak na O,3 baru. To aby nedošlu k úplné ztrátě tlaku pří provozu čerpadla v systému za čerpadlem. Normálně bych připojil expanzku na sáni a ne výtlak.

Datum: 16.02.2021 20:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
doplnil jsem info vyse, moc diky!

Datum: 16.02.2021 21:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji. dokreslil jste to pěkně. Něco jsem popsal v připomínce ke vstupu pana Wolfa. To, že se kotle navzájem neohřívají je dobře. Průtoky kotli jsou uzavřeny zpětnými klapkami, přičemž jsou zapojeny obě expanzní nádoby. Jediné co bych doporučil je, podle návodu k elektrokotli, doporučený tlak v expanzce, natlakovat obě expanzní nádoby na stejný tlak a pak doplnit tlak vody na provozní tlak. jinak s tím nic neuděláte. Je dobré snížit tlak v systému na 0,6ba na elektrokotli a pak doplnit vzduch do expanzí, pokud stoupne přitom tlak v systému, tak vodu odpustit na těch 0,6 a opět doplnit vzduch. Vzduch musí mít vyšší tlak než je v tu dobu naměřený tlak vody. Po doplnění (vyrovnání) tohoto tlaku dopustíte tlak vody na tlak o 0,3ba vyšší než jste napustil vzduch. Víc se s tím nedá udělat.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 16.02.2021 22:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Celé je to nějak divně zapojené. Většina vložek má vývod teplé vody nahoře, ale tady to vypadá, že se teplá voda odebírá dole. Ten oranžový termostat zřejmě spíná oběhové čerpadlo krbového okruhu. Termoventil má regulovat teplotu zpátečky do krbu. Otázkou je, zda je to typ s dostatečným Kv (výkonem).

Datum: 17.02.2021 10:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
nemam 100% jistotu, ale skutecne to vypada, ze tepla voda leze dole. Ten oranzovy termostat je tam jenom prilozen, pripevnen takovym dratkem, ale nic z nej neleze, podle me je uplne zbytecny. Je tam nastaveno 20 stupnu, ale nema to na nic vliv. Jak presne prosim ma fungovat ten termoventil? Pokud je nastaveno ted na 40 stupnu, kudy tece voda pokud ma 40? Uplne si to nedokazu moc predstavit.

Datum: 17.02.2021 10:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jasně, ten oranžový termostat tam je vlastně jenom odložený a přichycený aby se neztratil. Ten by se řešil později.

Datum: 17.02.2021 10:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc dekuju za podnety, zkusim si tedy lehce pohrat s temi tlaky a expanzemi. A myslite, ze by bylo spatne kdyby nejakou prechodnou dobu bezel jak kotel tak vlozka? Jde mi o scenar, ze topim na elektro a zaroven spustim cerpadlo a zacnu topit v krbu, takze nez krb dohreje vodu kotli tak, aby se vypnul, tak i kotel bude topit. Nemam problem vzdy kotel utlumit aby mu cerpadlo nebezelo, jen me to zajima, protoze by vlastne bezela obe cerpadla, coz nevim zda je ok. Pripadne zda tam neni nejaka jina zrada :-)

Datum: 17.02.2021 10:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nabízel jsem to zavolání, kde to jde podstatně lépe vysvětlit.

zobrazuji 1 - 30 z 81   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama