Opěrná zeď ve svahu - postup

Reklama
PS Pavel Socha @pavel.socha před 3 roky16.02.2021 20:44:00
Opěrná zeď ve svahu - postup

Dobrý den,
rád bych vás poprosil o radu při přípravě stavby opěrné stěny ve svahu. Plánuji postavit opěrnou stěnu. Současný stav a vizualizace v příloze.

Rád bych stavěl ze ztraceného bednění https://www.csbeton.cz/…k-2 (hl. 30 cm, s prořezem), na betonový základ. Nejdelší strana 11,2 m, výška 1,2 m (28 ks v jedné řadě, celkem 6 řad). Kolmé krátké strany dlouhé 2 m, výška kaskádovitě. Nějakou představu mám, ptal jsem se i přímo u dodavatele a ve stavebninách, ale nemám v tom úplně jasno, informace jsou někdy různé.

Výška svahu začíná na cca 1,1 m - k živému plotu je to cca 1,5-2 m. Převýšení cca 50 cm.

Představa postupu:
- betonový základ, hloubka cca 80 cm, šíře 40 cm, roxory (min. 10 mm)
- první řada založená na cementovou mazaninu, pro vyrovnání základu (další řady skládané už na sucho)
- roxory do každé řady tvárnic (vodorovně i svisle)
- tvárnice vylít betonem
- ve spodní části zdi počítám s 1 drenážní trubkou po celé délce (v úrovni spodní řady)
- směrem ke svahu počítám: – tvárnice – nopová folie – kačírek - svah

Dotazy:
1) bude stačit hloubka tvárnic 30 cm
2) mohu použít „suchý beton“ pro základy?
3) jako výplň tvárnic drenážní beton?
4) stačí izolace pouze ve formě nopové folie? (výstupky směrem ke svahu? – aby voda mohla odtékat do drenáže)
5) je nutné použít i geotextílii?
6) jaká je ideální frakce kačírku pro vysypání ke svahu? A kolik cm by měla být tloušťka vysypání?
7) je nutné izolovat i základy, případně jak?
8) založení první řady tvárnic (základy - cementová směs pro vyrovnání základu a první řada tvárnic) další řady se mohou zakládat na sucho? jde mi především o pevnost, aby to podrželo svah
9) při délce stěny přes 11 m, je nutné dělat "diletační spáru"? Někde mi to bylo doporučeno u delších stěn (úplně si to nedovedu představit, že např. po 6 m přeruším vazbu...)


Děkuji za konstruktivní rady.
Pavel

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

17 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.