Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

--:--

T.Č Panasonic Aquarea 7 kW - Split, zkušenosti

Autor: Zdenek Neum
Datum: 19.02.2021 19:16
uživatel: 121743

Dobrý den, jako člověk který vybíral t.č. jsem i zde pročetl spousty příspěvků a většinou se nic nedozvěděl, jen jak si každý hájí svoje a co prodává a montuje, tak jako obyčejný uživatel, který dlouho vybíral t.č. napíšu svoji zkušenost. Na trhu existuje spousta značek a také různých cenových nabídek, jako pro obycejneho člověka je pro mě rozhodující poměr cena, kvalita, výkon, a tím jsem se řídil, tak značky jako IVT, Viessmann, Nibe, atd. jsem hned vyřadil, i když to jsou kvalitní čerpadla o tom žádná, ale ceny příšerné a neviděl jsem důvod proč dávat o 100 000 -120 000 Kč navíc o pár desetin procent výkonu navíc, pak tu jsou čeští výrobci Mastertherm, PZP, Accond, nic proti nim nemám, ale opět určitě kvalitní čerpadla, ale je to podobné, cena o 90 000 Kč víc a výkon normální, no pak tu jsou levná čínská no name čerpadla nebo splácaniny o kterých jsem ani nepřemýšlel. No a pak něco takového jako mezi prvníma dvěma příklady, jako LG, Panasonic, Samsung atd. Pro mě poměr cena výkon ideální. Nejdříve jsem chtěl LG a po pár rozhovorech a info padla volba na Panasonic.
Panasonic tyto čerpadla vyrábí u nás v Plzni což mě docela překvapilo, hystorie firmy také slušná t.č se zabývají už od 70 let, prostě mě ta značka začla být nějak sympatická, no ještě jsem řešil jestli monoblok nebo split, ale nějak mě přišlo ideální to splitové, pak jsem ještě zjišťoval výhody a nevýhody, protože t.č je jednofázové, ale tam jsem nějaké nevýhody nenašel.
T.Č je instalované v 9 let starém domě o tepelné ztrátě cca 5kW obytná plocha 96m přízemní, vytápění do radiátorů kombinovano s krbovkama s výměníkem do stejného otopové soustavy + kombinovaný bojler Dražice (ten v budoucnu mám v plánu vyměnit za bojler od Panasonicu k t.č)
T.Č bylo nainstalováno začátkem října takže v provozu je cca 4 měsíce musím se teda přiznat že teď 8 dní kdy byly ty mrazy kolem -15-20 jsem čerpadlo vypnul a topil krbovkama ono občas zatopit v těch krbovkach neni také špatné má to svoje kouzlo, jinak čerpadlo by určitě i v těchto mrazech fungovalo, ale s přihrevem.
Při celodenní teplotě kolem 0 C se spotřeba pohybuje kolem 12kW za 24 hodin při teplotě kolem -4 C je to kolem 18 kW za 24 hodin, ještě zde napíšu spotřebu za říjen 108 kW, listopad 231 kW, prosinec 279 kW, leden 458 kW, únor do teď bez 8 dnů kdy se topilo v krbovkach 110 kW, čerpadlo má jednoduché přehledné ovládání kde se dají zjistit různé informace, v domě se teplota pohybuje 23 C. Výhoda t.č je to, že doma je celý den stále teplo bez nějakých starosti. Čerpadlo odmrazuje bez problémů žádný velký hluk jsem taky nezaznamenal. Pokud takto bude fungovat dál jsem maximálně spokojeny, a mohu doporučit hlavně aby vše vydrželo, je to sice jen složité zarizeni, vím, že psat zkušenosti po 4 měsících není zrovna moc objektivní, ale v jednom příspěvků se někdo ptal na zkušenosti a takto to snad nezapadne a nějaký názor si člověk za tu kratší dobu udělá, slyšel jsem různé názory, že t.č jsou nesmysl návratnost žádná, ale jsou to nesmysly, teď to mohu s klidem napsat. Jelikož jsem dom dřív vytápěl elektřinou na t.č. jsem žádal NZÚ dotaci na výměnu zdroje vytápění se kterou jsem uspěl, t.č stálo 155 000 po přiznání dotace 65 000 Kč mě vyšlo na 95 000 Kč což je velice slušné a návratnost je zase úplně jinde.
Abych to celé shrnul, tak chci napsat ať se lidé nebojí vůbec čerpadel podobné kvality a výrobců jako Panasonic, LG, .......... Samozřejmě kdo má na IVT a podobné výrobce ať si připlatí klidně o 100 000 Kč je to každého věc, jsou také kvalitní čerpadla o tom nepochybuji, ale už mě tam nevychází moc ten poměr cena, kvalita, výkon, návratnost a co si budeme povídat reklamy a marketingová oddělení umí také své a přirovnání k mercedesu a trabantu jak někteří píšou si myslim, že silně pokulhává. Přeji všem pěkný den a doufám, že to někomu pomůže.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Novák22.02.2021 08:51
Pavel Wolf22.02.2021 08:47
Zdenek Neum22.02.2021 08:28
Ondra Křivský22.02.2021 06:48
Stanislav Vinklárek22.02.2021 06:34
Ondra Křivský22.02.2021 05:00
Stanislav Vinklárek21.02.2021 17:28
Ondra Křivský21.02.2021 15:12
Stanislav Vinklárek21.02.2021 14:02
Karel Technik21.02.2021 09:24
Filip Novák20.02.2021 18:47

Datum: 21.02.2021 09:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobré ráno.
Původní příspěvek je trochu euforický ze spokojenosti zíkazníka. Věřím, a přeji mu to, aby byl spokojený co nejdéle. Příspěvek p. Nováka je už trochu mimo mísu, ale tak to tady na portálu chodí. Vůbec ho nechci kritizovat, naopak napsal několik velice důležitých faktů, které ale nešťastnou stylizací příspěvku schoval mezi řádky.
Teď se svou odpovědí zaměřím na zakladatele. Osobně mám panasonika 16 kW split již ( končící) osmou sezonu. Topím do radiátorů, dům je v horách 800 m.n.m.Pro mnohé a vzducháč nemožné. Opak je pravdou. Již první sezonu byl provoz výrazně levnější než vytápění uhelným automatem a to v té době bylo uhlí za 250. TČ jsem komplet i s ohřevem TUV ( 300 litrů dražice NTR HP) pořídil za 110 tis. BEZ dotace, koupeno z výstavy. V Evropě, cena i s dopravou. Z mého pohledu jsou dotace největší svinstvo v celé EU. Ale dost k nákupu.
Nyní provoz...Za 8 sezon mohu, myslím, psát praktické zkušenosti. Za tu dobu mělo tepelko dvě závady, které ho odstavily z provozu. Jedna byla způsobena vadným teplotním senzorem ve venkovní jednotce ( v celém systému je několik elektricky stejných senzorů). Jako náhradu jsem použil externí čidlo do bojleru ( je elektricky stejné) a do bojleru zakoupil nové. Cena cca 800 Kč. Druhá porucha byla cca po 5 letech . Nefunkční oběhové čerpadlo ve vnitřní jednotce. Příčina - chybějící napájení +15 V , vadný tranzistor na desce. Oprava cca 20 Kč by tentokrát pro běžného uživatele znamenala výměnu celé desky za cca 6 tisíc, desky se totiý při poruše mění celé. To je ale běžné i u jiných značek. Z mého pohledu je spolehlivost naprosto perfektní. Jinak do systému nezasahuji, tak, jak jsem to nastavil, tak si to jede osmým rokem. Pravidelně čistím lamely venkovní jednotky, magnetický filtr, párkrát jsem doplnil vodu. Na jaře a na podzim očichám detektorem spoje chladivového okruhu zda těsní. Jinak nic.
Čerpadlo je hlučné. Díky situování domu neruším sousedy. Nedovedu si představit, že bych toto nainstaloval někam do hustější zástavby. Ale uvnitř domu to absolutně neslyším, jen v noci v nejbližší místnosti ( koupelna) a to vůbec nevadí. Několik zájemců o telko si panasonika nevybralo právě kvůli hluku, když mne navštívili. A myslím, že i současné modely s hlukem pokulhávají ve srovnání s jinými značkami. A ještě dodatek, hluk je za těch 8 let stále stejný. Pro objektivitu ale hluk projíždějících aut ze silnice je větší.
Dále mi vadí koroze venkovní jednotky. Po 8 letech je rezatá jak liška. Letos budu muset nějak ošetřit. Kastle jiných značek myslím takto nereznou. Co se týká provozních nákladů, jsem absolutně spokojen. Nemá cenu uvádět spotřeby, jen pro srovnání úspory 100 tis. na provozních nákladech jsem dosáhl v pátém roce používání. Za mne naprostá spokojenost. Ale pro uplnou objektivitu musím napsat, že jsem několik lidí z okolí zviklal na tepelko a nedovolím si tvrdit, že jsou všichni spokojeni. Spíše naopak,a nejsou to panasoniky.
Mohu porovnat s 9 kW ROTEX ( venkovní jednotka Daikin), vzduch-voda. Mám to pátým rokem na chalupě. Cena instalace cca 100 tis, ale!!! zase jsem to nekoupil v ČR.
Čerpadlo je v porovnání s panasonikem naprosto neslyšné. Panasonic by tady určitě neprošel. Co se týká čerpadla, má mnohem sofistikovanější ovládání. I toto čerpadlo mělo již poruchu. Nefunkční oběhovka ve vnitřní jednotce byla způsobena vadnou deskou DC invertoru přímo v čerpadle. Oprava výměnou desky za cca 1000 Kč. Tato porucha by byla nepříjemná v zimě, nevím jak zastoupení v ČR ale v německu mi to trvalo asi 10 dní od objednání po dodávku ( nechtěl jsem měnit celou oběhovku)
Proto určitě chápu běžné uživatele, když se při výběru zajímají o rychlost servisu.
A moje shrnutí?
Tepelko je jistě velice perspektivní topný zdroj. Bohužel spokojenost zákazníka vůbec nezávisí jen na výběru samotného zdroje , ale na systému topení i regulace jako celku. A v tom se bohužel u nás nejvíce chybuje.
I při končící zimě přeji všem levné teplo a pevné zdraví.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 21.02.2021 14:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Dobrý den pane Karle - takové příspěvky které uvádí konkrétní fakta čtu velmi rád.

Ale zarazilo mě jako topiče uhel. automatu že je provoz tep. čerpadla výrazně levnější než uhel. automatu a že jste ušetřil 100tis. na provozu za 5 let ... to jste ušetřil vůči uhlí a dříve dražší EE v tarifu D02d ??
Nějak nemohu uvěřit .. a proto se ptám na celkovou roční spotřebu EE ?

Autor: Ondra Křivský
Datum: 21.02.2021 15:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132951
reakce na ...
No na takovou úsporu zdaleka nedosáhnu. Ale věřím, že to lze. Mám TČ druhou sezonu (ne pnasonic, ale LG). První sezonu úspora oproti uhlí 7000 kč, letos to bude podobné.... Hned jak se mi zprůjezdní cesta k domu (v zimě nesjízdné), abych mohl s materiálem k baráku, tak zateplím stropy a v létě vyměním okna (mám stará netěsná špaletová), tak předpokládám, že bych se měl vejít ročně na 25-30 tis/rok za elektřinu. Loni jsem měl 43 tisíc, letos ještě nevím, ale bude to asi stejné. Sice udeřily mrazy (jsem z Krkonoš), ale elektřina o pár šestáků zlevnila a vyměnil jsem všechny dveře (včetně) vchodových, kde neskutečně táhlo, tak se to vyrovná

Datum: 21.02.2021 17:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A spotřeba u mě:
ořech 2 Bílina 80q .. za 28 000 Kč .. topení + ohřev TUV 200 l.
EE sazba D02d ... 9 000 Kč
plyn vaření 150 m3
barák nezateplený .. TZ cca 18 kW / 270 m n.m.
ps: o tč neuvažuji

Datum: 22.02.2021 05:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem o TČ taky neuvažoval, ale když mi zedníci přinesli cenovou nabídku na úpravu kotelny kvůli automatickému kotli a kominík .i řekl kolik bude stát rekonstrukce komínu.... Tak TČ byla jasná volba

Datum: 22.02.2021 06:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Uvítám info kolik ;-)

U mě:
český kotel z eshopu jedné montážní firmy - 50t. Kč
3cv + servo - 2t. Kč
chyběly mi nějaké fitinky a aut. odvz. ventil - 1t. Kč
komín - původní bez úprav nevyvložkovaný
regulátor tahu na kouřovod - 1,5t.
2 čidla - samovýroba - 0,4t s poštovným
el. čerpadlo 2t. Kč .. + vlastní práce domácího kutila

Datum: 22.02.2021 06:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak zedníci přišli s nabídkou cca 120 tisíc (kotel byl kvůli samotíži zasazen v zemi) a kominíci dali nabídky 80-100 tisíc (starý lezák 50x50 cm, odbourat až na půdu, vystavět nový, vyfrézovat, vyvložkovat)

Autor: Filip Novák
Datum: 22.02.2021 08:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117944
reakce na ...
"Příspěvek p. Nováka je už trochu mimo mísu, ale tak to tady na portálu chodí. Vůbec ho nechci kritizovat, naopak napsal několik velice důležitých faktů, které ale nešťastnou stylizací příspěvku schoval mezi řádky."

Tak a v čem je mimo mísu?

Autor: Filip Novák
Datum: 20.02.2021 18:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117944
reakce na ...
Určitě si nechte udělat kompletní nabídku od Panasonicu včetně všeho a pak třeba od Vaillantu.
Pokud bych šel do asiata, tak do Daikina - kompletní výroba v ČR + lepší parametry než Panasonic. A pokud bych chtěl ušetřit, tak radši LG, protože je ještě levnější a hlavně tišší. Těch čerpadel LG je v ČR nainstalovaných hodně. Tím pádem je hodně zkušeností a recenzí. Panasonic je na dnešní poměry extrémně hlučný - 65 db při plném zatížení, to je fakt na hraně.

"po pár rozhovorech a info padla volba na Panasonic"

To byly rozhovory s kým? S uživateli nebo prodejci?

Když padla zmínka o Acondu, tak ten rozhodně není právě nejdražší. Nechal jste si to nacenit?

Autor: Zdenek Neum
Datum: 22.02.2021 08:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121743
reakce na ...
Pane Novak máte ve všem naprostou pravdu :-D

Autor: Pavel Wolf
Datum: 22.02.2021 08:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Jo když zedníci viděli možnost vydělat lehce prachy, jen blbec by na tu cenu kývnul. A komín záleží na výšce, jestli byl vršek špatný tak přezdít jinak šla do toho strčit jen vložka jaké pak frézování. To byla připomínka jen k cenám co jste tady uvedl. Proti vašemu rozhodnutí pořídit TČ nic nemám. Dotace jsou na vše.
Dodatek kdo v dnešní době má barák a neumí si nic na něm udělat tak je chudák a jen solí prachy a to i neodborníkům.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama