Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Napékání pelet v misce hořáku - Benekov

Autor: Jan Pernička
Datum: 04.03.2021 19:14
uživatel: 131343

Dobrý den,
provozuji kotel Benekov C27, topím na pelety (značka Ridepal Royal Ivory - Benekovem doporučená) a dalo by se řící že každý rok řeším problém s tím, že v misce hořáku se mi napékají spálené pelety (resp. už nejde poznat, že jde o pelety, jde o jakousi spáleninu) na tuto misku, čímž dochází k ucpání přívodu pelet ze šneku do prostoru hořáku až dojde ke stavu, kdy podavač (šnek) není schopen tento odpor překonat a zastaví se.
Pak je nutno tyto napáleniny ručně odsekat (majzlík nebo šroubovák), což je poměrně pracné a je kvůli tomu nutné oddělat a znovu přidělat rošt.

Máte prosím někdo radu, jak tomuto napékání předcházet, a pokud ne, tak alespoň jak se nějak snadno těch napečených kusů zbavit?
Může být důvodem použitý druh pelet?

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 52   starší >>
Datum: 05.03.2021 06:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
- sdělte nastavení pro 30 a 100% .. pro jistotu a zda skutečně máte nastaveno pro pelety; dále spotřebu pelet za sezonu
- změřte dobu po kterou je kotel v útlumu
- re - p. Wolf - šnek nemá střižný kolík, ale tepelnou pojistku elmotoru podavače

ps: peletami to není; ale pokusíme se poradit
ps2: tip - http://www.ling.cz/userFiles/obrazky/freza-na-cisteni-retorty.pdf

Autor: Pavel Wolf
Datum: 05.03.2021 09:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Pane Vinklárek co se na tom mění že nemá kolík, taky se zastaví.

Datum: 06.03.2021 00:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Při 30% je výkon 20% a při 100% je to 38%. Spotřeba průměrně tuna/měsíc, tj. za sezónu tak 6tun.

Datum: 06.03.2021 09:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty hodnoty asi pana Vinklárka moc neuspokojí. Zeptám se jak máte veliký dům a na kolik vás stojí topení za sezonu?

Datum: 06.03.2021 15:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rodinný dům, 2 patra, větší, nezateplený, rozměry přesně neznám.
Ale řekl, že není pdostatné kolik utratím za topení, ale kolik tun protopím - to už jsme psal nějakých 6 tun. Na koruny bych řekl, že to dá nějakých 40tis. plus minus.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 06.03.2021 16:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nejvíc by mě zajímalo - jak jsem již psal - jak je kotel dllouho v útlumu ve kterém vznikají ty napékance .. minuty, půlhodinu nebo 2 hodiny ..?? Např. při současném počasí.
A také jsem se ptal na nastavení při 100% výkonu - tedy poměr podávání / pauza (nastavení ventilátoru který jste uvedl je nepodstatné).

Jinak je zřejmé že kotel máte vůči domu velmi předimenzovaný .. asi topenář odhadl že máte dost peněz a vnutil vám nejdražší kotel na trhu .. a je jedno zda na dotace či ne ...
6t pelet je cca 5t uhlí .. takže by stačil kotel o výkonu 15kW, případně 19kW jako je C16, C17 nebo B20.

ps: kontrolovat hořák byste měl 1x za měsíc a pokud zjistíte napékance tak je nutné je odstranit za včas (tu frezu si kupte - stačí když necháte kotel 0,5 hodiny vypnutý, pelety prohoří níž a poté můžete retortu vyčistit bez demontáže roštu; a po vyčištění kotel zapnout - pelety by se měly snadno rozhořet).

Datum: 07.03.2021 10:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Prodlevy v podávání mám nastaveny 25s a 75s (pro 100% a 30%), jinak samotná doba podávání je 5s. V útlumu je tam prodleva nějakých 6min.

V současném počasí velmi orientačně kotel topí zhruba 1h a následně je 1h (nebo 1,5h) v útlumu. Co jsem vyledoval je, že to natopí o 0.5 stupně více než požadovaná teplota a pak čeká v útlumu dokud teplota opět o těch 0.5 stupně neklesne. V noci je samozřejmě v útlumu pořád (resp. při velké zimě se občas pustí, aby udržel noční teplotu).

Ta frézka je dobrý nápad, něco podobného jsem heldal. Nemůže to poškodit retortu?

Topím na premiové pelety A1 třídy, snažím se o tu nejvyšší kvalitu, ale asi se tomu napékání moc zabránit nedá.

Datum: 07.03.2021 10:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
1) mám k dispozici tento pdf návod:
https://www.benekov.com/produkty_data/_climatix-premium_99.pdf

.. ale z toho co jste napsal je zřejmé že váš kotel je nastaven na výkon 25kW a jako palivo jsou nastaveny pelety (=pauza 6 minut v útlumu)
Osobně bych ale přenastavil parametry na 19kW dle obr.

2) Ohledně hystereze 0,5C ... tak toto je velmi neobvyklé nastavení. Mrkněte na konkrétní displey co je ve skutečnosti nastaveno.
Dle kap. 5.8 je výrobní nastavení 0C u "horní hystereze"
a
3C u "spodní hystereze".

příklad - je nastavena teplota 75C a kotel přestane topit při teplotě 75C a začíná topit při poklesu pod 72C

ps: o poškození retorty bych se nebál

Datum: 07.03.2021 16:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A čemu by pomohlo nastavit paraemtry na 19kW? Nebude pak mít kotel větší spotřebu?

Tu hysterezi mám nastavenu tak jak píšete. Ale ta podle mě nesouvisí s tím, co jsem psal. Já jsem psal nikoli o teplotě vody, ale o teplotě vzduchu v místnosti: Mám např. nastaven komfort na 22.5 stupně, tak kotel natopí místnost na 23 stupně a následně čeká, až teplota v místnosti opět poklesne na 22.5 stupňů.

Datum: 07.03.2021 16:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
... snížením výkonu dosáhnete delšího natápění ... a kratšího intervalu útlumu kdy se pelety připékají ..
.. a tedy za daného času např. za 24 hodin ... jde o přímou úměru - viz matematika cca 6. třídy základní školy ... se doba připékání pelet úměrně sníží ...

ps: kdybych topil jako Vy .. tak bych 1x za 14 dnů projel retortu ostrou 3-hranou škrabkou (=práce na 5 vteřin/měsíc ..) .. a nic dále neřešil .. ale vy toto neděláte .. a čekáte až šnek zabrzdí napékance na retortě ...

Datum: 07.03.2021 16:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No už je mi to jasné - tím, že prodloužím dobu podávání, tak nebude mít kotel tolik paliva a bude mu déle trvat než se zahřeje. Pak je ovšem otázka, jestli oheň neprohoří do šneku a do podavače.

Akorát nevím jak bych se tou škrabkou do retorty dostal, když bude plná horkých polospálených pelet. Nanejvýš jak jste psal nechat chvíli vypnutý kotel, ale i tak se obávám, že tam těch zbytků zstane dost a nebude pořádně vidět na stěny retorty.

Proto jsem se divil, proč jste začal psát o hysterezi, když jsem psal o žádané teplotě v místnosti..

Datum: 07.03.2021 18:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
... při natápění .. = provozu jsou pelety posouvány do hořáku .. a po tuto dobu se nenalepí na hořák .. a už vůbec neprohoří dolů do hořáku/podavače ...

ps: škrabka .. alias šábr je zbroušený 3-hranný pilník - viz obr. v odkazu .. obtočíte s ním vnitřek retorty a citem poznáte zda drhne/nedrhne a jsou/nejsou uvnitř napékance ... práce na 5 vteřin/týden

https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/40300-k-cemu-je-tento-desivy-nastroj.html

Datum: 07.03.2021 18:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za radu ohledně škrabky a frézky, to má smysl si pořídit.

K tomu prohoření - podle mého v případě, že bude nastaveno podávání na velmi velkou prodlevu, k prohoření dojít může (nejen v útlumu), zvlášť pokud do toho bude ventilátor silně foukat. To, zda u daného kotle pro daný typ pelet dojde k prohoření, bude podle mě záviset hlavně na tom, jak pomalu se podává a jak silně ventilákor fouká.

Datum: 08.03.2021 06:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ZNOVU:

Při natápění .. = provozu jsou pelety posouvány do hořáku .. a po tuto dobu se nenalepí na hořák .. a už vůbec neprohoří dolů do hořáku/podavače nebo násypky.

ps: ventilátor fouká do hořáku a NE do podavače.

Datum: 08.03.2021 08:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na to prohořeni a lepení se na hořák má vliv to podáváni v útlumu (6 min). A doba po kterou je kotel v tomto útlumu. Vše pramení z toho že topíte peletama uhlí tyto problémy nemá a je skoro za poloviční cenu a spálíte méně.

Datum: 08.03.2021 11:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je jasné, ale i v útlumu se pelety posuvají, i když ne tak často. Rozdíl mezi provozem a útlumem je tedy:
1) V útlumu jsou o mnoho delší prodlevy mezi podáváním.
2) V útlumu neběží ventilátor stále, ale jen v okamžiki podávání (a těsně po něm).

A pokud bych nevhodně seřídil parametry provozu kotle - nastavil tam např. pro 30%-ní výkon hodně velké prodlevy mezi podáváním - tak si myslím, že by také k prohoření dojít mohlo.

Datum: 08.03.2021 11:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
120 vteřin není dlouhá pauza .. viz tabulka výše.

Datum: 08.03.2021 17:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To sice ano, ale v útlumu to zase pořád "nerozfoukává" ventilátor, jako při provozu, v útlumu fouká ventilátor jen každých 6 minut.
Ale nerozpooruji to, že při takových prodlevách je malá šance na prohoření, spíš to byl laický dotaz, zda to přeci jen náhodou nemůže nastat.

Datum: 08.03.2021 19:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Už mi několik lidí řeklo že jim to prohořelo do násypky, hlavně se to v té retortě lepí a během topného období se to musí čistit.

Datum: 08.03.2021 12:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Určitě tam nenastavíte takové pauzy jako jsou v útlumu.

Datum: 07.03.2021 19:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Měl byste prosím odkaz, kde se tento 3-hranný škrabák nebízí? Narazil jsem např. na tyto stránky:
https://www.landsmann.cz/nastroje-nastroje-na-odjehlovani-skrabaky-nastroje_c925.html
https://www.boukal.cz/rucni-odjehlovace-a-skrabaky/262/kategorie
https://www.maister.cz/Nastroje/Skrabaky/Na-hrany/

, kde je nabídka několika 3-hranných škrabáků v ceně od 150 do 900Kč a nejsem si jist, který by byl pro mé účely vhodný. Děkuji.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 07.03.2021 20:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Dám vám lepší odkaz. Podívejte se doma v dílně a nebo se poptejte u známých jestli nemají starý tupý tříhranný pilník a pak si vezměte k brusce misku s vodou a škrabák si pěkně pomalu vybruste . Brousí se tak, že pilník ve vodorovné poloze přiložíte plochou na kotouč a vodorovně posouváte, vždy po několika vteřinách je potřeba ochladit, aby se ostří nevyhřálo a nezměklo.
Zkoušel jste na vypálení toho nápeku propan-butanový hořák? Buď by se to mělo vypálit a nebo alespoň změknout.

Datum: 18.03.2021 17:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
K tomu předimezování kotle: Je to možná, že má kotel zbytečně vysoký výkon. Např. když je přes den v útlumu, tak se běžně stává, že jeho teplota stoupne nad 80 stupňů, a pak vypustí horkou vodu do radiatorů - přestože teplota v místnosti neklesla pod hodnotu, při které začíná kotel topit.

Datum: 18.03.2021 19:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to časté přikládáni v útlumu, kotel trochu topí, po dosaženi zchlazovací teploty otevře ventil a vyžene s kotle horkou vodu, na to pok. termostat nemá vliv.

Autor: Jan Milata
Datum: 20.03.2021 10:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127368
reakce na ...
Prosim vas, kde jste prisel na takovy rozdil spotreby mezi palivy? Dekuji.

Datum: 20.03.2021 11:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kdo napsal a co?

Datum: 20.03.2021 11:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Napsal jsem "6t pelet je cca 5t uhlí" .. a vycházím z výhřevnosti dle infa Ing. Lyčky a zkušenosti profíků kteří u retortového hořáku zjistili v provozu až o 20% vyšší spotřebu pelet vůči uhlí.
ps: napište své zkušenosti ;-)

Datum: 20.03.2021 11:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bavíme se o retortovém hořáku. A tam u pelet musíte v útlumu podstatně více přikládat než u uhlí, ten rozdíl může být klidně 10 násobný.

Autor: Jan Milata
Datum: 20.03.2021 12:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127368
reakce na ...
Nevim kdo je tento pan, ale vychazim z udaju dodavatelu a z tech mi vychazi plus minus podobna vyhrevnost. Nevidim nikde 20% rozdil. Ano s tim utlumem souhlasim. Osobne jsem to nemeril, ale cetl jsem zkusenost kdysi uvedenou zde a pokud si pamatuju, tak to od rana do vecera v utlumu vzalo 3-4 kg pelet. Coz je extremni pripad a neni to nejak zasadni cislo . Pominuli, to ze je nekdo pitomec a tezce predimenzuje a idealne jeste prida nekolik kubikovych akumulaci k retorte,muze se spotreba zvysit. O tom neni sporu. Ja jen chtel objasnit, kde se teda ta energie vypari.. v retorte mi taky zbyde z pelet jen prach. Utlumy nehodi tunu navic, pokud nejsem pitomec viz vyse. Reklamni hlasky neberu v potaz. Jediny 20% mezi palovy o kterem vim, je objemova hmotnost. Ta by mohla lajka rozhodit a dovezt k pocitu ze pelety to zere vic.

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 20.03.2021 12:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Pane Vinklárek to není pelety proti uhlí- výhřevnost je zhruba stejná. Jde o to že v retortovém hořáku topit peletama- jde jedině,tak že hořák je neustále v činnosti a nepadá do útumu a to dost dobře u předimenzovaných kotlů nejde. V útlumu se postupně napéká a sklovatí při prohořívání dovnitř vrstva na přechodu mezi podavačem a retortou. Postupně roste a dělá neplechu až ustřihne kolík a to je signál něco z přechodu vykutat. Topit peletama z hledicka ceny jde jedině v automatickém hořáku se zapalováním a čistěním -v retortě je to ekonomický nesmysl. Na stejná TZ domu s retortou a palivem pelety -versus automatický hiořák +30% spotřeby oproti automatickému hořáku, to se potom ta retorta hodně prodraží.

zobrazuji 1 - 30 z 52   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama