Mokré fleky na fasádě, voda za polystyrenemDobrý den,
obracím se zde s žádostí o radu.
Na podzim jsme se nastěhovali do nového RD (bugalov, pasiv, uvnitř sádrové omítky, Ytong 300 mm + 250 mm šedý polystyrén + stěrka, zatím bez venkovní omítky).
Anhydrit do podlah se vylíval 24.4.2020 a vinyl se pokládal po 3,5 měsících. Blower door test 0,46. Zateplení fasády se dělalo poslední 2 týdny v srpnu za velice krásného počasí na opticky suché zdivo.
Rekuperace jela celou zimu na nejvyšší obrátky ,tj. nějakých 350 m3/ hod. letošní zima s teplotami pod 20 stupňů dům prověřila. Uvnitř sucho a žádné plísně, i když při těch mrazech se občas okna zevnitř orosila (přes noc, kdy výkon rekuperace snižuju). Ale teď k problému.
Při prní oblevě se na fasádní stěrce objevily mokré skvrny (viz fotografie). Polystyrén se nekotvil hmožídnkami.
Cca po týdnu od zjištění některé skvrny vyschly, ale některé přetrvávají už 1,5 měsíce. Včera jsme se rozhodli udělat sondu a vyříznout kus polystyrénu a už v tloušťce cca 15 cm (z venku) jsme narazili na poměrně dost vody. To znamená, že voda je mezi zdivem a polystyrénem. Vždy je flek v místě, kde se srážejí polystyrenové desky (v kříži).
Prosím o názory, zda je to opravdu jen konstrukční vlhkost, která časem vyschne nebo se může jednat o jiný problém. Vnější omítku jsem odložil zatím až na podzim, abych viděl co se s tím přes léto stane. Případně jaké proto máte vysvětlení, protože to že jsem na to nedal venkovní omítku byla víceméně náhoda a kdybych jí udělal, tak se to ani nedozvím. Resp. u většiny staveb se omítka dělá zároveň se zateplením, tak nevím jestli to tak mají všichni nebo jsem v tomhle nečím za exota.
Už se na to dívali zástupci realizační firmy, projektant, technik z DEK, technik z Webberu a několik dalších inženýrů z oboru a všichni tvrdili, že to vidí poprvé. Tak bych našel rád někoho, kdo už to viděl a ví o co jde.
Děkuji všem.