Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

ekvitermní regulátor + podlahové topení + radiátory... nepřetržitý provoz oběhových čerpadel

Autor: Martin Pekárek
Datum: 25.03.2021 22:16
uživatel: 134272

Fotogalerie:

Mám ve zkratce takovýto otopný systém: Plynový kotel, kotel na tuhá paliva, AKU 1000L, dva topné okruhy (podlahový a radiátorový). Vše řídí regulátor Siemens 63.283. Před kotlem na tuhá paliva je oběhové čerpadlo, které spíná při teplotě výstupní vody z kotle 60°C. pak má každý topný okruh (podlahový a radiátorový) své vlastní oběhové čerpadlo i směšovač vody, který smíchává vstupní vodu do okruhu s vodou z kotle s vodou, která se vrací z topného okruhu.

Můj dotaz se týká situace, kdy je přes den dosažena požadovaná teplota v místnosti. Oběhové čerpadlo daného okruhu, ale stále běží. Běží tak v podstatě non-stop. Je to v pořádku?

Regulátor například v daný moment hlásí, že požaduje do podlahovky vstupní vodu jen 8°C a aktuální teplota vody tam je 18°C. Směšovač podlahovky je automaticky úplně zavřeny. Přesto oběhové čerpadlo dál běží, takže jen honí vodu v okruhu stále dokola. To mi přijde jak zcela zbytečné...

Oběhová čerpadla jsou neregulovatelná. Mají jen klasické manuální nastavení na jeden ze tří stupňů rychlosti. Nevyřešila by problém regulovatelná čerpadla?

Díky za názory.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Bohdan Truska29.03.2021 23:12
Jaroslav Dítě26.03.2021 12:36
Martin Pekárek26.03.2021 12:00
Jaroslav Dítě26.03.2021 09:44
Jaroslav Dítě26.03.2021 09:39
Pavel Wolf26.03.2021 07:57
Martin Pekárek25.03.2021 23:05
Pavel Wolf25.03.2021 22:55
Martin Pekárek25.03.2021 22:42
Josef Vavra25.03.2021 22:35

Datum: 29.03.2021 23:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116475
reakce na ...
Toto jsem ještě neviděl, aby u RVS běželo čerpadlo trvale. Vždy to má nějaký důvod. Zkuste se mrknout do kapitoly diagnostika spotřebiče, tam je vidět, jestli je sepnut kontakt čerpadla(ř.8 730, ř.8 760. Dále se zkuste podívat do kapitoly stav zařízení, píše to v jakém režimu se nachází topný okruh(ř.8 000, ř.8 001). Ještě je kapitola informace stav TO1 a stavTO2.
Na základě tohoto lze usuzovat, co se kde odehrává. Nejlepší by bylo řešit nastavení přes telefon 721 655 914. Předpokládám, že webserver nemáte, potom by šlo vše bez problému nastavit na dálku.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 26.03.2021 09:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Regulovatelná čerpadla to v žádném případě neřeší. Ty termostaty vás přijdou levněji než ta čerpadla. To myslím pro tento účel. Jinak novodobá čerpadla s elektronickým ovládáním snižují spotřebu až na čtvrtinu oproti těm co máte. Jejich cena je však dvojnásobná až trojnásobná.

Datum: 26.03.2021 09:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nabízí se jedno řešení. Do napájecího okruhu čerpadla vsadit pokojový termostat, který po dosažení teploty přeruší napájení čerpadla okruhu. U radiátorů to je běžné, u podlahy to muže způsobit mírné rozkmitání požadované teploty. Např +-0,5°C.

Datum: 25.03.2021 22:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přepnout čerpadla na spínač kotle na tuhá nemůžu, protože je tu ještě jeden zdroj - plynový kotel. V úvodním dorazu jsem ho neuvedl, měl jsem to za zbytečnou informaci.... teď do dotazu plynový kotel raději doplním...

Autor: Pavel Wolf
Datum: 25.03.2021 22:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Požadavek regulátoru 8st voda to je docela zvláštní to už chladíte? Staré čerpadla mají spotřebu min. 5x větší než elektronická. Musíte také napsat jak často měníte způsob vytápění a jak je vše zapojené. foto schéma

Datum: 25.03.2021 23:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Protože dům je v rekonstrukci a tu část, kde je PT ještě neobýváme, tak tam je termostat nastavený jen na 14st. Proto ten požadavek na vodu jen 8st.

Těžko říct, jak často budeme měnit způsob vytápění. Otopný systém je v této podobě od ledne a teprve se s ním sžívám.

Topenáře jsem se ptal, zda je normální, aby čerpadla pořád běžela. Říká, že ano - v denním režimu mají běžet pořád. Regulovatelná čerpadla prý do PT nedává, protože, když cítí odpor, začnou snižovat výkon a dělává to prý problémy.

Nevím, někdy mám pocit, že některé věci dělá automaticky, jak je roky zvyklý, aniž by přesně věděl proč. Zároveň jsem ale laik a nechci rovnou tvrdit, že nemá pravdu.

Schéma přikládám.... TO1 je podlahovka, TO2 radiátoery. TO3 ještě není instalován. ANi ohřev vody ještě není v provozu.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 26.03.2021 07:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Berte to jako můj názor. Koupit si kotel v dnešní době který má při jmenovitém výkonu teplotu spali 260 st není asi moc dobré. I Rojek má min. teplotu zpátečky 55st. co většinu doby kdy budete topit nebude bez 3ctv splněno a kotel potom většinou dehtuje. Takto zapojené okruhy se budou mezi sebou ovlivňovat. A k čerpadlům, jelikož běží skoro po celou dobu topné sezony tak je velice důležitá jejich spotřeba, nevím jakou spotřebu mají ty vaše, ale elektronické poběží se spotřebou do 10W. Evidentně topenář čerpadla moc nezná, funkce autoadapt se používá jen v okruhu radiátorů kde jsou použité term. hlavice a čerpadlo s touto funkcí je dražší.

Datum: 26.03.2021 12:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za názor. Na vstupní vodě do kotle je nainstalovaný směšovací ventil ESBE, který mám nastavený na teplotu 70st. Směšuje vratnou vodu z okruhu a akumulace s výstupní vodou z kotle.

Ve schématu, který je od topenáře, kotlový okruh a směšovací ventil není, protože ho tam topenář neměl. Po spuštění neměl kotel dobrý výkon. Teprve až jsem si něco sám načetl, přesvědčil jsem topenáře, ať krátký kotlový okruh a směšovač vratné vody doinstaluje.... co k tomu dodat.

Datum: 26.03.2021 12:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co k tomu dodat? Pán by měl změnit název profese z topenář na instalatér potrubí. I tam by měl možná mezery. V.I. Lenin byl zavržen, ale pravidlo: "Učit se , učit se a učit se..." platí pro dnešní dobu ještě více. (I když i ten Lenin to určitě někde opsal).

Autor: Josef Vavra
Datum: 25.03.2021 22:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133727
reakce na ...
Všechna čerpadla zapojte za kotlový spínač. Tedy vypínat všechny. To radiátorové by se navíc při správném seřízení průtoků mělo dát přepnout na nejmenší rychlost.
Trvalým chodem jednak zbytečně topíte elektřinou za spotřebu těch zbytečně běžících čerpadel, zkracujete jim životnost a v době, kdy netopí kotel navíc vychlazujete nejvíc ta místa, která chcete nejteplejší. K nastudování souvislostí odkazy
https://forum.tzb-info.cz/148649-jak-precizne-funguji-termohlavice
jako odezva řízení radiátorů a v odkazu
https://forum.tzb-info.cz/149589-je-vhodne-menit-teploty-v-nepritonosti/vsechny-prispevky#text35
máte perfektní řízení podlahovky tak, že není poznat kdy topí a kdy netopí.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama