Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Čistička

Autor: Miroslav Hnátek
Datum: 28.03.2021 06:10
uživatel: 117566

Dobrý den,chtěl bych požádat o radu zdejší odborníky.Mám chalupu,ale bohužel pozemek kolem ní je obecní a obec ho neprodá,řeším tedy vodu a odpady.Napadlo mě,že bych do sklepa dal 15m3 nádrž na deštovou vodu a čističku odpadních vod a chci se zeptat mohu z čističky odpadních vod vodu zpět vrátit do nádrže a užívat ji na sprchování?
Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Miroslav Hnátek06.04.2021 15:20
Dagmar Kopačková06.04.2021 12:41
Miroslav Hnátek06.04.2021 03:26
Ondřej Miňovský06.04.2021 03:15
Miroslav Hnátek06.04.2021 02:41
Miroslav Hnátek06.04.2021 01:58
Ondřej Miňovský06.04.2021 01:34
Miroslav Hnátek03.04.2021 13:24
Josef Vavra03.04.2021 09:33
Miroslav Hnátek03.04.2021 05:14
Miroslav Hnátek03.04.2021 04:34
Miroslav Hnátek03.04.2021 04:31
Miroslav Hnátek03.04.2021 04:29
Miroslav Hnátek03.04.2021 04:29
Josef Vavra02.04.2021 20:54
Ondřej Miňovský02.04.2021 20:20
Ondřej Miňovský02.04.2021 20:08
Miroslav Hnátek01.04.2021 18:39
Miroslav Hnátek01.04.2021 18:37
Miroslav Hnátek01.04.2021 18:35
Martin Plesník01.04.2021 18:14
zdeněk Žabička01.04.2021 06:32
Mirek Svejda28.03.2021 20:25
Miroslav Hnátek28.03.2021 18:37
Miroslav Hnátek28.03.2021 17:07
Mirek Svejda28.03.2021 10:10

Datum: 06.04.2021 12:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104471
reakce na ...
Dobrý den,
1. recyklace šedé vody a využití na na splachování, praní viz https://voda.tzb-info.cz/vlastnosti-a-zdroje-vody/22051-hydraloop-zarizeni-na-recyklaci-vody-v-domacnosti, pořízení s dotací dešťovka.
2. recyklace také viz https://www.estav.cz/cz/9316.co-je-to-seda-voda-jak-s-ni-nakladat-a-jak-ji-recyklovat
3. kabinetní řešení čištění deš´tové vody https://voda.tzb-info.cz/124700-as-rainman-novinka-mezi-upravnami-vod-pro-domacnosti
4. požadavky na akumulaci bílé vody https://www.estav.cz/cz/6299.pozadavky-na-akumulacni-nadrze-na-bilou-vodu-iv
5. projekt ostrovní dům https://www.tzb-info.cz/122396-ostrovni-dum-as-island

Datum: 06.04.2021 15:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc děkuji za info,prostuduji.

Datum: 01.04.2021 18:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě dodám,prosím nezajímají mě názory, že to nejde,zajímají mě názory které mě povedu buď k tomu,že to sám nebudu chtít,či ty které mě povedou k zdárnému konci.

Autor: Martin Plesník
Datum: 01.04.2021 18:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 134403
reakce na ...
Dobrý den,
zpětné využití "šedé vody" ke sprchování bych nedoporučil. Je běžnou praxí využívat ji ke splachování, k praní, na zahradu atd.
Ani legislativně si nemyslím, že to je možné. Dle norem EU je k osobní hygieně určená "voda k lidské spotřebě", která musí splňovat, čert ví jaké, chemické hodnoty. U nás zatím neexistuje norma která by se tím zaobírala nějak konkrétně. Jak tady již někdo zmiňoval, ta filtrace s obyčejnému člověku dostupnou technologií nebude nikdy až tak dokonalá.
Já osobně bych ke sprchování používal doma mnohem raději přefiltrovanou dešťovou vodu.

Datum: 01.04.2021 18:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano přesně tak,legislativně to nelze,ale membránová čov to již dokáže vyčistit téměř na uroveň pitné vody a vzhledem, ktomu, že se koupeme v řekách,rybnících tak nevydím důvod proč se v tom nesprchovat,tedy pokud to čov vyčistí na úroveň která tomu odpovída a upřímně legislativa je mi u zadele důležitý je výsledek.

Autor: Ondřej Miňovský
Datum: 02.04.2021 20:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131011
reakce na ...
Jaj tenhle Váš komentář jsem přehlédl. Což mě mrzí, býval bych nic nepsal. Pane Hnátku, neuražte se, ale jste blázen jestli se chcete sprchovat vodou čištěnou ze splašků na základě reklamního sloganu výrobce ČOV.

O. Miňovský

Datum: 03.04.2021 04:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ježiši jakých splašků?

Autor: Josef Vavra
Datum: 02.04.2021 20:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133727
reakce na ...
Hlavně naprosto nechápu ekonomičnost provozu. Ze 100 m2 střechy mi přiteče ročně 70 kubíků do bazénu. Je to voda měkká, kterou stačí ošetřit modrou skalicí dávkováním jako do studní v létě(v zimě se nekazí), nebo stačí bazén přikrýt, aby nedopadalo sluneční světlo. To ve sklepě bude splněné dokonale.
Ověřeno letošním provozem bazénu ve sklepě, trvale 20°C, tak 1x týdně ohřátá na 37°C se nekazí. Dokonce ani mýdlo nevadí - vše se vyvločkuje a sedne na dno - stačí vyluxovat.
Vody tedy naprší pro 2 osoby trvalého pobytu dle normativu. Vzhledem k tomu, že je měkká, hodí se i na praní naprosto luxusně. Na čističku se vykašlete, stačí jen sbírat dešťovku.

Datum: 03.04.2021 04:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za informaci,ale já chci tu vodu vracet zpět do systému pokud rozumite?

Autor: Josef Vavra
Datum: 03.04.2021 09:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133727
reakce na ...
Ale já Vám názorně ukazuji, že tu vodu do systému vracím. Mýdlo je zcela bez problémů, prach ze střechy také. Zahodil bych jen pračkovou vodu + první máchání. To do trativodu proložit tím, co občas vyluxujete. Super je odpad uprostřed dole a rotační usazování. To funguje bez lidského zásahu. A pochopitelně je to výrazně lepší, než písková filtrace.

Datum: 03.04.2021 13:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,to zni zajímavě,zeptám se a co děláte s vodou z dřezu a pračky?

Autor: zdeněk Žabička
Datum: 01.04.2021 06:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101170
reakce na ...
Samozřejmě lze vodu vyčistit:
http://video.aktualne.cz/dvtv/pitna-voda-z-praseci-kejdy-otazka-vterin-tvrdi-odbornik/r~488bf2fae52211e4b8ba0025900fea04/
Je otázkou co Vás to bude stát. Nahoře lítá stanice a má uzavřený cyklus hospodaření s vodou.
Trochu to vypadá na perpetuum mobile, jestli si vzpomínáte na školu. Když tu vodu odpadní vodu využijete, kam s dešťovou?

Datum: 01.04.2021 18:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslím,že membránova čov to dokáže. Společnost Bmto z liberce, již takovou čističku vytvořila společně s libereckou vut.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 28.03.2021 10:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
To je špatný nápad. Čištění není tak dokonalé, aby to šlo použít do sprchy. Navíc umístění ve sklepě není moc vhodné.

Datum: 28.03.2021 17:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za informace,bohužel jiné umístění není možné,jak jsem již psal pozemek okolo vlastní obec a nechce ho prodat, jaké by jste měl jiné řešení?
Děkuji

Datum: 28.03.2021 18:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě jsem chtěl dodat,že do čov nebude připojen záchod,budu to řešit separačním wc popřípadě spalovacím wc.Proto jsem si myslel,že by to mohlo být možné.Děkuji za odpověď Mirek

Autor: Mirek Svejda
Datum: 28.03.2021 20:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Záchod je hlavní zdroj potravy pro čistící bakterie. Obávám se, že COV pak nebude fungovat. Tady se těžko radí

Datum: 02.04.2021 20:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Hnátku,

váš záměr je pozoruhodný, ale po tomto příspěvku se mi zdá, že měníte pravidla hry. Rozumím Vašemu požadavku odpustit si názory, že to nejde, protože hledáte řešení problému a ne důvody proč "to nejde". Musím Vás ale upozornit, že z toho mála informací které poskytujete se nedá ubránit pocitu, že jdete hlavou proti zdi záměrně.

Nevím jak je to v obci o které mluvíte s odpady a vodou, nicméně pro zavedení a odvedení vody do/z již existující nemovitosti, která je obcí uznána jako nemovitost k bydlení/rekreaci není nutné vlastnit všechny pozemky okolo. Naopak, obec sama musí mít zájem na tom aby všechny nemovitosti byly řádně napojeny na vodovod a kanalizaci. Zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích v § 8 odst. 5 ukládá vlastníkům a provozovatelům veřejné infrastruktury povinnost umožnit připojení na vodovod nebo kanalizaci a dodávat pitnou vodu nebo odvádět odpadní vody a čistit odpadní vody, pokud to umožňují kapacitní a technické možnosti těchto zařízení.
Pro napojení se na infrastrukturu není nutné všechny pozemky vlastnit, ten poslední který by tomu měl bránit je samotná obec, zvlášť jestli předmětné pozemky vlastní. Doporučil bych vám se obrátit na právníka a jeho prostřednictvím oslovit obec. A obecně bych investoval prostředky do snahy udělat rozumné řešení, které bude fungovat, bez zbytečných komplikací a nejistot.

A teď k samotnému vašemu záměru:

Jestliže hodláte v domě s nějakými vodami nakládat musíte je mít kam vypustit nebo vylít. To si musíte uvědomit není jen tak. Například si představte, že se vám voda v nádrži na sprchování kontaminuje a budete ji muset zlikvidovat. Jak to uděláte? Necháte ty 1-3 kubíky zasakovat do základů domu? Nesmíte zapomenout že i na toto jsou zákonné požadavky a jestli v domě chcete s vodami nakládat musíte na to mít povolení, příslušný vodoprávní úřad budou právě odpovědi na tyto otázky zajímat.

Takže Úkol č. 1 Vyřešit odpad, zasakování, nebo žumpu kterou budete vyvážet.

Jestliže vás pouze zajímá technologické řešení čištění pak rovnou zapomeňte na jakékoliv biologické čistírny, ty jsou závislé na kontinuálním přísunu "potravy" a navíc nikdy nečistí vodu úplně a navrhují se právě na předem definovné zbytkové znečištění, a to ještě jen na jeho překročení v přípustném počtu incidentů v průběhu roku. Prostě zapomeňte na biologickou čistírnu pro jeden dům. Navíc právě tuhle čistírnu, jo a mimochodem je to čistírna ne čistička, vám bude povolovat (a kontrolovat) místně příslušný vodoprávní úřad. Navíc ĆOV je sama producentem odpadních kalů, které musíte nějak likvidovat - to vše je samozřejmě součástí povolení k nakládání s vodami, bez kterého vám to nikdo nepovolí.

Jestli vyřešíte odpad nebo ho již vyřešený máte a jde vám "jen" o to využít dešťové vody na sprchování pak to je řešitelné relativně snadno a nebudete potřebovat čistírnu. Dešťové vody stačí před nátokem filtrovat, je ale potřeba vyřešit kam s materiálem který z vody vyfiltrujete. Jako proveditelné řešení bych viděl sítový filtr + pískový filtr a za ním akumulaci, vodu bude dobré dezinfikovat např. chlornanem (savo). Budete muset řešit jak vodu zachytit již na vtoku nějakou předřazenou akumulací, protože filtry které si budete moct dovolit nebudou mít průtočnou kapacitu jakou vám nadělí deště na střechu. A bude dobré si zpřístupnit střechu kterou budete chodit pravidelně pulírovat abyste nemusel čistit filtry každý den. Tím se dostáváme k podstatnému problému - čištění filtrů. Jestli nemáte zvedenu pitnou vodu, nebo přístup ke studni, začněte přemýšlet kde vezmete vodu na praní filtrů. Můžete pro ten účel použít vodu již dříve profiltrovanou, ale počítejte s tím, že vám pak asi nezbude moc na to koupání. A pak budete muset něco udělat s tou vodou z výplachu filtrů, což možná celou tuhle šílenost staví do docela jiného světla, že?

Jo a srovnání s ISS dost pokulhává, protože z ISS můžou astronauti vyhodit a vylít cokoliv, což na obyčejné chatce uprostřed obce kdesi v českém zapadáku prostě nejde.

Odpad ze záchoda a ostatně i odpadní vodu nebo i celou dešťovou vodu můžete taky odpařovat a zbylé odpady spalovat. Ale s ohledem na spalné teplo vody by bylo dobré abyste byl naftařský šejk. I náklady na prosté vyvážení žumpy dvakrát měsíčně je srandička proti nákladům na spalování mokrých odpadů.

Tohle už byla samozřejmě jen srandička nakonec. Takže pane Hnátku s pravdou ven, proč se vlastně nechcete domluvit s obcí jak korektně likvidovat odpadní vodu?

O. Miňovský

Datum: 03.04.2021 04:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To zajisté máte pravdu, jen s tím,že první přípojky jsou od nemovitosti 2km.Tudiž to nepřipadá v úvahu.Proto hledám ostrovní řešení,opět ptám se o radu odborníku na toto téma prosím.

Datum: 03.04.2021 04:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen pro upřesnění, objekt se nacházi na kopci,kdy výškový rozdíl je zhruba 100 od možné přípojky,je jedinný, žádný jiný se tam nenachází,tudíž dosti pochybuji,že by obec zasponzorovala přečerpávací stanici. Na obci mi mužou vyjit vstříc pouze s tím,že mi dovolí vsakování,ale nepovolí stavbu septiku,proto wc bude separační.

Datum: 03.04.2021 05:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Momentálně v rekonstrukci.

Datum: 06.04.2021 01:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Těžko odhadnout vaši situaci, možná jste se mohl o okolnostech vaší stavby a situace kolem ní trochu víc rozepsat, jestli to myslíte vážně. Mohu reagovat pouze na informace, které zde uvádíte.

Znovu říkám, jestli v té stavbě má někdo bydlet (nakládat s vodami) musíte příslušnému vodoprávnímu úřadu doložit jak s nimi budete nakládat a je to pochopitelně především ve vašem zájmu. Doporučil bych Vám se pokusit využít informací od "obce" k vašemu prospěchu a volbě správného způsobu likvidace odpadních vod. Např. obec musí mít zpracovaný územní plán, kde se popisuje jak se na jejím území řeší nakládání s vodami a musí mít zpracovaný plán případného rozvoje. To se samozřejmě týká i odlehlých nemovitostí. Pakliže se tam tato informace nevyskytuje, chtějte po obci písemné vyjádření. To by Vám mělo významně pomoci při doložení vašeho záměru na vodoprávní úřad.

Stavba je jak vidno v rekonstrukci, máte zpracovaný projekt? V projektové dokumentaci by právě toto mělo být vyřešeno a v rámci inženýrské činnosti předjednáno se stavebním úřadem vodoprávním úřadem a v případě, že uvažujete jakoukoliv formu zasakování pak především s místně příslušnou správou povodí, na jejímž dobrozdání to celé obvykle stojí a padá.

Jestli zatím jen uvažujete jak dál pak bych Vám samozřejmě doporučil se obrátit na projektanta. Tady se pohybujete ve veřejné diskuzi a to je samozřejmě zdroj informací poněkud nespolehlivý.

Ale ještě pro vaši informaci k diskutovanému zasakování. Voda kterou chcete zasakovat musí samozřejmě splňovat limity, které vám určí vodoprávní úřad (správa povodí) - prostě nemůžete jen tak zasakovat vodu ve které se vykoupete nebo něco vymácháte. Z tohoto hlediska je poněkud nešikovné abyste odpad z wc separoval nebo dokonce spaloval a slabě znečištěné vody z kuchyně a koupelny pak čistil. Jestliže nemáte naději na přípojku na obecní rozvody, což ale z toho co píšete nevyplývá, Pak vám samozřejmě nezbude jiná možnost, než vodu nějakým vhodným způsobem čistit. Pak bude samozřejmě čistit všechno a ne jen část a řešit další problém co s tím zbytkem. Ale i s tou vyčištěnou vodou je potřeba "něco" udělat a to něco (zasakovat, odvést do vodoteče, nebo pravidelně vyvážet) Vám tady nikdo neporadí, závísí to na okolnostech viz výše.

A abych odpovědět konkrétně na váš původní dotaz, jestli se můžete sprchovat vodou z čistírny (pakliže jste ten dotaz myslel vážně). Odpověd je V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NE, bez ohledu na to jestli tu čistírnu krmíte také splašky z WC nebo jen ze samotné sprchy a naprosto bez ohledu na to jaký typ čistírny si nainstalujete. Slovo "nemůžete" chápejte spíš jako, že byste podle mého názoru ve vašem vlastním zájmu fakt neměl, ne že by tomu něco fyzicky bránilo.

Abych řekl pravdu pořád mi trochu uniká čeho vlastně chcete dosáhnout. "Ostrovní řešení", to je jako co? Voda není elektřina, žádné ostrovní řešení neexistuje. Jestli nemáte stavět načerno pak budete muset nakládání s vodami vyřešit, čím dřív to uděláte tím levněji vás to vyjde.

Datum: 06.04.2021 01:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak ze,pane vážně pokud nevíte,tak prosím neraďte,ostrovní systémy i ty vodní samozřejmě existuji, projekt samozřejmě mám,ale bylo v něm počítáno s vrtem,ale bohužel voda nenalezena.
Vás jen prosím aby jste již neodpovídal,jelikož rozumíte jen teoretické stránce věci a to mě opravdu moc nezajímá.
Přeji Vám pěkný den.

Datum: 06.04.2021 03:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To co vydáváte za ostrovní systém (asio) žádný ostrovní systém není, protože předpokládá externí vstup dešťové vody (nebo studnu) a odtok vyčištěné vody (odpar, nebo zásak, nebo odpad do řeky).
To je asi jako ta slavná "chytrá karanténa", která byla tak chytrá asi jako je tenhle systém hospodaření s vodou "ostrovní".

Po mě za mě si nainstalujte co chcete, ale nemyslete si že na tenhle váš "ostrovní systém nebudete potřebovat povolení k nakládání s vodami. A jestli máte (budete mít) děti, pak pánbů s Vámi až budete vysvětlovat na sociálce jak pro ně zajišťujete doma hygienické podmínky. Hodně štěstí.

Datum: 06.04.2021 03:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nikdo netvrdí, že není třeba povolení,nikdo netvrdí, že se tam bude bydlet /chalupa/,od začátku tvrdím,že to budu řešit přes dešťovou vodu na vstupu,tak ted nevím zda jste to postřehl.

Datum: 06.04.2021 02:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
https://www.asio.cz/cz/599.ostrovni-dum
Zde je například toto řešení

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama