Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

opěrná zeď- jak zasadit dům do terénu

Autor: Petr Čech
Datum: 06.04.2021 12:24
uživatel: 108736

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6
Dobrý den! Rád bych se zeptal přítomných odborníků na radu ohledně zasazení hrubé stavby RD do terénu, přesněji řešení opěrné zdi a propojení "podzemní" části stavby s vrchním patrem na terénu...

Než popíši o co přesně jde, musím podotknout, že bohužel můj projektant, kterého bych jinak samozřejmě na vše poptal a konzultoval řešení a realizaci s ním, nedávno tragicky zemřel, takže musím pro radu jinam...

K samotné stavbě, spodní část domu (garáž a technické místnosti), je ve spodní části svahu (odtěžená skála), následně nad touto garáží a dále směrem doprava na terénu bude bytová jednotka.

Hrubou stavbu garáže mám prakticky vyzděnou, nyní řeším, jak provést správně "opěrnou" zeď mezi pravou vnější obvodovou stěnu garáže a původní terén (skála), a jak dále "napojit" základy vrchní části domu....

Uvažoval jsem tak, že paralelně se stěnou vyleji betonový monolit, který bude provázán armováním jak se základy spodní části budovy, tak výše pak se železobetonovou deskou vrhní části domu a stropem nad garáží.... Moje otázka zní, zda dát tuto betonovou "opěrnou" zeď co nejblíže k té obvodové cihlové zdi garáže, nebo ji naopak několik centimetrů odsadit a prostor mezi cihlovou zdí garáže a betonovou opěrnou stěnou vyplnit polystyrenem...? A pak také hlavně, kam přesně pak umístiti izolaci proti vodě- přímo na stěnu garáže?, na opěrnou zeď směrem k obvodové zdi?, na opěrnou zeď směrem k terénu?... A také, jak vyřešit propojení stropu garáže s deskou vrchní části domu tak aby se dohrmady utvořila jenda velká betonová deska o 200m2...

Doufám, že mi bude někdo ochoten pomoci v nastalé situaci a poradit, jak to správně vyřešit... Doplním, že nad garáží uvažuji strop porotherm s miako nosníky a vložkami...

Pro lepší představu o čem mluvím přikládám obrázky...

Děkuji předem za jakoukoliv fundovanou radu!

S pozdravem

Petr Čech

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Datum: 16.04.2021 10:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131011
reakce na ...
Pane Čechu,
tyto dvě konstrukce jsou natolik rozdílně založené, že budete potřebovat provést pečlivé oddilatování obou domů (jedná vlastně o dva samostatné domy).
Všechny pevné konstrukce které byste mezi nimi vytvořil vám časem prasknou a čím víc byste je vyztužil tím větší nebezpečí by hrozilo, že porušení vynesete do dalších nosných částí.

Spodní stavbu bych řešil normálně jako samostatný dům, s tím že na patře připravíte patky na kluzné uložení desky horního domu.
Poučení hledejte např. zde:
https://docplayer.cz/105710551-Dilatace-nosnych-konstrukci.html
Šikmá střecha se dilatuje obtížně, myslím že se nevyhnete vybudování oddilatovaných vnitřních štítů. Podobně jako to mají dvougenerační domy.

Vylévání proluky mezi zdí garáže a obnaženou skalou je nesmysl, ta výplň by neměla žádnou statickou funkci. Myslím, že bez zkušeného projektanta a geotechnika se neobejdete. Možná budete potřebovat dvojici/čtveřici pilot na podepření "visuté" části domu.
Jestli ta vzdálenost není "příliš" velká možná by bylo vhodnější "visutou" část kotvit na garážovém domku (jako balkon) a kluzné uložení desky a oddilatování svislých stěn provést až v místě bezpečného založení horního domku. Tam by zřejmě bylo na místě provést zajištění desky mikropilotami do skály. To se tady od boku nedá posoudit.

S pozdravem,

O. Miňovský

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama