Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Štěrk 0-22 pod venkovní dlažbu + odvod vody

Autor: Vladimír Krček
Datum: 06.04.2021 18:26
uživatel: 129353

Fotogalerie:

Zdravím. Budu dělat kolem domu chodníky. Je tu 20-30cm ornice, potom jíl. Obecně tu mám z vodou docela problém, protože je ke mně svažené pole a při deštích se mi tu dělají kaluže (nicméně ještě jsem nedělal terénní úpravy).

A protože nechci pouštět další vodu k domu, rozhodl jsem se pod chodníky použít frakci 0-22, tu zhutnit vyspádovanou směrem od domu, zbytek dosypat štěrkem a svést řízeně vodu do konkrétního místa (do příjezdovky a do vsaku).
Uvažuju správně, že to takto bude fungovat? Viz nákres.
Obdobně chci udělat i terasu s tím rozdílem, že tam dám i drenážní trubku.
Chápu to tak, že pokud bych použil pouze běžné kamenivo (16-32, 8-16, 4-8), tak voda chodníkem/terasou proteče dolů na jíl a odtud cestou nejmenšího odporu k domu. Proto bych rád udělal nepropustný vyspádovaný povrch.

Díky za info.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Datum: 09.04.2021 16:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131011
reakce na ...
Jestli jste v dolíku žádná nepropustná plocha vás nezachrání, jestli se chcete zbavit vody musíte ji někam odvést, jejímu přítoku zpravidla nelze v dolíku zabránit.
Odvedení vody lze nejspolehlivěji pomoci vyspádovaným zářezem. Může být i zakrytý, viz např drážní U žlabovky se zákrytovou deskou, která by mohla plnit i účel chodníčku, nebo lze použít jiné prefabrikované betonové dílce. Jestli nechcete mít na pozemku příkop lze ho zasypat propustnou vrstvou s drenážní trubkou dole (a třeba chodníčkem nahoře. Je to ale kompromisní řešení a je na to potřeba myslet a realizovat šachtičky a přístupy kterými bude možno kanálek čistit. Kanálek bude časem zarůstat, nepodceňte to. Pro obsyp bych vám nedoporučil frakci 0-22, protože to je plné prosívky - do drenáže to není příliš vhodné. Jděte nejméně od frakce 8 nebo 16 výše (např. 16-32) jestli máte místo lomových štěrkodrtí dostupnější kačírek berte ten. Taky bych vám doporučil pevné štěrbinové potrubí raději než oblíbené husí krky, které jsou sice levnější ale nic nevydrží. Rozhodně je lepší umožnit vodě nejsnazší a nejrychlejší odtok od domu.

Jestli vám morfologie terénu neumožňuje odvést vodu gravitačně tam, odkud vám už zpátky nepřiteče. Zbývá vám ještě čerpání - to je ale opravdu krajní řešení, které z vás bude cucat peníze na provoz.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama