Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Umístění parozábran

Autor: Robert Stárek
Datum: 06.04.2021 22:03
uživatel: 134460


Fotogalerie:

Dobrý den,

Dotaz se týká skladby stropu, který odděluje vytápěný interiér od studené půdy. Skladba je tato: minerální vata, profily, parotěsná zábrana, SDK. Půdní prostor je provětráván.

Podle technika výrobce, pana Rypla (tímto děkuji za cenné poskytnuté rady), parotěsné folie je nutno vést parotěsnou folii celoplošně, tedy nepřerušenou i nad ytongovými příčkami (obrázek (a) v přiloženém souboru). Toto je naznačeno jak v aplikačním manuálu Juty, tak i v příslušných článcích a debatách zde na fóru (https://forum.tzb-info.cz/3397-diskuze-ke-clanku-problematika-a-hruzy-pri-provadeni-parozabran-v-zateplenych-sikmych-strechach , popř. https://forum.tzb-info.cz/143194-paroteska-skladba-kontrukci-problem )).

Z hlediska selkého rozumu a fyziky to dává smysl. Vždyť faktor difuzního odporu (mí) SDK je 6-10 (dle různých prospektů výrobců) je řádově podobný faktoru difuzního odporu ytongu (dle prospektů ytongu). Čili 1 cm ytongu nemůže zabraňovat difuzi par výrazně lépe nežli 1 cm sadrokartonu.

A teď praxe. Mnou oslovení montážníci sadrokartonů kroutí hlavou nad instalací parozábrany nad příčkami a tvrdí, že běžně instalují parozábranu jen "od příčky k příčce" a že není třeba, aby parozábrana zakrývala vrch ytongové příčky (obrázek (b) v přiloženém souboru).

Jsem z toho fakt zmatený. A teď ten dotaz: existuje v této otázce nějaká shoda, doporučení, nebo snad norma? Je aplikace parozábrany nad příčkami (v případě interéru pod studenou půdou a zavěšeného SDK stropu) běžná, nebo je to spíše vyjimka?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Robert Stárek07.04.2021 07:02
Mirek Svejda06.04.2021 22:20

Příspěvky
Autor: Mirek Svejda
Datum: 06.04.2021 22:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pokud máte nosné příčky, tak samozřejmě parozábrana vede jen mezi příčkami. Dneska jsou běžné zavěšené stropy na vaznících nebo krovech. V tom případě se běžně dělá parozábrana nad příčkami. Kromě lepší parotěsnosti je to i jednodušší.

Autor: Robert Stárek
Datum: 07.04.2021 07:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 134460
reakce na ...
Děkuji za informace. Jenom doplním, že příčky, o které mám na mysli nejsou nosné, čili nenesou žádný betonový strop ani další zdi, konsrukce, apod.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama