Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Zpevnění povrchu drolivé betonové zdi se vzlínající vlhkostí

Autor: Marek Jelínek
Datum: 27.04.2021 13:44
uživatel: 120114


Dobrý den,

vlastním starý dům, který je celý podsklepen, přičemž sklep má betonové stěny z nepříliš kvalitního zpuchřelého betonu. Výška sklepa je cca 2 metry a z toho necelé 3/4 jsou pod zemí. Sklep není příliš vlhký (nikde nejsou plísně), ale beton není izolován, takže vlhkost zespodu samozřejmě vzlíná. Spodní voda je podle stavu v přilehlé studni v hloubce asi 4 metry pod podlahou sklepa.

V jedné sklepní místnosti byla prádelna, nahozená tvrdou cementovou omítkou, v dolní části navíc natřená nějakým nátěrem.
Omítku jsme museli oklepat a beton pod ní byl díky neprodyšnému uzavření vlhký a nyní je totálně zpuchřelý a drolivý.

Nechci zatím ve sklepě budovat žádné obytné místnosti, ale potřeboval bych povrch betonu nějak zakonzervovat. Tj. zpevnit povrch a odstranit zprašování, ovšem při zachování prodyšnosti, aby beton mohl vysychat. S tím, že bych ho možná výhledově nahodil sanační omítkou.

Nemáte někdo zkušenost, jak tuto záležitost řešit? Našel jsem produkt Litosil ( http://www.vodnisklo.cz/data/pdf/specifikace/Litosil_CZ.pdf ), což má být nějaké lithné vodní sklo, sloužící jako zpevňovač betonu. Nevím ale, jestli neudělá podobný efekt jako cementová omítka - krustu, pod níž se bude držet vlhkost.

Prodejce tvrdí, že po použití zůstane prodyšnost zachována, nicméně nevím, zda je možné na to opravdu spoléhat.

Co si o tom myslíte? Je to vhodné řešení? Případně jaké vhodnější existuje?

Díky
M. Jelínek

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ondřej Miňovský03.05.2021 07:24
Marek Jelínek02.05.2021 20:56
Ondřej Miňovský01.05.2021 19:08

Příspěvky
Autor: Ondřej Miňovský
Datum: 01.05.2021 19:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131011
reakce na ...
Pane Jelínku, beton zrejme nema vhodne slozeni a upravu do rezimu zamokreni v jakem je ulozen. vzlinani vody nezabranite zadnym naterem. v podobnych priladech je obycejne mozne pomoci tlakovou injektazi vhodne hydrofobizacni izolace nebo podrezanim stavby po castech a instalaci izolacni vrstvy. Pravdepodobne bude vhodne pro ochranu pred vlhkosti zvenku sklep odkopat a z vnejsku izolovat a odvodnit drenazi, pripadnebinstalovat vetrani podlozi v okoli domu. ktere umozni odtah vodnich par.
Na tu injektaz je treba dat pozor a vybrat firmu ktera ma dobre reference a zkusenosti, chtejte kontakt na predchoziho zakaznika a podrobne se doptejte, sam mam spatnou zkusest s amatery hrajicimi si na profiky.

Hodne stesti, O. Miňovský

Autor: Marek Jelínek
Datum: 02.05.2021 20:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120114
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji za váš příspěvek. Mně nejde ani tak o zabránění vzlínání vody, jako o zpevnění povrchu toho betonu, aby se nedrolil,
nesypal a nebyl tam z toho neustále prach a nepořádek.

Té vlhkosti ve stěnách není tolik, aby to nestíhalo ve sklepě přiměřeně vysychat, takže vlhkost nevystoupá do stěn obytné části. Bojím se akorát toho, abych uzavřením nátěrem Litosilem nezpůsobil, že to vysychat přestane a vlhkost bude vzlínat výš. (V úrovní podlah přízemí - cca 70 cm nad úrovní terénu - sice je nějaká vodorovná izolace, ale pouze jakýsi starý térpapír, takže nic spolehlivého.)

Dům je řadový, provedli jsme obkopání a drenáž ze dvora, z ulice se chystáme. Podřezání není reálné vzhledem k tomu, že to má společnou zeď se sousedem a dohoda není možná. Injektáži moc nevěřím a zároveň se trochu bojím, že husté vrtání by mohlo narušit statiku poněkud chatrného betonu.

mj

Autor: Ondřej Miňovský
Datum: 03.05.2021 07:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131011
reakce na ...
Rozumím. V tom připadě bych se na vašem místě spolehl na klasickou štukovou maltu. Jestli je beton alespon tak odolny aby neopadaval nekontrolovane, muzete zed nastukovat. Butete potrebovat vhodnou penetraci (aby to na betonu drzelo) a mozna bych uvazoval o perlince pro mechanicke zpevneni noveho povrchu, ale musite si uvedomit, ze je to jen provizorium a pokud nezpevnite samotny beton tak to driv nebo pozdeji opada.
zkuste o injektazi jeste pouvazovat, info napr zde:
https://www.remmers.cz/cs/ochrana-stavebpodlah/izolace-a-sanace-staveb/izolacni-systemy-pro-stare-budovy/c/c6269
Je mozne, ze nastukovani bude stacit, nedal jste zadne foto, tak to nejde moc posoudit, zkuste tam pozvat na pokec nejakeho zednika nebo malire, vlhke zdi se resi casto.
Ať se daří,

OMI

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama