Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Bungalov - TZ 6kW - navrh zdroja vykurovania + TUV

Autor: Lukáš Spišiak
Datum: 28.04.2021 15:27
uživatel: 134578

Fotogalerie:

EDIT 30/04/2021: v diskusii riesime nespravne vypocitane TZ projektantom, povodny vypocet hovoril o 5kw TZ, vypocet niektorych v diskusii je cca 3,2kW TZ

Vzhladom na toto neviem spravne posudit vyber zdroja vykurovania a ohrev TUV, prosim o pomoc, dakujem.
------------------------------------------------------------------------------

Ahojte,

projektant nam vypocital tieto udaje. Jeho odporucanie bolo ist do TC s vykonom 6kW a ak chceme, mozeme zvazit FVE. Zaroven sme sa rozhodli ist aj do rekuperacie. Tepelna strata bungalovu je 5kW.

Cisla su teda pocitane s TC, kde SCOP je 4,46 a je navrhnuta Rekuperácia Dantherm HCV 400 E1. Dodaval som mu parametre tychto dvoch zariadeni, a vysli mu tieto cisla, ktore pripajam. V podlahe bude navrh teplovodnej podlahovky.

Chcem sa poradit ci je tento navrh zdroja tepla OK alebo co by ste mi poradili?

Stretol som sa este s nazorom, kde mi poradili zase TC vzduch-vzduch (klima), elektricku podlahovku, dat k tomu FVE a vraj kurim zadarmo, cim sa vyhnem velkej investii na TC.

Tych moznosti je tolko, ze neviem, ako tuto temu uchopit. Sme vo faze projektovej dokumentacie. Dakujem vam za radu.

PS: plyn nemame k dispozicii a krbu by sme sa radi vyhli, pretoze sa nam dispozicne nezmesti

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 145   starší >>
Datum: 01.05.2021 16:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
P. Vavra, P. Kubicek,

registrujem z môjho laického pohľadu Váš rozdielny pohľad na tento prepočet, u projektanta označené ako Výsledný merný tok H.

VÝSLEDKY VÝPOČTU PRO ZÓNU Č. 1 :

Název zóny: RD Spišiak
Vnitřní teplota (zima/léto): 20,0 C / 20,0 C
Zóna je vytápěna/chlazena: ano / ne
Regulace otopné soustavy: ano

Měrný tepelný tok větráním Hv: 57,232 W/K
Měrný tok prostupem do exteriéru Hd: 58,724 W/K
Ustálený měrný tok zeminou Hg: 22,783 W/K
Měrný tok prostupem nevytáp. prostory Hu: ---
Měrný tok Trombeho stěnami H,tw: ---
Měrný tok větranými stěnami H,vw: ---
Měrný tok prvky s transparentní izolací H,ti: ---
Přídavný měrný tok podlahovým vytápěním dHt: ---
Výsledný měrný tok H: 138,739 W/K

Konkrétnejšie:

Rozložení měrných tepelných toků

Zóna Položka Měrný tok [W/K] Procento [%]

Celkový měrný tok H: 138,739 100,0 %

z toho:
Měrný tok výměnou vzduchu Hv: 57,232 41,3 %
Měrný (ustálený) tok zeminou Hg: 22,783 16,4 %
Měrný tok přes nevytápěné prostory Hu: 0,0 %
Měrný tok tepelnými mosty Hd,tb: 8,350 6,0 %
Měrný tok plošnými kcemi Hd,c: 50,374 36,3 %

rozložení měrných toků po konstrukcích:

Obvodová stěna: 22,781 16,4 %
Střecha: 12,697 9,2 %
Podlaha: 22,783 16,4 %
Otvorová výplň: 14,896 10,7 %
Zbylé méně významné konstrukce: --- 0,0 %

Měrný tok speciálními konstrukcemi dH: --- 0,0 %

Uvádzam TZ bez rekuperácie. Pobavme sa kľudne aj o tom, ako sa TZ zmenia vplyvom rekuperácie.

Projektant: 138, 739, teda TZ = 138, 739 × 36 = 4994 KW
P. Kubicek: 74, 43, teda TZ = 74, 43 × 36 = 2679 KW
P. Vavra: 128, teda TZ = 128 x 36 = 4608 KW

Viete mi prosím vysvetliť prečosa Vaše prepočty v TZ tak diametrálne líšia? Potrebujem úprimne pomôcť. Stojím pred stavbou domu, nech to mám čo najlepšie navrhnuté.

Ďakujem Vám.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 01.05.2021 21:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, vše už jsem vám napsal do emailu, tedy i přesný rozbor toho, proč se ty výpočty liší, ale ještě to zkopíruji sem:

Můj výpočet TZ po zaslání řezu domem a upřesnění všech údajů:

Dodávám souhrn výpočtu TZ vašeho domu, ještě jsem se díval na klimatické pásmo a podle třeba SW Stavební fyzika spadáte do pásma s venkovní výpočtovou teplotou -15°C, nebo se dá použít i pro oblast nad 600 mnm i -16°C, takže vám to přepočítám raději na -16°C, vnitřní průměrnou teplotu budu počítat 21°C a průměrnou intenzitu větrání 0,3 1/h, což je u RD taková nejreálnější hodnota, vnitřní plocha vám vychází 102,53 m2, energeticky vztažná 128,25 m2, světlá výška 2,6 m, výška z vnějších rozměrů vytápěné zóny 3,41 m, obvod domu vychází 46 m. Okna s trojsklem.

TZ prostupem:

- obovodová stěna - součinitel 0,16, plocha 138,26 m2

- podlaha - součinitel 0,24, redukční činitel u podlahy na zemině cca 0,5, plocha 128,25 m2

- strop - součinitel 0,1, plocha 128,25 m2

- okna a dveře - součinitel 0,9, celková plocha 18,6 m2

- přídavek na tepelné mosty 0,02, celková plocha obálky vytápěné zóny 413,36 m2

Za těchto okolností vycházejí měrné TZ prostupem 75,34 W/K, což při venkovní výpočtové teplotě -16°C znamená TZ prostupem 2,8 kW

TZ větráním:

- jak už jsem vám uvedl, z již uvedených důvodů mohou nastat ve výpočtech značné rozdíly a to podle započítaného objemu a intenzity větrání, co se týká rekuperace, tak taky podle započítané těsnosti - infiltrace a účinnosti, dále též podle toho, zda je to počítáno nějakým průměrem nebo po místnostech s různými intenzitami větrání. Uvedu však pouze zjednodušený postup, kdy u RD je nejreálnější průměrná intenzita větrání cca 0,3 1/h a mělo by se to počítat z vnitřního objemu vzduchu, který u vás vychází 266,6 m3

- za uvedených okolností vycházejí TZ větráním bez rekuperace 1,05 kW a tedy celkové TZ bez rekuperace 3,85 kW, s rekuperací zpravidla reálná účinnost není taková jako papírová a nikdy přesně neurčíte, co vám různě uteče ještě infiltrací bez rekuperace, ale zjednodušeně se dá říci, že v reálu vám rekuperace sníží TZ větráním asi na polovinu, i když papírově a úplně správným výpočtem podle vzorce k tomu určenému to může být jinak, třeba i více, opět záleží, jaká se započítá intenzita větrání atd., každopádně když odečteme těch cca 50% z TZ větráním, jste na podle mne zcela reálné hodnotě celkových TZ cca 3,3 kW při venkovní výpočtové teplotě -16°C.

Co jsem se díval na ten dokument Výpočet energetické náročnosti od projektanta, tak mi tam hlavně nesedí tyto věci:

- objem vzduchu 336,66 m3, nevím, kde se vzal, když ho máte 2,6 x 102,53 = 266,6 m3, navíc já počítám s intenzitou větrání průměrnou 0,3 1/h, tam je uvedena hodnota 0,5 1/h, což ale ve svém důsledku není špatně, protože jak už jsem vám dříve uváděl, je povolen rozsah určitých hodnot, ale realitě se více blíží 0,3 1/h, jinak tomu číslu 336,66 prakticky skoro odpovídá 2,6 x 128,25, ale to by byl násobek světlé vnitřní výšky a energeticky vztažné plochy, což je chyba, vnitřní objem vzduchu se musí počítat z čisté vnitřní plochy

- pak projektant započítal stavební výšku vytápěné zóny, tedy výšku s izolacemi podlahy a stropu celkem 3,5 m, mně vyšlo 3,41, ale to je jen malý rozdíl, který má vliv na TZ jen mizivý (asi o 4m2 se projektantovi zvýšila plocha obvodových stěn), u otvorů dokonce projektant počítal s lepším součinitelem 0,8, než já 0,9, ale to má opět mizivý vliv na rozdíl v TZ prostupem mezi oběma výpočty (jen pár wattů)

- v podlaze máte 12 cm šedého EPS, což odpovídá součiniteli ca 0,24 W/m2K a jelikož se jedná o podlahu na zemině, měl by být zadán nějaký činitel teplotní redukce, což je zpravidla u takto pravidelného tvaru domu cca 0,5, jsou ale na to různé metodiky, mně tedy vyšly měrné TZ podlahou 15,36 W/K, projektantovi cca 22,8 W/K, v tomto bych se nějak nepřel, kdo to počítá lépe a co je více reálné, vliv na rozdíl v TZ prostupem to má cca 0,3 kW, když to tedy sesumíruji, tak co se týká TZ prostupem, lišíme se s projektantem pouze jen o cca 0,2 kW (tedy u projektanta to dělá cca 3 kW, u mě 2,8 kW), projektantovi vyšly měrné TZ prostupem 81,5 W/K a mně 75,34 W/K

- hlavní problém je tedy v rozdílu TZ větráním, kdy projektantovi vyšly měrné TZ větráním 57,23 W/K a mně bez rekuperace s průměrnou intenzitou větrání 0,3 1/h cca 28,4 W/K a s rekuperací tedy zjednodušeně 14,2 W/K, je tedy jasné, že jednak projektant vůbec rekuperaci nezapočítal a dále počítal s větším objemem vzduchu a s vyšší intenzitou větrání, takže TZ větráním projektantovi vyšly cca 2,1 kW, celkové TZ pak tedy 3 + 2,1 = 5,1 kW, mně to vyšlo 2,8 prostupem + 1,05 větráním bez rekuperace nebo cca 0,5 s rekuperací, tedy 3,85 nebo 3,3 kW, co se týká celkových měrných TZ tak 103,74 W/K nebo s rekuperací 89,54 W/K.

Autor: Josef Vavra
Datum: 02.05.2021 00:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133727
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Já jsem nedospěl k 128 W/K To jsem jen přepočítal toho Vašeho projektanta. Vypadá to na zapomenutí korekčního činitele podlahy. Měl dojít ke 128 W/K s větráním 0,5. První obrázek.
Ve svém výpočtu jsem omylem nechal plochu oken 30m2. Pokud okna opravím na 18,5 m2, jsem na 2897 W. druhý obrázek.
Pokud opravím větrání u toho Vašeho projektanta, vychází TZ 3013 W
Projektant tedy počítá správně, jen zvolil vysoké větrání a špatně velikost prostoru. A zapomněl korekci podlahy.
Za chybu v těch oknech se omlouvám. Tak trochu jsem předpokládal, že si problematiku osvojíte a opravíte mě.
Pan Kubíček dospěl k TZ 3,4 kW mírnými změnami výpočtu. Ale už to není takový rozdíl.
Zůstává ještě výpočet roční spotřeby. Pokud platí ten cca 1 kW ostatních zisků, tak začnete přitápět při 8°C venku a pak se skutečně dostanete na 2,8 MWh roční spotřeby tepla na vytápění.
Pokud se to nepovede a budete na tom jako pan Novák, který přitápí od 15°C , pak se těšte na roční spotřebu 5,6 MWh jen na vytápění. TČ Vám samozřejmě nenutím, ani z toho nic nemám. Jen vidím, jak zpětně reagují lidé, kteří souvislosti pochopili už z výpočtů.
PS: Aby bylo vše jasné, tak na pátém obrázku je přehled metod výpočtu Kubíček, projektant, vávra klasicky, vávra dynamicky.
Odchylky jsou do 3% a rozdíly jsou způsobeny změnou uvažovaného větrání a změnou počítání ztrát do zeminy.
Zkuste měnit tyto tři hodnoty a pochopíte celý systém. Až toto budete mít za sebou, můžete přejít k dynamickému chování budovy.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 02.05.2021 10:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pane Vávra, rýt dneska nemohu, protože je venku hnusně. Zato Vy jste mě rozesmál. Jste fakt komik. Jednoduše řečeno, pokud tazatel ví správnou hodnotu TZ, tak se naklikáním vhodných konstant dostane na požadovanou hodnotu. Nechci v žádnám případě snižovat schopnosti tazatele, ale velice pochybuji, že se v těch Vašich tabulkách vyzná. Zatím vidím, že z Vás padají hodnoty TZ v rozsahu od 3.4 kW do asi 5 kW a roční spotřeba na topení od 2.4MWh do 6 MWh. V posledním příspěvku strašíte se spotřebou 5,6 MWh jen na topení. To je hodnota, na kterou by se dostal buď s výrazně vyšším TZ (kolem 5kW) nebo pokud by se dům vytápěl, ale nikdo v něm nebydlel a nepoužívaly by se žádné spotřebiče. Hlavně, že jste spokojený, že se Vaše výsledky po asi třetí korekci shodují s panem Kubíčkem do 3%. Fakt komik. V každém případě je to tak, že se závěry pana Kubíčka může tazatel zajít za projektantem. Na Vaši tabulku se žádný projektan ani nepodívá.

Datum: 02.05.2021 11:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Švejdo tuto oblast raději miňte velkým obloukem, protože postup výpočtu na 100% nedáte ani na desátý pokus.
Práci odevzdávám až když perfektně souhlasí. Proto jsem přepočítal jak Kubíčka, tak projektanta kde se dopouštějí jakých chybných úvah. Já za sebe nic nepřepočítávám, protože používám dynamický model přesně podle fyzikálních zákonů. Pouze jsem upřesnil okna a větrání.
I sám Kubíček připouští bulharskou konstantu zeminy a projektant na ni dokonce zapomíná.
Jak funguje ekviterm dodnes netušíte a data z fungujícího domu, kde topí od 9°C venku jsem ještě nepočítal. Proto kromě tohoto teoretického výsledku uvádím i prakticky dosažitelnou nejlepší verzi pana Nováka s patou 15°C - čtvrtý obrázek.
Nechci, aby dopadl tazatel stejně jako obyvatelé zde řešeného paneláku, kde platí za vytápění 5x víc, než by měli.

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 02.05.2021 11:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Prostĕ TČ s výkonem 5kW při A-7 W35 .

Datum: 02.05.2021 12:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý deň, cenový rozdiel medzi 5 a 6kW verziami je zanedbateľný.
Pre aký výkon by ste rozhodli v mojom prípade?

Ad monobloky: zatiaľ som nenašiel firmu, ktorá by ich pochválila. Skôr ma od nich odhovárajú a smerujú do split verzie s integrovaným TUV zásobníkom kvôli malej technickej miestnosti.

Datum: 02.05.2021 12:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Snad si nemyslíte, že by Vám doporučili něco pro ně nevýhodné. Nebudou mít nic na montáži ani na servisu. Proč by to dělali ?
To je jen takový boj, kdo koho obere víc. Hlavně ať to má spotřebitel co nejsložitější a nejdražší.

Datum: 02.05.2021 12:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dle sebe soudím tebe. Pokud jde o split má mnoho výhod oproti monobloky, sám si tam můžete dát vodu, ale stejně Vám to musí uvést do provozu někdo s oprávněním a pokud to není sebevrah vodu Vám neschválí a nemrzka v celém systému nebo oddělovači vymĕník a jdou procenta výkonu dost dolů. Mohl by jste podebatit s mnoha kterým jsem monoblok dodatečně dělil jak byly a jsou spokojeni se splitem. Nikdo by monoblok zpět nechtěl.

Datum: 02.05.2021 13:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Naopak já dělám řadu věcí zdarma. Včetně výuky. A mám rád kvalitní řešení a za odzkoušené ručím. Víte o někom dalším? Máte třeba protokoly z provozu Vašich montáží? Jistě by bylo poučné se s nimi pochlubit. Za LG je třeba měření zde
https://forum.tzb-info.cz/133895-nejlepsi-tepelne-cerpadlo/vsechny-prispevky#text266
budu rád i za jiné výrobky. Jistě máte zkušenosti a možnost dokumentace.

Autor: Jaroslav Šalý
Datum: 02.05.2021 13:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127876
reakce na ...
Při výběru TČ - dle výkonu - musíte být obezřetný - každá firma udává při jiných teplotách! Ti drzejší pro A7/W35 protože to vypadá lepší, ti solidní pro A2/W35 a k tomu tabulku i a výkony pro teploty nižší např -7/35 nebo i 45. Doporučuji porovnávat pro A2/W35, protože v něm se zohledňuje i odtávání.
Tedy 6kW při vyšší teplotě může být menší výkon než 5kW při nižší !!

Autor: Jozef Homola
Datum: 02.05.2021 13:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
p. Spišiak

Pokud chcete vědět výkon, tak musíte si stanovit bod bivalence zvláště ve vašem kraji a u vzduchového TČ.
Pečlivě z dostupných dat jsem váš "chotár" vyhodnotil jako velmi studený a proto volte vždy rezervu. Určitě u vás platí výpočtová teplota -18°C a výklon se volí s nějakou rezervou na dynamiku rozběhu při výpadku nebo útlumu nebo poklesu parametrů během let provozu a tak podobně.

Datum: 02.05.2021 13:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, súhlasím, zimy sú chladné. Ojedinele sa zo blíži aj k -20. Ktoré TČ by ste mi odporučili na základe týchto dát? Preferoval by som splitovú verziu.

Datum: 02.05.2021 14:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Necítím se být odborníkem na doporučení konkrétní značky. Mohu pouze zopakovat staré dobré zásady, které dává k dispozici EHPA (asociace tepelných čerpadel) a ta jednoznačně u vzduchových doporučuje bivalenci a určitou opatrnost zvláště v horských podmínkách. Trumfování velkým výkonem vzduchového čerpadla aby i při nepříznivých podmínkách stíhalo vede k horší ekonomice za "teplých dnů". To jak ve skutečnosti u vás je můžete přiblížit pouze Vy. To znamená kdy se začíná obvykle topit, kdy začíná padat první sníh, dokdy se obvykle topí, co se u vás urodí za ovoce a pod. To všechno vypovídá i o klimatu nepřímo. Snažil jsem se získat objektivní informace o počasí z archivu Slovenska a byl jsem překvapen nízkým výskytem tzv. AKS tedy stanic automaticky sbírajících data. Na ukázku obrázek jak jsou pokryta místa v ČR.

Datum: 30.04.2021 09:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Pane Spišiaku dopočítal jsem ten Word a výsledek máte na obrázku. Je to dům s U = 128,3 W/K a při dT 36K tedy počítejte s TZ 36 x 12,8,3 = 4620 W
Je třeba dotápět při poklesu venkovní teploty pod 13°C a pro výpočet je tedy třeba užívat denostupně DS(13) Výkon 4620W budete potřebovat při 13-36 = -23°C.
Když to porovnám se svým výpočtem na druhém obrázku , Kde vychází TZ 3817 W (H5) + 776W (H10) = 4593 W, pak se liším o 0,6%
Vše je tedy v naprostém pořádku, dům se chová jak má, projektant jej vypočítal správně (jen nevím jak došel k 138 W/K, když správně je 128,3 W/K) a veškeré zdejší diskuze jsou zcela irelevantní.
Bohužel toto pochopit je nad síly pana Kubíčka i pana Homoly. Maximálně někam nabouchají pár čísel a neví co to udělá. Včetně té kalkulačky z TZB.
Na třetím obrázku je doložená shoda teplot, neočekávejte tedy zásadní rozdíly.
Proti Praze Kbely jste o 3 stupně chladnější z důvodu nadmořské výšky.

Datum: 30.04.2021 10:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dakujem za relevatne udaje, p. Vavra.

Vase prepocty sa mi zhoduju s jednou cenovou ponukou, kde si realizacna firma pocita TZ nezavisle od projektanta. Prikladam obrazok:

Takze sme vlastne na zaciatku, na zaklade TZ cca 4,6 kWH - nad akym zdrojom vykurovania, chladenia a TUV mam uvazovat? V cenovej ponuke vidite navrh firmy, zatial som pracoval s navrhom TC Ecodan 6kW s vonkajsou jednotkou PUD-SWM60VAA. Ponuky prikladam.

Dakujem za radu.

Datum: 30.04.2021 10:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Po montáži rekuperace s účinností 50% (proto C10 = 0,15 na druhém obrázku) vychází TZ 3817 W (H5) pro dT 36K a logicky tedy 3,18 kW pro dT 30K , U = 3180/30 = 106 W/K.
Roční spotřeba tepla na vytápění a TUV pro 3 lidi vychází 9,2 MWh za roky 2015-2020 (na 1.obrázku H9)
Topení elektřinou 9200 x 0,14 = 1288 €
topení TČ je cca třetina, tedy 430 €
TČ je za 6947 €. Návratnost je 6947 / (1288-430) = 8,1 roku.
Je třeba projít technické vlastnosti a zkušenosti z provozu. Např.
https://www.dtest.cz/nebezpecny-vyrobek/tepelne-cerpadlo-ecodan/2190
Porovnat COPy a dopočítat SCOP, který s provozem lze očekávat.
Tedy VÁŠ SCOP, ne nějaký opsaný reklamní.
LG by mělo být za cca 4 000 € a návratnost tedy 4,7 roku s jistotou, že funguje opravdu jak má. A bez dotace.

Datum: 30.04.2021 13:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rozumiem. Dakujem za tipy.

Este musim mysliet na to, ze rocne nasa domacnost minie elektrinu na bezne pouzivanie - mycka, spotrebice, svetlo... cca 3.000 kWh (?)

Teda 3000 x 0,14 = 420 € rocne
+
430 € rocne za ohrev TUV a vykurovanie pomocou TC
= 850 € rocne = 850 / 12 = cca 70 € mesacne za domacnost pri TC

Porovnanie s elektrinou:
1288 € + 420 € ostatne spotrebice = 1708 € rocne / 12 = cca 142 € za domacnost pri kureni elektrinou

Uspora 72 € mesacne pri TC oproti elektrine.
Za 15 rokov ziskam usporu: 72 x 12 x 15 = 12 960 €, avsak TC ma bude stat z uvodu povedzme 5000 €, tzn cista uspora penazi po zohladneni obstaravacej ceny 7960 €.

A co mi to napovedalo? Premyslam.

Datum: 30.04.2021 13:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
3000 kWh / 24 / 365 = 342 W je průměr ostatní spotřeby.
Z toho odečíst 120 W na osobu na ohřev teplé vody. Nejspíš jste velmi spořiví a máte spotřebu vody za 1,5 člověka. Tedy nějakých 170 W na vodu a 170 W spotřebiče.
Těchto 170 W je součástí ostatních zisků, které projektant vypočítal na 1027W.
Tyto zisky, tedy cca 170 W elektřina, cca 200 W biologické teplo + cca 650 W sluneční zisky způsobí, že doma máte 21°C, když venku je 13°C. Když bude venku 10°C, musíte dotopit tak, aby se pokryly 3 stupně. Nikoli 11 stupňů, jak se mnohdy nesprávně počítá. Proto jsou úvahy i výpočty jiných diskutérů tak rozdílné.
S těmi 3000 kWh tedy hnete jen částečně.
S elektrokotlem je to tedy 3000 + 9200 = 12200 kWh/rok 1708 €
s TČ je to 1500 + (9200+1500)/SCOP = 1500 + cca 3600 = 5100 kWh/rok 704 €
Návratnost tedy bude se započtením ohřevu vody ještě o něco rychlejší.
Při ceně 5000 € je to za 5 let zaplaceno a za dalších 10 let ušetříte 10000 €
PS: Pokud v těch 3000 kWh není ohřev vody, tak je ta úspora ještě větší.
V každém případě vidíte, že elektřina je proti slunci maličká.

Datum: 30.04.2021 14:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Perfekt, p. Vavra. Takze rozumiem cislam.

Z toho mi jednoznacne vychadza obzriet sa po nejakom lacnom a dobrom TC + PT + rekuperacii, eventualne mysliet na pripravu medzi technickou miestnostou a osadenim chraniciek, ak by sme niekedy v dalsom zivote zvazovali FVE / solar, resp. ak sa zmeni sucasna doba.

Mate pre mna konkretne tipy zariadeni, ktore budu spolu kompatibilne? Ak by ste boli v mojej roli, co by ste vybrali a preco? Ide mi teda o model TC a rekuperacie.
Videl som preferenciu v LG TC. Staci mi model zariadenia, informacie si dohladam uz dalej u SK predajcov.

Dakujem vam.

Datum: 30.04.2021 14:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hodně sem psal pan Švarc. Nestíhá plnit zakázky a montuje LG monobloky. Nikdo jiný tak kvalitní technické řešení nemá. Sice kupujete označení např. 5 kW, ale ve skutečnosti se stroj chová jako 10 kW (+ 50 až +100%) v období, kdy to nejvíc potřebujete. Tedy v zimě.
http://www.clgservis.cz/category/therma-v-monoblok-tepelna-cerpadla/18
To je tedy můj tip, který také výhledově chci koupit.
Logicky za nákupku, protože šoupače krabic nechci podporovat. Dvě trubky s vodou umí připojit kdokoliv.
Ve všech objektech (ubytovávám celkem cca 30 lidí) funguje bohatě podtlakové větrání řízené dosaženou vlhkostí. Co si dáte za rekuperaci je jen na Vás. S tím neporadím. Zkuste poptat na http://www.airforum.cz/

Datum: 30.04.2021 18:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vyskusal som uplne nahodne obvolat 3 firmy a opytat sa ten LG monoblok, siel som podla Google.

Paradox je, ze kazda z firiem sa ma opytala na dovod, ze preco prave monoblok. Ze mi skor odporucaju splitove riesenie z dovodu umiestnenia casti techniky vo vnutri budovy a z dovodu rizika zamrznutia vody. Ked som sa opytal na nemrznutu zmes, ktora by tam mala logicky byt, tak mi bolo povedane, ze vyrobca PT to neodporuca.

V kazdom pripade tu citam na tie monobloky celkom chvalu a u nas na SK tomu zatial nejako zrejme neprisli na chut. Zvlastne.

Datum: 30.04.2021 18:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nezámrz se řeší elektrickou zálohou čerpadla. Elektřinu stejně v domě potřebujete, tak už to vše vyřešíte současně. Kromě jednoduché montáže, kdy to nemusí montovat chlaďař, je výhodou i firemní kvalita - nikdo nezasahuje do okruhu chladiva.
Krom jiného ani montáž splitu nebývá nejlevnější a v monobloku nejsou tak časté kontroly chladiva, pokud jsou vůbec nějaké. To zodpoví chlaďaři.

Datum: 30.04.2021 19:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Vávra je to blbost pokud monoblok, tak musíte mít nemrzku, jak se zařízení napije jde závada za Vámi pokud neuděláte to co výrobce doporučuje a záložní zdroj většinou nereflektuje pokud dojde k destrukci kondenzátoru, s vodou jede u monobloku jedině Regulus, ten to má v záručních podmínkách. Jak dáte nemrzku jste s výkonem TČ oproti splitu -10% a další procenta ztratíte výměníkem v topném systému, aby jste oddělil topení od okruhu s nemrzkou, neboť náplň celého systému něco stojí a její výměna po cca. 7 letech také. Split je jednoduší to co by mohlo zamrznout je uvnitř. Kontroly chladiva TČ s R32,290 odpadají u všech výkonů pro domácnost.

Datum: 30.04.2021 20:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nemrzku dávat nechci, má nevýhody které popisujete. Elektrickou zálohu mám i na kondenzační kotel - nebudu přece mrznout, když nepůjde elektřina. Také si nedovedu představit provoz bez dálkového dohledu. Totéž logicky budu chtít od monobloku.
Jak třeba poznat, že díky špatné kvalitě otopné vody se časem zvyšuje teplotní spád na výměníku a klesá COP až to končí vypínáním TČ na vysoký tlak?

Datum: 30.04.2021 20:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Topný okruh je vhodné naplnit vodou s protibakteriální přísadou.

Datum: 30.04.2021 20:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vyhnout se deskovemu vymeniku. Rok co rok nĕjake procento jde do kopru. Samozřejmost mag. filtr,filtr a přesto jdete každý rok výkonově trochu dolů. Vymenik vyčistit tak 3x a konec. U trubkoveho toto odpadá.

Datum: 30.04.2021 19:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V KOMPLETu není potřeba řešit - monoblok je uvnitř domu

Datum: 30.04.2021 14:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
k TČ počítat cokoliv další (třeba FV) je ekonomicky nenávratná! záležitost.
Kompaktibilní TČ (LG) a rekuperaci s by-passem i EC motory a dotápěním s dvouteplotním režimem, navíc s klimatizací i s ohřevem vody (jako KOMPLET) i s AKU-bojlerem a s výhodou jednoduché montáže (technická místnost) s jednou automatickou regulací jsem Vám nabízel. Jedná se o nejsofistikovanější zařízení na světovém!! trhu pro komfortní řešení potřeb TZB nejenom pasivních rodinných domů s možností dotace.

Datum: 30.04.2021 10:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"Bohužel toto pochopit je nad síly pana Kubíčka i pana Homoly"

Vy si ty vaše invektiva a výpočty strčte za klobouk. Není nejmenší důvod abych chápal vaše výplody.

zobrazuji 1 - 30 z 145   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama