Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Rekonstrukce nebo novostavba?

Autor: jarda Lzicar
Datum: 02.05.2021 18:23
uživatel: 127407

Fotogalerie:

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na Vaše zkušenosti s rozhodováním mezi rekonstrukcí starého domu a stavbou nového?

Mám starý dům (tedy, nemusím jej pořizovat) a mám také pozemek, kde mohu postavit nový dům. Dům je cihlový cca ze 70. let, postavený "koumáckým" stylem "co dům dal". Jedná se o podsklepenou, čtvercovou stavbu, s jakýmsi přístavkem na boku - verandou. Uvnitř prakticky nebyl nikdy rekonstruván, zvenku však již byl před 10 lety zateplen, vyměněna okna za plastová a je nová střecha.

V domě je víceméně vše špatně, zejména dispozice, veškeré rozvody jsou nevyhovující, omítky, podlahy, okna jsou malá, musely by se také měnit, atd. Tedy jednalo by se o kompletní rekonstrukci s tím, že půdorys by se zvětšil na místě verandy a patro by se také zvětšilo i nad původní verandu a zmenšil by se výrazně sklon střechy aby bylo patro plnohodnotné. Předpokládám, že komplikací pro rekonstrukci je fakt, že dům je již zateplen. Přikládám obrázek pro ilustraci původní stavby a zamýšleného zvětšení.

Můj dotaz zní, zda se má cenu do toho pouštět, zda není jednodušší, možná i levnější postavit dům nový? Můj odhad na rekonstrukci je tak 2-3mil. Kč. Svépomocí jen nějaké dokončovací práce jako malování apod. jinak řemeslníci.

Děkuji za rady a postřehy.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Matěj Dostál07.05.2021 14:18
Ondřej Miňovský04.05.2021 09:54
Filip Novák04.05.2021 09:26
Marek Jelínek04.05.2021 00:02

Datum: 07.05.2021 14:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132145
reakce na ...
Doporučuji rekonstrukci, už celý rok proklínám tu za*ranou barabiznu a spoustu dalších ještě budu.
Pokud máte pozemek tak proboha stavět stavět stavět.

Autor: Ondřej Miňovský
Datum: 04.05.2021 09:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131011
reakce na ...
Pane Lžičař,
já bych se na vašem místě rozhodoval podle toho jak je na tom ten dům konstrukčně. Jestli má zdivo dostatečných proporcí a materiálové trvanlivosti, zkoumal bych případné problémy s vlhkostí v základech (ve sklepě) apod. Obecně vzato šel bych po tom co dělá dům domem a jestli "to" je postaveno solidně a má to ještě solidní životnost před sebou. To co píšete - okna, příčky, rozvody, podlahy, omítky, vše se dá opravit, či vyměnit relativně snadno. Jakmile budete chtít (muset) zasahovat do nosných konstrukcí, budete dělat kompromisy a polovičatá řešení. A tomu je radno se vyhnout, protože výsledek nebude nikdy takový jako kdybyste to postavil znovu. Za účelem posouzení konstrukčních kvalit domu bych se být vámi obrátil na statika.

Jestli budete chtít dům demolovat a stavět na stejném místě, počítejte tak 200-300 tis na demolici a přípravu staveniště, podle toho jak daleko budete muset vozit suť a odpady a kolik lidí budete muset najmout.

Na demolici byste správně měl mít projekt, na novostavbu samozřejmě taky, jedno může být součástí druhého. Pokud budete stavět na ohlášku, dejte si na přípravě stavby záležet, vyplatí se to, a dejte si stranou i peníze pro stavební dozor, kvalitní dozor na stavbě je k nezaplacení! V projektu nejde "jen" o to jak bude dům vypadat a z čeho bude postaven, ale především o vazby na okolí a použitelnost celku. Však se porozhlédněte co se tu na fóru řeší, vlhkost, dešťová voda, koroze, únosnosti (statika obecně), odkanalizování atp atp. naprostá většina věcí je problémem protože se na ní nemyslelo předem v projektu, nebo se to ošidilo a odfláklo. Dům samotný vám, postaví každá parta zedníků bez projektu, ale je o to promyslet všechny (co nejvíc) vazby a důsledky.

Hodně štěstí,

O. Miňovský

Autor: Filip Novák
Datum: 04.05.2021 09:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117944
reakce na ...
Pokud to jde a stavba nemá nějakou architektonickou hodnotu a nebo k ní nemáte citový vztah tak zcela jistě zbořit. Náklady mohou být často vyšší než předpokládané. Během oprav se totiž může najít spousta dalších problémů. A hlavně, už teď to bude kompromisní řešení, za 20 let o to víc.

Autor: Marek Jelínek
Datum: 04.05.2021 00:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120114
reakce na ...
"Každý, kdo někdy postavil alespoň kozí chlívek, ví, že je lepší stavět než rekonstruovat," pravil kdysi hejtman Jiří Čunek

A já to po pět let trvající rekonstrukci starého domu potvrzuji a podepisuji. Bohužel jsem ale neměl pozemek, kde by šla postavit novostavba. Jediným problémem u novostavby mohou být úřední formality, kterým se u rekonstrukce dá snáze vyhnout.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama