Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Uhlík s kolíkem

Autor: Jozef Homola
Datum: 16.05.2021 21:13
uživatel: 100172

Fotogalerie:

Mám prosbu zda by někdo nevysvětlil k čemu je dobré mít kolíček v uhlíku rozbrušovačky NAREX.
Najednou mne přestala jít a po marném hledání přerušeného obvodu od prodlužovačky vypínače, proměření cívek a opětovného rozebírání se zrada našla náhodou. Jeden z uhlíků obsahuje totiž nevodivý kolíček klouzající po kolektoru, který je odpružený a ten zřejmě následkem opotřebení už nadzvedává více a tudíž se uhlík nedotýká.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Stanislav Vinklárek17.05.2021 07:01
Jozef Homola17.05.2021 06:49
Tomáš Hluštík16.05.2021 23:39
Jozef Homola16.05.2021 23:00
Tomáš Hluštík16.05.2021 22:46
Josef Vavra16.05.2021 22:40

Datum: 16.05.2021 22:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
"Tyto uhlíky ručního nářadí Narex jsou automaticky odpojované po skončení jejich životnosti. Samoodpojitelné uhlíky zabraňují poškození rotoru elektromotoru - po opotřebení uhlíku dojde automaticky k jejich odpojení."

Takže objednat nové a případně nouzově dojet se starými po odebrání toho kolíku.

Datum: 16.05.2021 23:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za objasnění, už jsem kolík vyhodil.

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 16.05.2021 23:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Stejně díky za rozšíření obzorů, já jsem na takový uhlík za celou dobu ještě nenarazil.....

Datum: 17.05.2021 06:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to poučení, protože jsem nechtěl tu rozbrušovačku vůbec rozebírat a rovnou jít koupit novou. Má asi 21 let, a koupil jsem ji když jsem dokončoval stavbu. Původní nějaká z hoby marketu vydržela asi tak půl roku a sešrotovalo se tam paloidní ozubení. Bylo k dostání ale stálo kolem 700 Kč (na tu dobu).
Než jsem to včera vyfotil ještě jsem zašel za známým z ulice, který je elektroinženýrem a u dvou štamprlí hodili na to řeč. Něktělo se mu věřit, že by to bylo tak "fikané" aby to signalizovalo opotřebení nakolik uhlík je ještě dosti dlouhý. Bývaly časy, kdy se daly uhlíky měnit zvenčí po odšroubování černé krytky.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 17.05.2021 07:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Navážu volně s podobným zážitkem - podědil jsem el. motorovou pilu - neznačkovou koupenou asi v Baumaxu ... Pár hodin provozu vydržela, ale potom ji začaly hořet uhlíky ... Na netu jsem objednal náhradní, vyměnil a uhlíky shořely okamžitě po spuštění .. asi už byl poškozený i komutátor ....
Poté jsem si koupil značkovou el. pilu Dolmar .. na občasné domácí řezání ji používám již 10 let (má plynulý rozběh na rozdíl od té neznačkové ..).

Autor: Josef Vavra
Datum: 16.05.2021 22:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133727
reakce na ...
Klasické ošetření konce životnosti.
Když se dobrousí na minimální délku, dojde k elektrickému odpojení právě tím vystřeleným nevodivým kolíčkem.
https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/uhliky-elektrickych-spotrebicu-a-rucniho-naradi/narex/uhlik-narex-1ks-5x8x175-ev513-51-uhliky-do-elektromotoru-%5Bid%3D52000%5D.html
Kdyby to tam nebylo, tak se uhlík obrousí natolik, že se vzpříčí a nebo nestačí síla pružiny a ujiskří se komutátor.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama