Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

HE3DA proč se sériově nevyrábí?

Autor: Jozef Homola
Datum: 19.05.2021 21:09
uživatel: 100172

Může někdo podat informace proč se ani v roce 2021 ještě nespustila výroba? V srpnu bude 12 let od založení firmy HE3DA.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola16.06.2021 22:13
Tomáš Hluštík16.06.2021 21:32
Jozef Homola01.06.2021 22:03
Tomáš Hluštík01.06.2021 21:05
Jozef Homola20.05.2021 23:40
Filip Novák20.05.2021 22:30
Jozef Homola20.05.2021 15:23
Jiří Zilvar20.05.2021 13:56
Stanislav Vinklárek20.05.2021 07:02

Datum: 16.06.2021 21:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Ještě jeden článek:

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/ondrej-soucek-svaty-gral-baterii-he3da-pro-drobne-akcionare-spise-ruleta-1381348

Datum: 16.06.2021 22:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
To bylo řečí o výjimečnosti před 4 roky zpět.
https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/2259808-misto-dolu-frantisek-tovarna-na-moderni-baterie-ceska-firma-chce-diky-nim-zmenit
A co ta spolupráce s ústavem Heyrovského (vývoj automobilní baterie 48 V) o výsledcích nikde ani zmínka.

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 01.06.2021 21:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Tak tady máme nějaké zajímavé novinky.
Nejdříve článek:

https://ekonomickydenik.cz/kde-jsou-baterie-he3da-ani-8-mesicu-po-dokonceni-zavodu-je-nelze-sehnat/

Pak sebepropagace stále ve stejném duchu:

https://www.elektrina.cz/7-faktu-o-he3da-chystaji-revoluci-na-poli-baterii

Zde velmi zajímavý rozbor výše uvedeného článku:
https://www.youtube.com/watch?v=OxCFSZl3xg0

A zde se kromě jiné historie dozvíte i proč se to celé jmenuje HE3DA:
https://www.youtube.com/watch?v=o01NpxlEagM

Mám to uložené, kdyby mu to zase zablokovali.

Datum: 01.06.2021 22:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odkazy. Jsou velice výživné a je to horší než jsem si myslel. Už před roky jsem sem dal příspěvek a byl mne smazán jako "urážející". Ten příspěvek mám uložen a myslím, že doba k opětovnému uveřejnění se blíží.

Autor: Jiří Zilvar
Datum: 20.05.2021 13:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120411
reakce na ...
Tuhle byl někde pěkný rozhovor s Tomášem Kazdou, brněnským výzkumníkem, který podal svůj patent na baterie na bázi síry ve spolupráci s norským investorem. Říkal, že udělat prototyp pro demonstraci vlastností baterie je jedna věc, ale udělat sériovou baterku je něco úplně jiného. Hala s výrobní linkou by měla být dokončena tuším v roce 2023, ale jeho baterie se budou sériově vyrábět tak za 10 až 12 let, protože technologie se ještě musí dotáhnout a linka pro úplně nové baterie se musí navrhnout, postavit, vyzkoušet a vyladit. A to už má investora.

HE3DA získala investora v roce 2015? V roce 2016 byl postaven prototyp výrobní linky a v roce 2017 poklepán základní kámen velkovýroby. V roce 2019 byla dokončena první výrobní hala, vyrobena první baterie a začala se ladit výroba. Aniž bych měl nejčerstvější informace, přijde mi, že se neflákají.

Datum: 20.05.2021 15:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zde je prostor na polemiku.
Podle mne sériovou výrobu je sice náročné udělat ale nelze ji dělat, když nebude odběratel. A odběratel nebude do té doby než několik nezávislých a renomovaných institucí potvrdí parametry a nebo si požadovanou baterii "proklepne" na své náklady uživatel. Jiná cesta není.
Vy jste pane Zilvare sliboval video a různé jiné podrobnější informace ale jaksi z toho sešlo. Proto se ptám co se na baterii, která se skádá z asi 5 komponent ještě po 12-ti letech vyvíjí. "Prášek" to není, ten se kupuje. Kdo to 12 let platí, všechny ty videa, reklamu a vydržování patentu aniž by se prodal nějaký kus? Baterie HE3DA se ohání superlativy, bylo uděleno několik medailí a má i světový unikát v tom, že slavnostně byla spuštěna výroba - nevýroba, protože výrobní hala je prázdná.
Je to výsměch investorům, kteří do haly nebyli vpuštěni.
Komentáře odborníků na jiných diskuzích nelze publikovat, protože zde by byly vymazané.

Autor: Filip Novák
Datum: 20.05.2021 22:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117944
reakce na ...
Celé je to podivné. Parametry přímo dokonalé, ale pořád se nic neděje. Nějak mi uniká, proč se o takový unikát nepere nějaký investor s velkým I a celý proces nezrychlí.
Nejzajímavější je věta "Má vaše baterie paměťový efekt? - Ne." Kdyby to bylo reálné, tak HE3Du dnes vlastní Musk nebo LG Chem.

A ony marketingové prohlášení? Továrna bude mít bio kuchyni, roboty (nečekaně, baterky se dnes ručně fakt nevyrábějí) a fitko. No, můžeme se kouknout, že nehoří a 18650 zase hoří. A taky se můžeme kouknout na nějaké víceosé robotické rameno, které stojí pakatel a hejbe s nějakou baterií. Ukázka energetické hustoty tak nějak není.

Baterie jsou na export do zahraničí k neurčitým zákazníkům.

Výkon té továrny je strašně malý na to, aby se to někdy zaplatilo. Dle informací, pro začátek 200 MWh (!!!) a chtějí se dostat na 1GWh (!!!). Pro porovnání, Northvolt má v EU 2 továrny s výrobní kapacitou 48 GWh, GigaBerlin tento rok spustí linku s výkone 100 GWh, LG postupně spouští linky v Polsku s cílem 70 GWh, SK Innovation v Maďarsku 7,5 GWh a staví další s výkonem 10 GWh a Samsung tam má 30 GWh a staví další fabriku hned vedle stávající....

Z té marketingové masáže mám pocit jako by jsme tu měli gigatovárnu na hyperbaterie s výkonem 100+ GWh.

No, rád bych se mýlil, ale prostě celé to působí opravdu nedůvěryhodně.

Datum: 20.05.2021 23:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Velký investor by se našel ale nejdříve musí být konkurence schopný prototyp. A ten musí být otestován nezávislou institucí a to nejlépe na více kusech aby se zjistila i nevyrovnanost parametrů. Tato zvěst se okamžitě rozletí do světa s doprovodními komentáři renomovaných odborníků. Budou to publikovat odborné periodika. Zatím "odborné zahraničí" zaujalo až neskutečný klid a nikde ani čárka kromě zaplaceného reklamního článku. Je naivní se domnívat, že princip těchto baterií nemají instituce zabývající se léta vývojem už dobře proklepnut a ví co se dá od toho očekávat.
Zatím mají kritici neskutečné reklamní masáže pravdu, když už v roce 2015 a 2016 říkali, že se seriově vyrábět nebudou. Zatím se to omlouvá každoročním odkladem s poeriodou po půl roce.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 20.05.2021 07:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Dle https://www.he3da.com/faq to vypadá že prodávají jen 1kWh prototypy po osobním jednání ...

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama