Nová skladba podlahy v starom dome

Rubriky:

Reklama
MK Matus K @matus.k před 2 roky27.08.2021 15:23:49
Nová skladba podlahy v starom dome

Ahojte,

Prečítal som celkom veľa príspevkov ohľadom podláh, izolovania, podrezavania, moja dilema a výzva sú nové podlahy v starom dome, ktorý práve prerábame.
Skúsim nastíniť situáciu:

Starý dom pôvodne postavený z hliny - nabíjanice (múry cca 60cm - základy na kameňoch) k nemu pristavené neskôr chodba s izbou - pálená tehla jedna časť + starý kváder (škvara nebo tak) 30cm hrúbky.
Pred mesiacom zrealizované podrezanie časti kde je kváder a tehla, kde je ponechaný podkladový betón, ktorý tu už bol.
Táto časť domu by mohla byť pripravená na klasickú daľšiu vrstvu izolacii a poteru proste štandart v dnešnej dobe..+ vodná podlahovka vratane. Verím, že nebude problém.

Otázka znie čo urobiť s pôvodnou hlinenou časťou.
Nabíjanicu som v dvoch izbách nahradil novou tehlou - novými múrmi, hlina zostala v podstate len ako obvodová časť hlavne v budúcej kuchyni+obývacej miestnosti a jednej detskej izbe..
Zvažoval som aj odvetranie podlahy/IGU system no to sa mi nejaví ako ideál a bezpečné riešenie. Resp. kopať hlbšie už je problém..
Dom bol zopár rokov málo a nepravidelne obývaný a nekúrilo sa v ňom velmi, možno preto mal maličké mapy odspodu stien, inak ked sme osekali všetky omietky, je pekne suchý. Podlahy a zemina tiež suché.
Otázka mal by som sa velmi obávať vlhnutia po zabetónovaní podláh ? Dom stojí na rovnej ploche, nieje v kopci a nieje pod úrovnou terénu.
Na jednej stene som zatial dal aplikovat injektáž no je to celkom drahá záležitost. Zvažujem čo ďalej. Podrezanie hliny je problémové, diamantové lano dosť drahé.
Aktuálne mám vykopané staré podlahy na hlinu, je podľa vás nutné resp. má význam dať na hlinu ešte vrstvu štrku ? pomôže to proti vlhkosti ? a samozrejme zhutniť a na to karirohož plus podklad beton..a ipu atd.
V izbách s hlinenými múrmi bude podlahové teplovodné kurenie, ciže teoreticky by mohlo pomoct proti vlhkosti ?
Veľa krát sa hovorí o vlhnutí hlinených domov no tu je to riadna kombinácia materiálov.

Uvažujem tiež o klasickej dlážkovici ako alternatíve, tu nastáva otázka ci ako podklad zvoliť podkladový betón alebo len štrkové lôžko a na to hranoly.


Dom bude využívaný na stále bývanie nie ako chalupa, od dlážkovice má odrádza fakt, že občas vrzne..(máme ju v dome u rodičov)

Zisťoval som a pýtal sa veľa majstrov známych, názorov je hrozne moc :(
Aké máte skúsenosti ?
S pozdravom

Matúš

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

1 odpověď

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.