Starý plynový kotel Viadrus G-25 nemá účinnost

Rubriky:

PP Pavel Pabista @pavel.pabista před 3 roky10.11.2021 14:34:25
Starý plynový kotel Viadrus G-25 nemá účinnost

Potřeboval bych pomoci se zorientovat v problému vytápění RD, kde je starý systém (původně jen samotíž a uhelný kotel + žebrové radiátory) a starý stacionární kotel Viadrus G-25 (pravděpodobně on). Kotel hoří jen v režimu stálého výkonu (je v něm Honeywell plynová armatura bez regulace) a v danou chvíli je jeho odběr téměř přesně 1m3/h. Tepelný příkon tudíž bude dost blízký 10kW - chybu neřešme, je dosti nepodstatná. Podstatné je, že teplo na straně radiátorů tomuto výkonu neodpovídá ani z poloviny. Jde o dům rodičů ženy, nemám tak možnost jít úplně do detailů, ale zhruba: radiátory jsou staré žebrové ocelové, z nějakých tabulek jsem se dopočetl (napůl empiricky, napůl úvahou a porovnáním) výkonu těch těles pro režim ve kterém jsme to opakovaně zkoušeli (50/40C voda do 20C) asi tak na 3kW. Jednoduše - kotel jsme spustili na trvalý běh a sledovali výstup - po asi 4h chodu se ustálil na 50C, dále to nelezlo. Místnost se začala ohřívat, ale to též není podstatné. Pointa je v tom, že topil do strašně malých radiátorů a ani je neohřál. Dopočetli jsme se takto zhruba bídných 3kW předávaných tělesy. Dále je na cestě k tělesům potrubí neznámých vlastností (původně samotížné) zalité kdesi v podlahách domu - trubky minimálně 6/4", možná i víc. O něm nevím zhola nic - tak jsem si řekl, že má odběr další 2kW (pocitovka...?). Jenže co dál - v kotelně na vstupu je průtok odpovídající 10kW a ten ani náznakem v domě nemůžeme najít. Chybí nám možná tak polovina...

Začal jsem podezřívat kotel - je to trojčlánkový typ s litinovým výměníkem, do kterého čerpadlo na vracečce žene vodu. Zřejmě nikdy nebyl systém proplachován a čištěn, zřejmě nikdy při všech úpravách v okruhu nebyly vzniklé nečistoty nijak řešeny, k plnění se používá výlučně jen tvrdá kohoutková místní voda, expanzka otevřená beztlaká. Mohlo by tohle být vysvětlením? Může být tak enormně zanesený výměník aby chyběla půlka tepla, může třeba dokonce třeba nějaká z těch tří sekcí být už neprůchozí vůbec - a voda jde oklikou jen zbylou jednou nebo zbylými dvěma? Mohlo by tohle být vysvětlením? Kotel při běhu vydává stabilní zvuky odpovídající nějakému tepelnému pnutí nebo lokálnímu varu v některé z komor či jinde. Dále jsem si všiml, že za kotlem chybí přerušovač tahu - trychtýř na komíně. Prý má tenhle typ už nějaký integrovaný horizontální (říká návod). Jenže v kotli jsem našel nacumlanou skleněnou vatu, naházenou ledaskde. Nemůže tahle vata zablokovat onen integrovaný přerušovač tak, že kotel je na komín připojen napřímo (bez možnosti přisát vzduch) a díky tomu nehoří jak má, resp. účinnost přenosu tepla do vody je tak špatná? Jak by tedy hořel, kdyby přerušovač nefungoval? Komín má asi 12m, klasický zděný, zřejmě něčím prehistorickým vyvložkovaný.

Dále jsme přemýšleli, kolik tepla asi sežerou samotížné trubky zalité zřejmě bez izolace do betonu podlah neznámo kde všude. Jistě hodně, ale mohly by být jen ony vysvětlením pro 10kW v kotelně reprodukovatelných jako stěží 3kW z radiátorů? Spíš bycjh odhadl, že ne anebo i kdyby ano, v domě by to teplo snad šlo najít. Pocitovka prostě je, že to topí adekvátně na ty 3kW, že by mělo v trubkách pod podlahou být dalších 6kW se spíš zdá scifi. Radiátory topí celé, zavzdušněné se to nezdá, reakce místnosti (topili jsme zkušebně jen obývák, kuchyně, koupelna s otevřenými dveřmi mezi nimi) je normální na to, že tam šly ty spočtené 3kW. Ale proč tedy ve sklepě 10...???

Kotel v nedávné době prošel kontrolou, kdy bylo oznámeno "a teď ho máte zase bezvadný". Co se dělo nevím, kromě očištění vnějšku výměníku, seřízení plamínku a kontroly těsnosti asi už nic. My jsme laici, ale celkem zřetelně vidíme, že takhle je ten systém nefunkční - v domácnosti penzistů a při dnešních cenách překročí faktura za plyn 100.000 Kč. Dneska to bere kolem 9m3/den a to jen proto, že to škrtíme na době vytápění. JInak aby držel těch 50C na výstupu, tak si ani nedává moc pauzy - 50C je víceméně ustálená teplota, kam ten systém doleze s hořákem v trvalém chodu. Aktuálně topí na 45C výstup a kotel díky tomu semtam vypne hořák, ale nic moc. Nemůžeme se dobrat toho, proč to tak strašně žere a tak strašně málo topí. Třeba je to nakonec správně, je to v trubkách v podlaze a nejde tomu pomoci, ale třeba je tam něco fakt jako hodně špatně a výměník je po smrti. Nebo celý kotel. Na rekonstrukci, vyházení těch trubek z podlah, kondenzák a velkoplošné radiátory peníze nemají. Ale držet v chodu tohle monstrum je finančně smrtelné. Díky moc za jakýkoli postřeh co dál.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

30 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.