Rubriky:
Dobrý den hledám informace a zkušenosti jestli je reálné použit klimatizaci jako hlavní zdroj vytápění. Budu případně rad za všechny vaše zkusenosti rady a také pokud mate vysledovano náklady na spotřebu energie pokud tak nekdo topí. Dům který bych takto vytápěl je difuzne uzavřena dřevostavba uzitna plocha 92m2
Díky všem za odpovědi
To jsou novodobí pionýři,kteří umí počítat jen co chtějí. Zalít podlahu v novostavbě bez PT by mělo být trestným činem.
Také jsem loni k FVE pořídil boiler 200 litrů. A po první sezóně provozu musím nedoporučit. Byla to chyba. Stále…
Tímto zjištěním se nepotvrdí jakou máte akumulaci. A jestli v domě ještě nebydlíte tak opravdu to nemůžete hodnotit. A…
No to neznáte naše kachny. Každý 1°C navíc v bazénu dobrý a mně taky připadá 25°C málo. Mně ten solár nic stát…
před 11 měsíci
Vyhozené peníze. Bazén není potřeba ohřívat v létě.....
před 11 měsíci
Bazén pro panenky.
před 11 měsíci
393 odpovědí
Zobrazit všechny reakcePoužití klimatizace jako hlavního zdroje vytápění je možné, ale je to závislé na mnoha faktorech, jako je velikost budovy, tepelné ztráty, klimatické podmínky a účinnost klimatizace viz https://1t.cz/topeni-klimatizaci-zkuseno…
V případě, že se jedná o difúzně uzavřenou dřevostavbu, tak je důležité aby byla důkladně izolována a tepelně utěsněna, jinak mohou být tepelné ztráty vysoké a mohlo by to vést k nedostatečnému vytápění a vysokým nákladům na spotřebu energie.
Klimatizace je účinnější při chlazení v létě, ale méně účinné při vytápění v zimě, než například tepelné čerpadlo nebo plynový kotel. Je důležité zvážit všechny možnosti a poradit se s odborníkem, aby bylo možné vybrat nejvhodnější zdroj vytápění pro vaši situaci.
Výhodou klimatizace, jako hlavního zdroje vytápění může být využití pro chlazení v létě, ale také by mohlo být výhodné zvážit kombinaci s jiným zdrojem vytápění, jako například solární systém nebo tepelné čerpadlo.
Je třeba vzít v úvahu náklady na pořízení, instalaci a údržbu klimatizace a porovnat je s náklady na jiné zdroje vytápění a teprve na základě toho se rozhodnout.
MM Martin Matoušek @martin.matousek999Jak muzete rici, ze klimatizace na topeni v zime je mene ucinna nez plynovy kotel nez tepelne cerpadlo. Klimatizace sama o sobe je tepelne cerpadlo vzduch vzduch a neni problem s nim dosahovat COP stejneho, jakeho se dosahuje u vzduch voda - princip je stejny, jen jine medium pro distribuci tepla v interieru. A tvrdit, ze je to ucinnejsi nez plynovy kotel? To uz radeji necham bez komentare. ;-)
Ptáte se na zkušenosti. Tedy tady jsou za jednu sezonu. Mám domek, který je součástí čtyrdomku. Tedy každý vlastník má svůj vlastní roh (1/4 stavby ) a příslušný pozemek. Tedy v každém dílu jsou 2 stěny společně, tedy teplé.
Je to minidomek se zastavěnou plochou cca 50 m a podlahovou plochou ve 2 podlažích cca 88 m2.
V loňském roce jsem se rozhodl pořídit si klimatizací a za tím účelem ji pořídil i pro případnou možnost topení.
Původní a zároveň alternativní k topení klimatizací mám již22 let topení primotopem. Klimatizací vytapim obývák, kuchyň, ložnici a dalši pokoj. Koupelnu, schodiště a předsíň pouze přímotopy (tedy pokud nepočítám provrzané teplo). Tedy celá domácnost, voda, topení spotřebiče vše na elektřinu.Opláštění domu je 45 cm plná cihla (r. cca1908), omitka a 5 cm polystirén. Izolace pod podlahou 0,0 nic. Srovnání spotřeby při topení klimatizací a přímotopy tedy zima 20-21 a 21-22, vyšlo cca o 100 kWh více než primotopem. Běžně spotřeba cca 7 - 8 MWh za sezonu- rok.
JČ Jan Červinka @jan.cervinka557Nevím co máte za značku klimy, ale při jejím použití pro topení by jste měl být u solidního výrobce na 30% nákladů proti přímotopu.
Já mám třeba za celý leden 2022 spotřebu cca 360 Kwh u solitérního neobydleného domu 10x10 m, 2 patra (celkem 165 m2) a vnitřní teplotě cca 20 - 21°C.
Za únor jsem to ještě nepočítal, ale bude to asi o něco méně.
Soused vedle s tepleným čerpadlem, co vytápí menší a podobně izolovaný barák (cca 130 m2) je na tom prakticky stejně. On má zisky z vaření atd... já ne.
Stav po 4,5 dnech bez topeni. Foceno v 8 rano. Venku -5.
Metematicky to docela vychazi. 108 hodin a cca 2 kw ztrata = cca 216 kw. 1 st = cca 50 kw. Slo to z 20 na 13.5 ( vzduch). Konstrukce ma vsude 14 az 16 st.
PD Petr D @petrdrTo jsou čísla do sportky?
Přepodkládám, že uvažujete o multisplitovém řešení klimatizace (jedna venovní jednotka a více vnitřních v různých místnostech) s možností jak chlazení, tak vytápění. Teoreticky je možné vše. Základem vašeho rozhodnutí musí být tepelná ztráta jednotlivých místností. Protože z ní vyplyne potřebný teplotní rozdíl při ohřívání cirkulujícího vzduchu v místnosti a jeho množství, což se projevuje rychlostí proudění vzduchu. Rozhodnutí bych nedoporučoval dělat laicky, bez výpočtu, bez alespoň minimální zkušeností s provozem teplovdzušného vytápění na vlastní kůži. Pokud jde o dům velmi kvalitně zateplený, s řízeným větráním s rekuperací tepla, lze předpokládat, že váš záměr bude úspěšný a komfortní. Z pohledu nákladů na vytápění, bez přípravy teplé vody, lze počítat s topným faktorem nad 3,0, což značí, že z jedné spotřebované kWh elektřiny získáte 3 ale zřejmě i více kWh tepla. Toto řešení je nyní dokonce za určitých podmínek podporováno v programu Nová zelená úspornám. Pokud ty podmínky splňujete, získáte i podporu na projekt, který by měl zaručit i váš komfort.
Od úterý odpoledne vypnuté topení ( tj. 72 hodin). Teplota viz foto. Venku trvale v průměru kolem 0. Barák nemá žádné zdroje tepla, až dneska trochu sluníčko. Těch 15.3 je rychlý čidlo, trochu jsem větral, tak stačilo sletět dolů.
Překvapuje mně, jak jsou přesný ty akvarijní teploměry. Za 2 Kč/ ks z Aliexpressu.
PD Petr D @petrdrTo měření co tam provádíte nám říká jen to, že ho neprovádíte správně. Vím dobře co provede s teplotou v prostoru když tam svítí nějakou dobu slunce. Samozřejmě byste to měření měl provést za stejných podmínek jako to počáteční. Je zřejmé i to že netušíte v čem je tepelná kapacita při užívání domu výhodná. V případě přerušovaného užívání tak jak si představujete není vhodná, protože bude zvyšovat náklady na vytápění. Čím bude déle trvat vybíjení z komfortní teploty v době kdy tam nebudete tím déle bude potřeba ji dobíjet.
Dobry den,
klimu pouzivam ako hlavny zdroj roky a povazujem to sa velmi komfortny a ekonomicky sposob vykurovania. Ma to sice svoje specifika, ale vyhody daleko prevysuju nevyhody. Namrzanie je skor problem okolo 0C teplot. Zo skusenosti ,nie je problem zohriat dom ani na 27-28C v -20C mrazoch , za zlomok ceny , ktoru by clovek platil za ine sposoby vykurovania. Samozrejme vzdy zavisi od konkretneho typu klimy a vonkajsich podmienok, izolacie domu a pod.
Za malu nevyhodu pri tomto sposobe kurenia sa da asi povazovat hlavne v starsich, neizolovanych domoch, studena podlaha, ale to sa da vyriesit tiez celkom jednoducho, a nema zmysel vyhadzovat peniaze za podlahove kurenie a podobne nezmysly. . Staci umiestnit jeden zdroj tepla (krb, radiator, infra panel, alebo cokolvek ine...), pod uroven okolitej podlahy a teplo sa potom "rozlezie" rovnomerne po celej podlahe domu. Jednoducho nema zmysel "zakopavat" hadice, trubky, folie, alebo hocico ine pod uroven podlahy.
Nevykládejte, že nemám zkušenosti, 50 let to dělám a posledních 30 se tím i živím a sám vyrábím a pobyl jsem s tím nějaký čass na zkušebně, já to mám doma před oknem, tak vidím jak to namrzá, dnes odtávání cca každé 2 hodiny,
JŠ Jaroslav Šalý @jaroslav.salyJá Vám netvrdím, že nemáte zkušenosti. Ani Vy jste zatím nepotvrdil, že jste v takových podmínkách něco naistaloval.
Již řadu let se domnívám, že to v takových podmínkách bude s COP těch čerpadel na štíru. Co mne v tom utvrzuje jsou ty komíny ze kterých se nepřestalo kouřit.
Pokud by se zde někomu vyplatilo provozovat ty kompresory tak nehází uhlí do kamen....
Edit:
Ještě loni jsem to mohl přisuzovat tomu, že se snaží spálit zbylé zásoby. Letos už pro to nemám jiné vysvětlení.
Topim s tim v malem domku, kde jsem ale i drive bydlel. Meli jsme kvalitni klimatizaci od fujitsu, topila do -15 bez problemu. Byl to jediny zdroj tepla v prizemi (obyvak, kuchynka, koupelna). Jen v koupelne byl i primotop pro zenu. :-) Spotreba na vytapeni byla zhruba 1/4 oproti obycejnym primotopum. Proudeni vzduchu bylo ok (nastavit do zeme, maly vykon ventilatoru).
FC Filip Cada @filip.cadaDneska jsem se ptal na Daikinu na technické podoře, jak se přesně ta klima chová v nízkých teplotách, jede až do -20°C, ale COP má už jen necelé 2. Poslali mi docela pěknou tabulku závislost vnější teploty a vnitřní požadované, výkon, příkon a COP.
Při -21 se úplně vypne. Ta pravděpodobnost, že bude nonstop -20 několik dní je asi skoro nulová, obzvlášť v nížině u Prahy.
Rozdíl mezi TČ a klimou je, že TČ má pro ten případ vypnutí v sobě elektrickou spirálu a stane se z něj elektrokotel.
A já vám do toho hodím vidle . Jak říká známá co má nově postaveno . Vždyť ta podlahovka NETOPÍ . Ve starém ji pěkně hřála podlaha , v novostavbě ani tuk . Stejné to je i u rodiču . Bytovka se zateplila 15cm polyše a teď hrozný řev : Vždyt to topení netopí . Je vlažnoučké cca 30cm od termohlavice a to je vše . A to mají obyčejné panelákové plasťáky s dvousklem . Tudíž nějaké zde názory s horkým vichrem jak s horkovzdušné trouby se mě zdají mimo. Pokuď pak budou mít krb , tak si ta klima ani neškrtne .
JD jenda dibes @jenda.dibesO tom to je,že nevíte ,kde to topí a je teplo.Tu horkovzdušku jsem uváděl jako zdroj umístění,kdy je v kuchyni a úhlopříčně 17m chce někdo teplo v zavřeném pokojíku či předsíni.
Aby bylo teplo,vždy musí mít zdroj větší teplotu než vzduch,čím nižší rozdíl,tím větší komfort bydlení.
Přidám praktickou zkušenost. Mám venkovní jednotku Daikin 5 Kw + 2 splity v přízemí a druhou jednotku Daikin 6,2 Kw + 3 splity v patře jako hlavní zdroj tepla + ještě dodělávám krb jako rezervu pro výpadek elektriky. Volil jsem Daikin, protože se to vyrábí u nás v Plzni (to je potěšení vidět na štítku konečně taky Made in Czech Republic), jsou na to díly a obecně je všichni doporučují jako nejkvalitnější, účinné (A+++ nebo A++) a tiché. Cena není nejlevnější. Výhoda je wifimodul v každém splitu, takže si to můžete odkudkoliv nastavit jak potřebujete. Další výhoda je že máte letní chlazení a zimní topení v jednom a žádné kilometry trubek v podlaze.
Díky inverteru a funkce snížení výkonu to umí pěkně přechodné období s minimem cyklování ( jako např. předimenzované plynové kotle).
Už při projektu domu je nutné počítat s potrubím DN25 pro odvod kondenzátu . Dodatečné trubky a čerpadla jsou dost nevzhledné a čerpadla jen zdroj budoucích nákladů na servis.
Včera jsem začal vytápět (teplota v domě +9°C, dost vlhko po vylití podlah). Přes noc to natopilo celý dům (dvě patra, 85+85 m2, systém izolox 15 cm nosné stěny beton, zeď izolace 25 cm, strop 45 cm, podlahy 15 cm, trojskla ug 0,7) na 21°C a sežralo to 40 Kw za 16 hodin. Tj. cca 2,5 Kw/ hod. Teď to nechávám běžet přes den na udržení teploty. Večer jdu odečíst elektroměr, už to bude výrazně méně, odhaduji tak 10 -12 Kw za 12 hodin.
Na plný výkon šel ze splitů vzduch 55°, na cca půlku 45°, ekonomický režim cca 35°C, takže žádná trouba jak tady někdo píše. Splity Daikin jsou opravdu tiché, v noci se stáhnou na 19 dB a lehce z nich proudí teplý vzduch. Jedinná nevýhoda je jak píšou ostatní proudící vzduch, ale ten se dá nasměrovat kamkoliv. Druhá věc je dobře usadit venkovní jednotky, aby se nepřenášely vibrace nebo hluk z kompresoru.
Každopádně příznivci tepelných čerpadel budou mít hromadu připomínek, ale uvědomme si prosím, že teplené čerpadlo je klimatizace s funkcí ohřevu vody.
PD Petr D @petrdrNikde nevidím tu praxi.To máte v celém domku jen 5 pokojů?
Pokud to berete s ohledem na podmínky PENB, tak to téměř jistě vyhoví, ale samozřejmě musíte použít multisplitovou klimu. Na stránkách Fenix je nebo byl kalkulátor, kde si zadáte parametry z PENB. K základnímu elektrickému topení si pak můžete určit, co musíte přidat aby to vyšlo. Záleží to především na TZ domu a způsobu větrání.
MS Mirek Svejda @mirek.svejdaJa v roce 2020 PENB prosel s klimou a krbem. Zadna rekuperace. Mam dobry parametry baraku i te klimy takze to vyslo.
Zapněte si horkovzdušnou troubu a pokud to Vám bude vyhovovat,tak klimou ušetříte 2/3 nákladů.
Určitě jde takto topit ale nesmí vám vadit větší prodění vzduchu. U chlazení to je podle mne příjemné u topení a stále neví, nebral bych to. Tak ještě v přechodném období pro rychlé přitopení.
PW Pavel Wolf @pavel.wolf259Když máte solidní splitovou klimu, která není v akci za 19 900 Kč i s montáží, tak si ji nastavíte tak, že žádné proudění nepocítíte. To je nějaká zažitá představa z hotelů, kde to každý roštuje na 100% výkonu.
U dobře provedené novostavby si natopíte přes den, když je dům prázdný a to je vám naprosto fuk jak moc to proudí nebo ne. Po příchodu si nastavíte jen udržovací režim, nebo režim, že si split hlídá kde jste a proudí do opačných míst.
Nevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení
Přihlášení
nebo se přihlaste emailem
Nemáte účet?
Vypadá to, že nejste přihlášen
Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.
Technická podpora
Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.