Výhodnost FTE v novostavbě RD

Rubriky:

Reklama
PD Jan Dostál @jan.dostal064 před 2 roky11.12.2021 21:51:13
Výhodnost FTE v novostavbě RD

Dobrý den,

přemýšlím již delší dobu o instalaci fotovoltaiky na RD se sedlovou střechou. Orientace střechy je na jih (mírně jihozápad) a uvažuji o instalaci FVE 5,4 kWp s bateriovým úložištěm 10,65 kWh. Přetoky pak mohu maximálně směrovat do akumulační nádrže 300l pro podlahovku (což asi v zimě ani nebude třeba kvůli žádným přebytkům) nebo do bojleru 180l, který je součástí TČ. Ale tam by bylo potřeba dokoupit napojení od Nibe.
Přebytky v létě pak nemám až tak kde využít, protože ohřev na bazén nemáme a split klimatizaci zatím také ne (plán pořídit zatím není). V domě akorát používáme občas v létě tu mobilní klimatizaci (příkon 1,7kW).

V domě mám TČ Nibe 6kW (země-voda) napojené na 3f. Na 3f jsou pak napojené ještě varná deska a trouba. Roční spotřeba se pohybuje kolem 5,7MWh, což bude teď vzhledem k novým cenám někde kolem 29 tisíc. Dříve jsem platil asi 17-18t Kč.

Níže jsou nabídky, které jsem zatím obdržel:

1) FVE o výkonu 5,4 kWp (12 kusů FV-panelů AEG 450 wp) a bateriemi Pylontech H2 FORCE 10,65 kWh - baterie má mít jen 4000 cyklů, není to málo?
Třífázový asymetrický hybridní střídač GoodWe GW8K-ET s funkcí záložního zdroje „UPS“.
Záruka 5 let na hybridní střídač GoodWe GW8K-ET.
Záruka 10 let na baterie Pylontech FORCE-H2 (3 články po 3,55 kWh).
Záruka 12 let na výrobní vady solárních panelů AEG 450 wp.
Záruka 25 let na výkon solárních panelů (80 % výkonu).
CENA CELKEM vč. DPH: 388 469,00 Kč
ODHADOVANÁ DOTACE: 199 000,00 Kč
KONEČNÁ CENA s DPH po dotaci: 189 469,00 Kč

2) FVE o výkonu 5,4 kWp (12 kusů FV-panelů AEG 450 wp) a bateriemi Risen HomeESS HV3700 11,1 kWh - 5500 cyklů
Třífázový asymetrický hybridní střídač GoodWe GW8K-ET s funkcí záložního zdroje „UPS“.
Záruka 5 let na hybridní střídač GoodWe GW8K-ET.
Záruka 10 let na baterie Risen HomeESS HV3700 (3 články po 3,7 kWh).
Záruka 15 let na výrobní vady solárních panelů AEG 450 wp.
Záruka 25 let na výkon solárních panelů (80 % výkonu).
CENA CELKEM vč. DPH: 410 000,00 Kč
ODHADOVANÁ DOTACE: 205 000,00 Kč
KONEČNÁ CENA s DPH po dotaci: 205 000,00 Kč

Dotazy k nabídkám a realizaci.
1) Jsou lepší baterie Pylontech nebo Risen.. Ani jednu jsem nenašel v tom testu baterii z německa, co tu koluje.
2) Počítám spíše s ušetřením 50% nákladů, což by bylo nějakých 15000. Do budoucna, jak se bude zdražovat elektrika, tak to poroste, otázka o kolik a jak rychle. S tímto propočtem bych byl za cenu zdražení energií v budoucnu někde kolem návratnosti 11-12 let. Uvažuji takto správně?
3) V období po 10ti letech pak ale přichází brzo obměna 3f střídače za nemále desítky tisíc a případně o pár let později obměna baterií.

Jsem tedy velmi na vážkách, zda se to i s některými budoucími náklady vyplatí a nebude to ve výsledku šul nul a prosím vás tímto o rady se zhodnocením jak popsané nabídky, tak i zhodnocením smysluplnosti (výhodnosti) realizace v popsaném RD.

Mockrát děkuji

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

40 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.