Výpočty k fotovoltaice (prosím o posouzení)

Rubriky:

Reklama
ZH Zbyněk Halousek @zby61 před 2 roky29.12.2021 12:29:50
Výpočty k fotovoltaice (prosím o posouzení)

Dobrý den,
potřebuji poradit ohledně vhodnosti umístění FV na moji plochou střechu dvougaráže, jež je ale bouhužel částečně zastíněná štítem domu, a zkontrolovat moje úvahy a výpočty, děkuji předem.

1. Garáž je zastíněna od jihojihovýchodu štítem domu se sedlovou střechou (první patro a půda), viz obr. Orientace. Z celkové plochy cca 60 m2 by se snad daly osadit panely na polovinu plochy (zbytek by byl zcela zastíněn), tedy až na 30 m2, což by snad mohlo představovat 6,3 kWp (viz např. S-POWER Midi od stejnojmenné firmy, zde: https://www.s-power.cz/fotovoltaicka-ele… za 260 tisíc po odečtu dotace).

2. Pro případné přesnější výpočty počítám s ohledem na rozměry garáže (9,1 x 6,2) a panelů (2,1 x1,05) s možností umístit jen 12 panelů místo 14 (tři řady po čtyřech panelech), tedy s 5,4 kWp.

3. Taková instalace by za normálních okolností měla být schopna vyrobit 5,4 MWh ročně. Na evropském webu PVGIS mi pro danou lokalitu (vysokomýtsko, 330 m.n.m vychází ), pokud nezadám zastínění, vychází průměrná roční radiace (2005 až 2016) na 1104 kWh/m2 (Direct Normal Irradiation, což předpokládám je nulový úhel - panely vodorovně (?). Průměrná radiace v jednotlivých měsících je 22, 37, 79, 131, 155, 166, 171, 144, 104, 60, 27 a 19 kWh/m2.

4. Pokud se pokusím zadat zastínění (volba Upload horizon file), viz obr Horizont, vyjde mi průměrná roční radiace 845 kWh/m2, tedy o 25% méně. Distribuce do měsíců je pak 2, 18, 48, 116, 130, 131, 143, 131 78, 39, 9 a 0 kWh/m2. Správností postupu si ale nejsem jist. Je jistě rozdíl, pokud horizont definuje kopec vzalený 1 km, nebo štít domu vzdálený 10m. Ovlivní to difuzní světlo.

5. Co vyplývá z dané situace? Kolik MWh by taková instalace vyrobila? Lze říci, že pokud je tedy sluneční radiace o 25% nižší (1104 kWh/m2 versus 845 kWh/m2), že vyrobím o 25% méně, tedy místo 5,4 MWh jen 4 MWh? Přiznám se, že by mi to asi stačilo (je to jen jako bych 3 ze 12 panelů koupil zbytečně).

6. Co z toho vyplývá pro jednotlivé měsíce, konkrétně například pro únor? Pokud porovnám výše uvedené řady, je vidět, že v prosinci a lednu se nevyrobí nic, musím je odepsat. Ale můj únor (radiace 18 kWh/m2) je srovnatelná s lednovou radiací u "normální" instalace (22 kWh/m2). Kolik elektřiny v únoru vyrobím, pokud bych si chtěl třeba mobilním přímotopem vylepšit svoje plynové (podlahové a radiátorové) vytápění? Počítám to takhle: pokud je únorová radiace 18 a celková 845, představuje únor 2%. Z ročních 4MWh to je 80 kWh v únoru, tedy denně necelé 3 kWh, tedy asi jen na vaření a myčku. Nebo to mám počítat jinak?

7. Má taková instalace smysl? Parametry mého domu/domácnosti: tepelné ztráty asi 10kW odhadované ze stabilní roční spotřeby plynu na topení i ohřev vody 20 MWh. Podlahová plocha (vnější) je 2x120 m2 (garáž a půdu nepočítaje), takže měrná spotřeba je 20000/240=83kWh/m2, tedy budova typu B. Platba za plyn 28.000 ročně, ještě další skoro celé 3 roky. Spotřeba elektřiny 5MWh ročně (3 osoby), tedy 13 kWh denně, platba ČEZu 25.000 ročně, ale jen do června 2022. Pak počítám s nárůstem alespoň na 40.000 Kč. Spotřeba elektřiny ve všech měsících podobná (varná deska, myčka, pračka, TV , HIFI a PC) v zimě jen svícení navíc, v létě občas klimatizace (odhaduji spotřebu v zimě 14 kWh za den, v létě 12 kWh za den). Odhaduji, že uvedená instalace by mi snížila spotřebu elektřiny na polovinu, z 5 MWh na 2,5 MWh a ušetřila ročně 15.000 při dnešních cenách. Je to tak? Takže návratnost 20 let, tedy hraniční?

Předem děkuji za posouzení.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

11 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.